Přes sedlo Ganda La
6. 10. 2010 | zobrazeno 5227×[Indie] Množství vhodných cest, které spojují jinak odlehlé vesničky v horách, v létě stabilně krásné počasí, pozoruhodné kláštery, kontrast zelených oáz a vyprahlých hor, to vše dělá z Ladakhu pravý trekařský ráj. Našim původním plánem byl asi nejznámější z treků v okolí Lehu – Markha trek, vedoucí z větší části údolím řeky Markha. Obrovské srážky, povodně a na ně navázané sesuvy však způsobili, že se potvrdila platnost přísloví „člověk míní, Pán Bůh mění“.
Soutok Zanskar - Induskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
První část cesty, ještě absolvovaná terénním autem, vedla z Lehu údolím Indu k jeho soutoku s řekou Zanskar, podél které jsme pokračovali směrem k vesnici Chilling. Pohled na soutok obou řek, jasně se odlišujících barvou vody, jsme si nemohli nechat ujít.
Nad řekou Zanskarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nejprve bylo třeba překonat řeku Zanskar. Přestože most se zde již staví (nebo je aspoň připravován), zatím je třeba přepravit se v jakési krabici, zavěšené na ocelovém laně. Zpočátku jede lanovka sama, v polovině řeky se zastaví a na druhý břeh je třeba přitáhnout se rukama.
Brod přes Markhukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Za normálních okolností vede vyšlapaná stezka traverzem ve stěně údolí řeky Markha. Právě vysoké deště rozjely celou řadu sesuvů, které cesty na mnoha místech zničily. Proto jsme museli jít podél řeky a několikrát brodit hned zezačátku – úvodní tři kilometry nám trvaly asi tři hodiny. Místa k brodění bylo třeba docela složitě hledat, protože řeka tekla větším proudem než obvykle. Po několika broděních jsme došli na místo, kde už nešlo pokračovat ani po jednom z břehů a museli jsme se tak vrátit na začátek a zkusit jinou cestu.
Klášter Skyukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vrchem skutečně vedla jiná, nezničená stezka, ale tato zkušenost nás od dalšího pokračování údolím Markhy odradila. Trefit momentálně správnou cestu ve změti stezek bylo prakticky nemožné a navíc jsme vůbec nevěděli, jestli je údolí průchozí. Proto jsme u kláštera za vesnicí Skyu odbočili do bočního údolí, kterým vedla cesta směrem do sedla Ganda La.
Cesta do Ganda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Stoupání tímto údolím ovšem také nebyl žádný med. Cestu znepříjemňovaly mohutné nánosy bahna a kamení, nutnost neustále brodit potok a hledat cestu ve změti křovin, suti a dalších lahůdek.
Pod Ganda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Konečně u téměř opuštěné osady Shingo opustila cesta hluboce zaříznutou soutěsku a do samotného sedla už stoupala klasická stezka. S přibývajícími výškovými metry se dýchalo hůř a hůř, ale za to se otevíraly čím dál hezčí pohledy na hory Ladakhu i Zanskaru.
Ladacké nebekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nádherným mrakům, majestátně plujícím na temně modrém nebi, jsme se pomalu přibližovali, až jsme konečně stanuli v sedle Ganda La (4950 m n. m.).
Samotné sedlo bylo, jak je v buddhistických zemích zvykem, ověnčenéno tisíci pestrobarevných modlitebních praporků.
Ze sedla Ganda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kam se oko podívalo, tam vidělo podobný obrázek: nekonečná pustina, pestrobarevná skaliska bez známky života, lemovaná předlouhými hřebeny hor.
Pod Stokem Kangrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Až o kus níže se začínají objevovat první pramínky životodárné vody a s nimi zelená tráva, kterou spásají jaci.
Stok Kangrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na údolí dohlíží král této části hřebene – Stok Kangri (6137 m n. m.), nasvícený posledními paprsky zapadajícího slunce.
Oázakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
O dalších několik set výškových metrů níže se objevují první políčka s obilím, tvořící zajímavý kontrast s okolní vyprahlou krajinou – nebýt měsíce na obloze, klidně by se dala označit za měsíční.
Oázakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pod zubatými a rozeklanými vrcholky hor se pasou osli, kravky i kozy. Do nejbližší civilizace to ale jsou stále desítky kilometrů, nejprve rozbitou stezkou soutěskou, posléze prašnou silničkou.
Související odkazy:
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar
Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti
Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu
Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku
Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru
Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu
Buddhistické kláštery údolí Indu
Pangong Tso - modrá perla Himálaje
Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .