Srovnání objektivů Pentax smc-DA 18-135 mm a Sigma 18-125 mm

23. 4. 2013 | zobrazeno 11077×


Po uvedení objektivu Pentax smc-DA 18-135 mm f/3.5-5.6 ED AL (IF) DC WR se mezi fotografy rozhořela debata o tom, zda je tento objektiv lepší než velmi podobný Sigma 18-125 mm f/3.8-5.6 DC HSM, případně zda kvalitativní rozdíl stojí za rozdíl cenový. Měl jsem možnost oba objektivy srovnat, výsledky najdete v následujícím testu.

VelikostVelikostkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Objektivy jsou si vzhledem i rozměry podobné, Pentax je o něco menší a má také menší průměr filtrového závitu.

ZoomZoomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vzoomovém rozsahu vede Pentax o 10 mm, což je téměř zanedbatelný rozdíl. Na této fotografii lze také srovnat zkreslení – zatímco Pentax na 18 mm více soudkuje, Sigma má větší zkreslení na maximální zoom.

18 mm, F3.518 mm, F3.5koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hlavním účelem testu bylo srovnat kresbu obou objektivů. Fotky byly foceny ze stativu s kabelovou spouští a předsklopením zrcátka do formátu JPG bez jakýchkoli korekcí a úprav nastavení (co do ostrosti nebo oprav vad objektivů), zde prezentované výřezy představují střed obrazu, kraj a roh. Fotografie v plném rozlišení a ve více clonových variantách jsou umístěny ZDE.

Při nejširším ohnisku a nejnižší cloně (Pentax je o něco málo světelnější) podává Sigma lepší výkon jak ve středu, tak zejména na okrajích a v rohu. Naopak aberace je u Sigmy o něco horší.

18 mm, F7.118 mm, F7.1koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na clonu 7.1 se výkon ve středu srovnává, ale okraje a rohy má stále Sigma lepší.

18 mm, F1418 mm, F14koupit fotografii | poslat jako pohlednici

U clony 14 jsou oba objektivy prakticky totožné, aberace je u obou minimální.

36 mm, F4.536 mm, F4.5koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stejná situace je i u ohniska 36 mm: střed snímku podobný, kraje a rohy lepší u Sigmy, ovšem za cenu větší aberace.

36 mm, F936 mm, F9koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Také na cloně 9 podávají oba objektivy podobný výkon.

36 mm, F1636 mm, F16koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na cloně 18 je ve středu obrazu o chlup lepší Pentax, v rozích je situace stejná.

70 mm F5.670 mm F5.6koupit fotografii | poslat jako pohlednici

U ohnisek okolo 70 mm (zoom jsem nastavoval podle značek na kroužku, které jsou umístěny vždy trochu jinak – proto jiná ohnisková vzdálenost) je při cloně 5.6 Pentax o velmi málo lepší ve středu, výrazně horší (a to včetně aberace) na krajích a v rozích.

70 mm F870 mm F8koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na cloně 8 se rozdíly na okraji srovnávají, avšak v rohu zůstává Sigma lepší.

70 mm F1670 mm F16koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stejná situace je i u clony 16.

125 mm, F5.6125 mm, F5.6koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na nejnižší clonu při maximální ohniskové vzdálenosti je Pentax horší jak s rozlišením, tak aberací, výrazněji opět na okrajích.

125 mm, F8125 mm, F8koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při cloně 8 dohání Pentax Sigmu ve středu snímku, okraje zůstávají neostřejší.

125 mm, F16125 mm, F16koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při cloně 14 jsou výsledky obou objektivů téměř totožné.

Shrnutí? Situace je u všech ohnisek prakticky stejná: na „plnou díru“ je Sigma vždy lepší jak ve středu obrazu, tak především výrazněji na krajích a v rozích. S vyšší clonou se situace srovnává a v některých případech je rozlišení Pentaxu ve středuobrazu lepší, na okrajích a v rozích bývá o chlup lepší Sigma. Problémem Sigmy je však zejména při malých ohniscích výrazně větší aberace, u delších se situace srovnává.

18 mm, F3.518 mm, F3.5koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Situace s rozlišením a kvalitou obrazu se však mění u fotek v protisvětle. Pentax je lepší jak ve středu (nahoře), tak na okraji (dole), a to jak do ostrosti, tak zejména aberace.

18 mm, F1418 mm, F14koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při vyšších clonách (8 i 14) se aberace víceméně srovnává (i když u Sigmy je o něco vyšší), kresba stále zůstává lepší (i když už ne tak výrazně) u Pentaxu.

125 mm, F5.6125 mm, F5.6koupit fotografii | poslat jako pohlednici

U nejdelšího ohniska to je trochu jinak: kresba Pentaxu je stále lepší (i když už ne tolik), ale aberace se srovnává (střed) nebo je u Pentaxu dokonce horší (okraje).

MakroMakrokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pokud srovnáme úhel záběru při minimální zaostřitelné vzdálenosti, Pentax dosahuje menšího poměru zvětšení, na makro je tedy Sigma vhodnější.

Co tedy ze srovnání vyplývá? V optické kvalitě při běžných snímcích je Sigma o něco lepší, zejména na okrajích a rozích snímku. Opačná situace je v protisvětle, kde kresba Sigmy výrazně měkne a i s aberací je na tom lépe Pentax (zejména u krátkých ohnisek). Vinětace je u obou objektivů prakticky stejná, stejně jako optické zkreslení. Zatímco Sigma má větší maximální zvětšení při makru, Pentax nabízí o 10 mm delší zoom a prachu- a voděodolné utěsnění. Na otázku, zda tyto rozdíly stojí za cca pětitisícový rozdíl v ceně (duben 2013: Sigma 8 300 Kč, Pentax 13 800 Kč; avšak v setu s fotoaparátem je cena výhodnější) si ale každý muset odpovědět sám.

Děkuji p. Ondráčkovy za zapůjčení objektivu Pentax k testu.

Související odkazy:

Originální testové fotografie

Velbon Ultrek UT-43D: ideální cestovatelský stativ?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace