Gruzínská metropole Tbilisi

28. 7. 2013 | zobrazeno 11911×


[Gruzie] V gruzínské metropoli, jeden a čtvrt milionovém Tbilisi, se navzájem doplňuje staré a nové: pomalu se rozpadající zástavba starých čtvrtí a kamenných kostelíků se zrcadlí v moderních stavbách ze skla a oceli, na město shlíží na jedné straně pevnost ze 4. století, na druhé obří katedrála, vysvěcená v roce 2004.

kostel Metekhi kostel Metekhi koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Osou města je řeka Mtkvari a jedním z nejhezčích míst celého města je kaňon za kostelíkem Metekhi ze 13. století, u nějž stojí socha krále Vakhtanga Gorgasaliho. Barevné domy, shlížející na řeku z hrany skal, se odrážejí na její hladině, lemované parčíkem.

Mshvidobis Khidi Mshvidobis Khidi koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oba břehy řeky spojuje několik mostů, mezi nimi elegantní lávka Mshvidobis Khidi (Most míru), postavená roku 2010 podle návrhu Itala Michele de Lucchiho. Mezi místními se ale pro jeho podobu spíše vžil název most Always.

U řeky Mtkvari U řeky Mtkvari koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Lávka vede do parku Rike, ozdobeného v noci nasvícenými fontánami, a kousek od něj je dolní stanice lanovky, která vyváží lidi na kopec s pevností Nariqala.

Divadlo a galerieDivadlo a galeriekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další ultramoderní a nepřehlédnutelnou stavbou – zatím ještě nedokončenou – jsou dvě kovové roury pod prezidentským palácem, divadlo a galerie podle návrhu architekta Massimiliano Fuksase.

Prezidentský palác z Mshvidobis Khidi Prezidentský palác z Mshvidobis Khidi koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z lávky samotné je vidět budova prezidentského paláce, klasicistní stavba s dostavěnou prosklenou kupolí také designovanou Michelem de Lucchi.

most Metekhi a Tbilisi Public Service Hallmost Metekhi a Tbilisi Public Service Hallkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Most Metheki je vyzdoben několika sochami, v pozadí jiná moderní budova, Public Service Hall spojující pod jednou střechou nejrůznější úřady a veřejné služby.

Tsminda SamebaTsminda Samebakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Katedrála Svaté trojice (Tsminda Sameba) na kopci Elia na první pohled nepůsobí úplně novým dojmem, avšak její stavba začala až v roce 1995, vysvěcena byla o devět let později. Budova vysoká 84 metrů má symbolizovat gruzínské znovuobrácení se k víře.

pevnost Nariqalapevnost Nariqalakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dominantou panoramatu města jsou obranné zdi pevnosti Nariqala, založené již ve 4. století n. l. – tehdy jako perské citadely. Většina opevnění i staveb pochází ze století 8., kostelík Sv. Nicholase byl obnoven v 90. letech minulého století po té, co jej – spolu s dalšími částmi pevnosti – zničil výbuch uskladněné ruské munice v roce 1827.

Související odkazy:

Fotogalerie Gruzie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Fotogalerie Arménie

kouzelná Svanetie III. - Ušguli, pod ochranou tajemných věží

Kouzelná Svanetie II. - jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba

Kouzelná Svanetie I. - Mestia, gruzínské Švýcarsko

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

Gruzínská metropole Tbilisi

Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Gruzie, Arménie a Ázerjbadžán průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace