Přes sedlo Ganda La

6. 10. 2010 | zobrazeno 5105×


[Indie] Množství vhodných cest, které spojují jinak odlehlé vesničky v horách, v létě stabilně krásné počasí, pozoruhodné kláštery, kontrast zelených oáz a vyprahlých hor, to vše dělá z Ladakhu pravý trekařský ráj. Našim původním plánem byl asi nejznámější z treků v okolí Lehu – Markha trek, vedoucí z větší části údolím řeky Markha. Obrovské srážky, povodně a na ně navázané sesuvy však způsobili, že se potvrdila platnost přísloví „člověk míní, Pán Bůh mění“.

Soutok Zanskar - IndusSoutok Zanskar - Induskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První část cesty, ještě absolvovaná terénním autem, vedla z Lehu údolím Indu k jeho soutoku s řekou Zanskar, podél které jsme pokračovali směrem k vesnici Chilling. Pohled na soutok obou řek, jasně se odlišujících barvou vody, jsme si nemohli nechat ujít.

Nad řekou ZanskarNad řekou Zanskarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejprve bylo třeba překonat řeku Zanskar. Přestože most se zde již staví (nebo je aspoň připravován), zatím je třeba přepravit se v jakési krabici, zavěšené na ocelovém laně. Zpočátku jede lanovka sama, v polovině řeky se zastaví a na druhý břeh je třeba přitáhnout se rukama.

Brod přes MarkhuBrod přes Markhukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za normálních okolností vede vyšlapaná stezka traverzem ve stěně údolí řeky Markha. Právě vysoké deště rozjely celou řadu sesuvů, které cesty na mnoha místech zničily. Proto jsme museli jít podél řeky a několikrát brodit hned zezačátku – úvodní tři kilometry nám trvaly asi tři hodiny. Místa k brodění bylo třeba docela složitě hledat, protože řeka tekla větším proudem než obvykle. Po několika broděních jsme došli na místo, kde už nešlo pokračovat ani po jednom z břehů a museli jsme se tak vrátit na začátek a zkusit jinou cestu.

Klášter SkyuKlášter Skyukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vrchem skutečně vedla jiná, nezničená stezka, ale tato zkušenost nás od dalšího pokračování údolím Markhy odradila. Trefit momentálně správnou cestu ve změti stezek bylo prakticky nemožné a navíc jsme vůbec nevěděli, jestli je údolí průchozí. Proto jsme u kláštera za vesnicí Skyu odbočili do bočního údolí, kterým vedla cesta směrem do sedla Ganda La.

Cesta do Ganda LaCesta do Ganda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stoupání tímto údolím ovšem také nebyl žádný med. Cestu znepříjemňovaly mohutné nánosy bahna a kamení, nutnost neustále brodit potok a hledat cestu ve změti křovin, suti a dalších lahůdek.

Pod Ganda LaPod Ganda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Konečně u téměř opuštěné osady Shingo opustila cesta hluboce zaříznutou soutěsku a do samotného sedla už stoupala klasická stezka. S přibývajícími výškovými metry se dýchalo hůř a hůř, ale za to se otevíraly čím dál hezčí pohledy na hory Ladakhu i Zanskaru.

Ladacké nebeLadacké nebekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nádherným mrakům, majestátně plujícím na temně modrém nebi, jsme se pomalu přibližovali, až jsme konečně stanuli v sedle Ganda La (4950 m n. m.).

Ganda LaGanda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotné sedlo bylo, jak je v buddhistických zemích zvykem, ověnčenéno tisíci pestrobarevných modlitebních praporků.

Ze sedla Ganda LaZe sedla Ganda Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kam se oko podívalo, tam vidělo podobný obrázek: nekonečná pustina, pestrobarevná skaliska bez známky života, lemovaná předlouhými hřebeny hor.

Pod Stokem KangriPod Stokem Kangrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Až o kus níže se začínají objevovat první pramínky životodárné vody a s nimi zelená tráva, kterou spásají jaci.

Stok KangriStok Kangrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na údolí dohlíží král této části hřebene – Stok Kangri (6137 m n. m.), nasvícený posledními paprsky zapadajícího slunce.

OázaOázakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O dalších několik set výškových metrů níže se objevují první políčka s obilím, tvořící zajímavý kontrast s okolní vyprahlou krajinou – nebýt měsíce na obloze, klidně by se dala označit za měsíční.

OázaOázakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pod zubatými a rozeklanými vrcholky hor se pasou osli, kravky i kozy. Do nejbližší civilizace to ale jsou stále desítky kilometrů, nejprve rozbitou stezkou soutěskou, posléze prašnou silničkou.

Související odkazy:

Fotogalerie Indie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

Údolí Indu, Lamayuru a Leh

Rangdum a trek přes Kanji La

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

Buddhistické kláštery údolí Indu

Leh - hlavní město Ladakhu

Trek přes sedlo Ganda La

Pangong Tso - modrá perla Himálaje

Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace