Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
2. 2. 2020 | zobrazeno 2028×[Nepál] Po více než týdenním trekování údolím Buddhi Gandaki nastává vyvrcholení celého treku okolo Manáslu: přechod pětitisícového sedla Larke La.
ledovec pod Severním Manáslukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V Samdu trasa treku konečně opouští údolí Budhi Gandaki a zahýbá západním směrem podél říčky Larke Khola. Po jejím levém břehu stoupá s krásnými výhledy na masiv Severního Manáslu a jeden z ledovců, na jehož moréně stál tábor československé expedice, která jej v roce 1979 zdolala jako první.
mraky nad Larke Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cesta do Larke Phedi (někdy označované taky jako Dharamsala, což znamená obecně útulek pro cestující) zabere pár hodin. Larke Phedi už není klasická vesnice, ale shluk ubytování a stanů, který vznikl jako „základní tábor“ sedla pro trekery.
Ti zde ve 4 500 m n. m. stráví poslední noc před tím, než vyrazí na výstup do sedla. Odpoledne se dá strávit chozením po okolních morénách, pokud je hezky, výhledy stojí zato.
nahur modrýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
My měli hodně škaredé počasí a hory okolo v mracích, jen občas vykoukla některá ze špiček. Zpestřením je pravidelná návštěva stáda nahurů modrých (bharal), které si sem navyklo chodit na zbytky rýže od oběda.
Samdo Himalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Většina výprav do sedla vyráží velmi brzo ráno (mezi 4 – 5 hodinou), jednak kvůli časové rezervě na přechod, ale hlavně kvůli silným větrům, které se tam údajně dopoledne často zdvihají.
východ slunce cestou do Larke Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
První část výstupu tedy probíhá po tmě, mezi morénami se táhne had svítících čelovek. Je potřeba počítat s mrazem (my měli okolo -9 °C), který vyženou až sluneční paprsky.
stoupání do Larke Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
cesta do Larke Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cesta do sedla není příliš náročná – prudší stoupání je hned ze začátku, kdy po tmě není tak moc vidět, druhá část cesty už stoupá jen mírně po moréně. Náročné je to spíš psychicky, protože člověk má pocit, že sedlo musí být už za chvíli asi hodinu a půl…
Larke lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Stoupání zabere necelé tři hodiny, v sedle (5100 m n. m.) vyzdobeném klasicky modlitebními praporky jsme byli kolem osmé. Ze samotného sedla nejsou nic moc výhledy, právě proto, že je relativně ploché. Lepší je to až o pár set metrů dál, kdy se otevře pohled do údolí Dudh Khola a hlavně nekonečno zasněžených a zaledněných špiček za ním.
sestup z Larke Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Sestup je docela prudký a hlavně nahoře to na zasněžené suti může trochu klouzat, nic tak hrozného jak popisuje většina průvodců to ale zdaleka není. Faktem je, že kopec je na druhé straně mnohem prudší a s větším převýšením, takže nosičům v opačném směru rozhodně nezávidíme…
Bimthangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po sestupu k ledovci se dá občerstvit v osamoceném tea house před pokračováním sestupu už pozvolnějším údolím.
západ u jezerakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na soutoku tří zaledněných údolí se konečně otevře pohled na cíl dnešního dne – vesnici Bimthang, která si svou polohu přímo pod impozantním masivem Manáslu a dalších hor opravdu uměla vybrat.
severní Manáslu (7157 m n. m.)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Bimthang leží přímo pod boční morénou ledovce, kam se vydáváme na západ. Po frontě přecházející předcházející dny se nebe vymetlo a vypadá to, že (poprvé na treku) by mohl být pěkný západ slunce.
Manáslu (8163 m n. m.)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
A ten se opravdu povedl. V hladině bezejmenného ledovcového jezírka se zrcadlí celý masiv Manáslu, jehož vrcholky se zbarvují do stále intenzivnějších odstínů rudé barvy.
Bimthangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
I po západu nebe nad horami jako by hořelo… Tento večer se opravdu povedl – všechny ostatní odpoledne a večery byly hory skryté v mracích, tady nám to vynahradily.
Praktické informace
Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.
Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.
Související odkazy:
Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek
Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani
Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp
Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa
Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu
Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .