NP Severní Velebit – Veliki Zavižan

20. 9. 2020 | zobrazeno 3265×


[Chorvatsko] Severní Velebit je mladším ze dvou národních parků, které leží v chorvatském Velebitu. Oblíbeným východiskem je Zavižan, parkoviště ve výšce 1500 m n. m., odkud už to je na vrcholky s krásnými výhledy jen kousek.

Veliki ZavižanVeliki Zavižankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z Jadranské magistrály odbočuje silnička ve městě Sveti Juraj, kde začíná prudkými serpentinami stoupat k osadám Volarice a Oltari. S každou další zatáčkou se otevírají hezčí pohledy na ostrovy Krk, Sveti Grgur, Prvić a další.

Severní VelebitSeverní Velebitkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za Oltari, na konci asfaltky, je třeba zaplatit za vstup do národního parku (vstupenky jsou na tři dny) a pokračovat ještě několik kilometrů po lesní cestě až k parkovišti.

Dom ZavižanDom Zavižankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nad ním stojí horská chata Dom Zavižan, s nejvýše položenou chorvatskou meteorologickou stanicí, která naměřila mnohé ze zdejších meteorologických rekordů. Nejbližšími kopci jsou Vučjak, Velika kosa a Veliki Zavižan. Od parkoviště se ale rozbíhá množství dalších značených cest.

JezeraJezerakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Je možné vydat se třeba východním směrem na okruh po krasové planině mezi hlubokými závrty směr Jezera a další vrcholy v čele s Mali Rajinac, který je s 1699 m n. m. nejvyšším bodem této části národního parku.

les cestou na Veliki Zavižanles cestou na Veliki Zavižankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Veliki ZavižanVeliki Zavižankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mým hlavním cílem byl Veliki Zavižan (1676 m n. m.), který prý nabízí nejhezčí výhledy z okolních kopců. Pěšinka na něj stoupá krásným bukovým lesem s bizarně pokroucenými buky.

Veliki ZavižanVeliki Zavižankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rab, Goli otok a Sveti GrgurRab, Goli otok a Sveti Grgurkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z vrcholových skal mezi kosodřevinou se lze kochat jak pohledy na hory (na obzoru by měl být vidět i nejvyšší vrchol Chorvatska, Dinara), tak na moře – ostrovy Krk, Rab a další. Za dobré viditelnosti se na západě rýsuje Istrijský poloostrov s majestátní horou Vojak, nad opar se zvedá také Veliki Risnjak.

Velika kosaVelika kosakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Velika kosaVelika kosakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na východ jsem vyběhl na Velikou kosu (1622 m n. m.), jejíž výhledy taky stojí za to. Na ostrovy a hory postupně dopadají první sluneční paprsky…

Baška, ostrov KrkBaška, ostrov Krkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Chorvatsko

Vyhlídka Mahavica – ostrov Krk jako na dlani

Tulove Grede – fotografův ráj ve Vinnetouově kraji

NP Severní Velebit – Veliki Zavižan

Ostrov Krk – Baška, Vrbnik a Šilo

Plitvická jezera v barvách podzimu

Piran - nejhezčí slovinské město

Rovinj - Chorvatsko s nádechem Itálie

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace