Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

25. 7. 2013 | zobrazeno 15875×


[Arménie] Geghamské hory (arménsky Գեղամա լեռնաշղթա), náhorní plošina, z níž se tyčí na stovku kuželovitých vulkánů, lemuje západní břeh Sevanského jezera, několik desítek kilometrů severně od Jerevanu. Na turisty tu čekají kráterová jezírka, sopečné horniny a obzvlášť na přelomu jara a léta miliony květů, pestře barvících travnaté stráně.

Rozkvetlé hory nad SevaberdemRozkvetlé hory nad Sevaberdemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obvyklým východiskem treku je malá a odlehlá vesnička Sevaberd, do níž zákrutami stoupá špatná asfaltová cesta z města Abovyan. Geghamské hory jsou bez lesů, pokryté trávou, a zejména v okrajových partiích sezonně obydlené pastevci, náležejících k etniku Jezidů, kdysi vyhnaných z východního Turecka do Arménie. Přítomnost lidí a jejich stád znamená jednak možnost být pozván na kávu, jednak množství stezek a cestiček vedoucích odnikud nikam a také přítomnost mohutných pasteveckých psů, hlídajících svěřená stáda.

Tábor u jezera AknaTábor u jezera Aknakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cílem prvního dne pochodu s více jak tisícimetrovým převýšením je jezero Akna (Кахчгёль), což v překladu znamená „oko“, podle jiných zdrojů „Bílé jezero“. Mnoho jezer a jezírek v této oblasti má pravidelný tvar, neboť to jsou zatopené krátery. Nejvíc pastevců je právě v této části pohoří, odlehlejší partie jsou většinou pusté.

Geghamské sopkyGeghamské sopkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Již po cestě k jezeru člověk míjí krásné kužely sopek: první den to jsou Gehmahan (Гехмaхaн, 3319 m n. m.) a Zeinanateš (3220 m n. m.), severní břeh jezera lemuje Aknasar (3259 m n. m.) a druhý den se cesta stáčí na jih, aby prošla sedlem mezi Agudagem (Агудаг, 3336 m n. m.) a o sto metrů vyšším bezejmenným vrcholem.

Pod AždahakemPod Aždahakemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ze sedla je to již klesání pod nejvyšší vrchol pohoří, sopku Aždahak. Ve vrcholové části moc stezek a cest není, takže většinu času člověk vybírá, která z variant chůze po suti a sněhových polích bude nejpříjemnější. Na druhou stranu, díky charakteru pohoří – náhorní plošina s osamělými vulkány – je hlavní trasa po výstupu na plošinu první den bez velkých převýšení; za hezčími výhledy lze na vrcholky vystoupat jen nalehko bez věcí.

Geghamské panorama a jezero SevanGeghamské panorama a jezero Sevankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Geghamské sopky naposled soptily někdy před čtyřmi až pěti tisíci lety, a tak zdánlivé obláčky dýmu nad jejich vrcholky jsou jen oblaka. Za horami se třpytí hladina jezera Sevan, s rozlohou 940 km2 arménského moře.

Pod AždahakemPod Aždahakemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na vrchol Aždahaku to je z tábora na jeho úpatí zhruba 500metrové převýšení. Zatímco v časném létě jsou ještě hory pokryty bílými políčky sněhu a díky nim je zde vody dostatek, během letních měsíců se z rozkvetlých pastvin stane vysušená pustina a najít pitnou vodu nemusí být jednoduché.

Vrcholové panorama AždahakuVrcholové panorama Aždahakukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na vrcholu Aždahaku (3597 m n. m.) je kromě kříže a kameny ohraničených plácků pro postavení stanu (pokud nepřijde bouřka, musí to být krásné místo na spaní) kráter, jenž devadesát metrů pod svou hranou skrývá jezírko.

AraratAraratkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za jasných dnů jsou výhledy z Aždahaku ohromující. Jasnou dominantou západního obzoru je pětitisícový Ararat, posvátná hora Arménců, bohužel ležící již za hranicemi v Turecku. Východní obzor lemuje protáhlé jezero Sevan, a viditelná je i nejvyšší hora Arménie, Aragat, se čtyřmi hlavními vrcholy. Kromě toho se jako na dlani otvírá pohled na velkou část náhorní plošiny Geghamských hor, kudy vede trasa treku.

Geghamské horyGeghamské horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Možností, jak Geghamské hory přejít, je takřka bezpočet – za Aždahakem se už zase objevuje spousta cest a cestiček. Základní varianta se dá zvládnout i za tři dny, s různými zacházkami a odbočkami se tady dá strávit i celý týden.

kaňon řeky Azatkaňon řeky Azatkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Poslední úsek už vede opět pastevci relativně hustě osídlenou krajinou okolo kaňonu řeky Azat a pomalu klesá do vesničky Geghard. Zde již občas projede nějaké terénní auto, a tak je možné si tuto část trasy ušetřit.

klášter Geghardklášter Geghardkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kus od vesnice stojí klášter Geghard ze 13. století, hojně navštěvovaná památka. Zatímco zvenku vypadá jako běžný arménský klášter, jakých po zemi stojí snad stovky, to pravé překvapení přijde až vevnitř.

kostel Surp Astvatsatsin, klášter Geghardkostel Surp Astvatsatsin, klášter Geghardkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Klášter byl totiž z velké části vytesán do skal, a tak jeho chladivé místnosti s kamennými stěnami, vytesanými obrazci a světlem pronikajícím malými průzory ve stropu doplněným rudou září svíček mají neuvěřitelně krásnou, tajemnou a silnou atmosféru.

antický chrám v Garniantický chrám v Garnikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další překvapení stojí na hraně kaňonu o dalších necelých deset kilometrů dál, v městečku Garni. Tam se tyčí antický chrám, postavený v 1. století a posléze sloužící jako letní rezidence arménských panovníků.

Související odkazy:

Fotogalerie Gruzie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Fotogalerie Arménie

kouzelná Svanetie III. - Ušguli, pod ochranou tajemných věží

Kouzelná Svanetie II. - jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba

Kouzelná Svanetie I. - Mestia, gruzínské Švýcarsko

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

Gruzínská metropole Tbilisi

Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Gruzie, Arménie a Ázerjbadžán průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace