Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani

9. 2. 2020 | zobrazeno 2092×


[Nepál] Poslední etapy treku okolo Manáslu jsou ve znamení rychlého klesání, vůně jedlových lesů a pomalu mizejících zasněžených hor.

lišejníky a Himálajlišejníky a Himálajkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z Bimthangu do Dharápaní se dá dojít za jeden hodně dlouhý den, většina trekerů si to rozdělí do dvou etap. Přeci jen je ještě třeba klesnout hodně výškových metrů…

masiv Manáslumasiv Manáslukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

NimjungNimjungkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První kilometry jsou ještě plné krásných výhledů na hory – jak na Manáslu, tak na druhou stranu, postupně ale přibývá stromů, až se cesta zanoří do hlubokého jedlového lesa.

jedlový lesjedlový leskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obrovské stromy krásně voní, občas v jejich korunách pobíhají hulmani posvátní, k šumění řeky se postupně přidává cvrkot kobylek – zvuky, které jsme už dlouho neslyšeli.

údolí Dudhi Kolaúdolí Dudhi Kolakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

údolí Dudhi Kolaúdolí Dudhi Kolakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z cesty vedoucí podél stále mohutnější řeky se ještě občas v některé ze zákrut objeví zasněžené siluety, převládají už ale hory zalesněné a zelená barva.

mlžné lesy u Gowamlžné lesy u Gowakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oblíbenou zastávkou je Gowa, ležící o nějakých 1400 výškových metrů pod Bimthangem. Do Dharápání, kde se okruh okolo Manáslu napojuje na začátek treku okolo Annapurny, je to už doslova pár hodin chůze.

TilcheTilchekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Protože až do Manangu se dnes dá dojet džípem, Dharápáním projíždí jedno auto za druhým a naprostá většina trekařů už odsud jede dolů autem. Původní trek pokračoval ještě dva dny dolů údolím, vzhledem ke stavu cesty a provozu na ní to ale rozhodně není příjemný zážitek.

DharapaniDharapanikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Což ostatně není ani jízda džípem, těch pár desítek kilometrů trvá pekelné čtyři hodiny, než se člověk „konečně“ ocitne v Beshisaharu, městečku, odkud už vyjíždí autobusy do Kátmandú nebo Pokhary.

vodopád na Marsyangdivodopád na Marsyangdikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.

Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.

Související odkazy:

Fotogalerie Nepál

Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek

Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani

Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu

Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La

Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp

Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor

Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa

Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu

Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům

Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy

Kathmandu, Bhaktapur a Patan

Z Lukly do Namche Bazar

Namche Bazar a Khumjung

Thame a sedlo Renjo La

Gokyo - údolí jezer

Gorak Shep a Kala Patthar

Údolí Khumbu

Chhukhung a Imja Tsho

Himalájské štíty černobíle

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Nepál průvodce Lonely Planet treking v Nepálu průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace