Kouzelná Svanetie I. – Mestia, gruzínské Švýcarsko

18. 8. 2013 | zobrazeno 19365×


[Gruzie] Svanetie, horská oblast v severovýchodní části Gruzie, patří k nejmalebnějším částem země a ne nadarmo bývá nazývána gruzínským Švýcarskem. S alpskou zemí má společnou nejen krásnou krajinu zelených pastvin pod zaledněnými horami, ale také množství turistů. A právě přiliv peněz a turistů ji mění neuvěřitelně rychlým tempem.

MestiaMestiakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největším městem a centrem celé oblasti je Mestia, ve skutečnosti jakési sdružení asi desítky vesnic, ve které žijí necelé tři tisícovky obyvatel. Ty leží roztroušeny na dně a svazích údolí na soutoku řek Mestiachala a Mulkhura v nadmořské výšce okolo 1800 metrů. Mestia je dnes vstupní branou Svanetie, kam každé ráno přijíždí ze čtyři hodiny cesty vzdáleného Zugdidi několik maršrutek nacpaných turisty, a párkrát týdně sem létají malá dopravní letadla z Tbilisi.

Tradiční i nové věžeTradiční i nové věžekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Symbolem Mestie, stejně jako celé Svanetie, jsou kamenné obranné věže koškebi, kterých v samotné Mestii stojí několik desítek. Většina z nich byla postavena mezi 9. a 13. stoletím jako úkryt vesničanů při nájezdech cizích armád. Dnes některé z nich slouží jako kostelní věž (vpravo), jiné jsou obestavěny novějšími domy (vlevo) a tradiční věž posloužila i jako inspirace pro stavbu moderní policejní stanice na hlavním náměstí (uprostřed).

Setis Moedani | MestiaSetis Moedani | Mestiakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě hlavní náměstí Setis moedani je symbolem proměny, jakou Mestia v uplynulých letech prodělala. Dříve považována za divoký, odbojný a nedobytný region, kde ještě v druhé polovině minulého století místní zbojníci přepadali auta a krevní msta nebyla jen vyprávěčkou z pohádek, dnes je centrum Mestie plné moderních staveb, které stylem jakoby z oka vypadly alpským penzionům. Vláda chce ze Svanetie udělat celoroční středisko konkurující ruské Soči, a tak se sem peníze podporující turistickou infrastrukturu jen hrnou. Že mnohé z nových budov jsou po dostavění neobsazené a plné nepořádku nevadí, stejně jako informační centrum, kde si člověk může tak leda přečíst seznam dostupného ubytování…

Muzeum etnografie a historieMuzeum etnografie a historiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Co za návštěvu rozhodně stojí, je zdejší muzeum etnografie a historie. Moderní, hezky připravená expozice skrývá část z velkého bohatství oblasti – kříže a oltářní obrazy, ikony, zbraně, běžné předměty, středověké knihy i kolekci fotografií Itala Vittoria Selly, pořízených v posledním desetiletí 19. století. Návštěvník tak může snadno posoudit, jak se Svanetie za uplynulé století proměnila

TetnuldiTetnuldikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mestii obklopují zaledněné vrcholy Kavkazu, přesahující čtyřtisícovou výšku a tvořící hezkou kulisu pro množství horských treků a procházek. Na snímku je vrchol Tetnuldi (4858 m n. m.) s ledovci Canner, Lardaad a Kaseb.

Mestia od křížeMestia od křížekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejhezčí výhled na Mestii je od kříže, stojícího asi 500 výškových metrů nad městem. Skoro „letecký“ pohled ukazuje mozaiku drobných políček, ježící se kamenné věže i moderní plechové střechy domků.

Obranné věžeObranné věžekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obranných věží stojí ve Svanetii údajně 175 a zdejším vesničkám dodávají opravdu zvláštní kouzlo. Jen s focením je to horší – v samotné Mestii na většině vyhlídek zavazí dráty elektrického vedení a pokud tam náhodou nejsou, celkový dojem kazí moderní budovy či jejich střechy.

Obranné věžeObranné věžekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Gruzie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Fotogalerie Arménie

kouzelná Svanetie III. - Ušguli, pod ochranou tajemných věží

Kouzelná Svanetie II. - jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba

Kouzelná Svanetie I. - Mestia, gruzínské Švýcarsko

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

Gruzínská metropole Tbilisi

Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Gruzie, Arménie a Ázerjbadžán průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace