Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům

15. 12. 2019 | zobrazeno 2007×


[Nepál] Krajina na treku okolo Manaslu se mění pomalu a pozvolně, po několika dnech si ale člověk uvědomí, že se proměnila výrazně. Na políčcích rýži nahradilo obilí, objevují se první kamenné mani zídky a třepotají modlitební praporky.

předchozí díl: Od rýžových políček po první horské výhledy

starý most přes Budhi Gandakistarý most přes Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve vesnici Jagat se prochází okolo prvního check pointu – vstupujeme do pohraniční zóny, na jejíž permit padlo nejvíce peněz. Většina výprav Jagatem projde a ještě pokračuje o kus dál, do Salleri.

DengDengkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pár ubytoven tu stojí, většina malé vesnice je ale původní, kamenná, s domácími zvířaty motajícími se po cestě. Hned za Salleri se otevírá pohled na zasněžený sedmitisícový vrchol Chamar.

zasněžené horyzasněžené horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Malebná, turismem jen málo dotčená, je taky vesnice Sirdibas, za níž cesta po dlouhém mostě vysoko nad hladinou Budhi Gandaki přechází na druhý břeh do Philimu – větší vesnice se spoustou obchodů.

údolí Budhi Gandakiúdolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Následuje cesta přímo na sever k odbočce do údolí Tsum na soutoku Budhi Gandaki s řekou Shyar khola, která přitéká z tohoto – pro turisty relativně nedávno otevřeného – údolí. Tady se proud lidí ředí, mnozí pokračují právě tam.

za Dengemza Dengemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Úsek mezi Nyak Phedi a Dengem má zcela jiný charakter. Poměrně široké údolí, do nějž spadají vodopády z obou stran, se zužuje do podoby hluboké skalnaté soutěsky, kam slunce většinu času nesvítí a jen burácí řeka.

Mani wallMani wallkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V Dengu se na obou koncích údolí zubí vysoké hory a řádně profukuje, hukot větru nahradil do nedávna všudypřítomný cvrkot cikád. Studená sprcha začíná být dost otužilecká záležitost…

soutěskasoutěskakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

vesnice Lhivesnice Lhikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další den pochodu, z Dengu do Namrungu, je docela výrazným předělem. Střídá se skalnatá krajina s políčky, za Ghapem nás překvapuje bujně zelený prales s obřími stromy a hulmany posvátnými v jejich větvích.

před Namrungempřed Namrungemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Před Namrungem cesta poměrně prudce stoupá a když vesnici uvidíme, definitivně opouštíme zelené lesy. Namísto toho skály nad námi zdobí žlutě zářící modříny a celkově krajina začíná dostávat podzimní barvy.

NamrungNamrungkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

masiv Himal Chulimasiv Himal Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.

Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.

Související odkazy:

Fotogalerie Nepál

Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek

Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani

Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu

Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La

Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp

Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor

Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa

Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu

Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům

Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy

Kathmandu, Bhaktapur a Patan

Z Lukly do Namche Bazar

Namche Bazar a Khumjung

Thame a sedlo Renjo La

Gokyo - údolí jezer

Gorak Shep a Kala Patthar

Údolí Khumbu

Chhukhung a Imja Tsho

Himalájské štíty černobíle

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Nepál průvodce Lonely Planet treking v Nepálu průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace