Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
15. 12. 2019 | zobrazeno 2135×[Nepál] Krajina na treku okolo Manaslu se mění pomalu a pozvolně, po několika dnech si ale člověk uvědomí, že se proměnila výrazně. Na políčcích rýži nahradilo obilí, objevují se první kamenné mani zídky a třepotají modlitební praporky.
předchozí díl: Od rýžových políček po první horské výhledy
starý most přes Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ve vesnici Jagat se prochází okolo prvního check pointu – vstupujeme do pohraniční zóny, na jejíž permit padlo nejvíce peněz. Většina výprav Jagatem projde a ještě pokračuje o kus dál, do Salleri.
Dengkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pár ubytoven tu stojí, většina malé vesnice je ale původní, kamenná, s domácími zvířaty motajícími se po cestě. Hned za Salleri se otevírá pohled na zasněžený sedmitisícový vrchol Chamar.
zasněžené horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Malebná, turismem jen málo dotčená, je taky vesnice Sirdibas, za níž cesta po dlouhém mostě vysoko nad hladinou Budhi Gandaki přechází na druhý břeh do Philimu – větší vesnice se spoustou obchodů.
údolí Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Následuje cesta přímo na sever k odbočce do údolí Tsum na soutoku Budhi Gandaki s řekou Shyar khola, která přitéká z tohoto – pro turisty relativně nedávno otevřeného – údolí. Tady se proud lidí ředí, mnozí pokračují právě tam.
za Dengemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Úsek mezi Nyak Phedi a Dengem má zcela jiný charakter. Poměrně široké údolí, do nějž spadají vodopády z obou stran, se zužuje do podoby hluboké skalnaté soutěsky, kam slunce většinu času nesvítí a jen burácí řeka.
Mani wallkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V Dengu se na obou koncích údolí zubí vysoké hory a řádně profukuje, hukot větru nahradil do nedávna všudypřítomný cvrkot cikád. Studená sprcha začíná být dost otužilecká záležitost…
soutěskakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
vesnice Lhikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Další den pochodu, z Dengu do Namrungu, je docela výrazným předělem. Střídá se skalnatá krajina s políčky, za Ghapem nás překvapuje bujně zelený prales s obřími stromy a hulmany posvátnými v jejich větvích.
před Namrungemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Před Namrungem cesta poměrně prudce stoupá a když vesnici uvidíme, definitivně opouštíme zelené lesy. Namísto toho skály nad námi zdobí žlutě zářící modříny a celkově krajina začíná dostávat podzimní barvy.
masiv Himal Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Praktické informace
Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.
Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.
Související odkazy:
Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek
Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani
Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp
Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa
Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu
Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .