Rovinj – Chorvatsko s nádechem Itálie

18. 7. 2020 | zobrazeno 3480×


[Chorvatsko] Rovinj je jedním z přístavních městeček, rozesetých na jadranském pobřeží Istrie, jehož historie je spjatá s Benátskou republikou. Často bývá označován za nejhezčí město Istrie.

Rovinj, Sjeverna lukaRovinj, Sjeverna lukakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Historické centrum plné úzkých uliček, malebných zákoutí, dalekých výhledů a vůně všudypřítomných restaurací a kaváren leží na nevelkém poloostrovu, vybíhajícím z pevniny do moře. Do 18. století to byl ostrov, později spojený s pevninou.

kostel sv. Eufemiekostel sv. Eufemiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rovinj z věže kostelaRovinj z věže kostelakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tomu dominuje kostel sv. Eufemie, patronky města, která je v něm i pohřbena. Na 62 metrů vysokou věž kostela – korunovanou skoro pětimetrovou sochou světice – je možné vystoupat a výhledy na město a okolí rozhodně stojí za prudké schodiště.

Rovinj, Sjeverna lukaRovinj, Sjeverna lukakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejhezčí pohledy na historické centrum se otevírají paradoxně z nepěkného parkoviště na břehu zálivu Sjeverna luka, hezké je i přístavní molo nebo pobřeží okolo přístavu v Luka Rovinj.

na špičcena špičcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rovinj (pod italským jménem Rovigno) byl součástí Benátské republiky po šest století, a i dnes je město oficiálně dvoujazyčné a italština tu zní skoro stejně často, jako chorvatština.

majákmajákkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naprostá většina třináctitisícového města, přerůstající v další městečka a vesnice, leží mimo poloostrov, na pobřeží. K Rovinji patří i několik ostrovů a ostrůvků, nejbližší je ostrov Katarina okupovaný hotelovým komplexem.

Luka RovinjLuka Rovinjkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

přístav Rovinjpřístav Rovinjkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na jih od historického centra leží množství pláží, od velké městské po spoustu malých příjemných plážiček a koupacích míst v zátokách a poloostrovech okolo lesního parku Zlatni rat.

PorečPorečkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pár desítek kilometrů severně stojí město Poreč, svým charakterem – historická část na poloostrovu vybíhajícím do moře – Rovinji dost podobné.

aréna, Pulaaréna, Pulakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největším městem Istrie je pak jižně ležící Pula, plná římských památek, z nichž nejzajímavější je bezesporu amfiteátr - čtvrtý největší, jaký kdy Římané postavili. Vešlo se do něj přes dvacet tisíc diváků.

zákoutí Rovinjezákoutí Rovinjekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 

Související odkazy

Fotogalerie Chorvatsko

Vyhlídka Mahavica – ostrov Krk jako na dlani

Tulove Grede – fotografův ráj ve Vinnetouově kraji

NP Severní Velebit – Veliki Zavižan

Ostrov Krk – Baška, Vrbnik a Šilo

Plitvická jezera v barvách podzimu

Piran - nejhezčí slovinské město

Rovinj - Chorvatsko s nádechem Itálie

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace