Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
19. 1. 2020 | zobrazeno 2071×[Nepál] Samdo je poslední vesnice na trase treku před tím, než se trekeři vydají vstříc přechodu sedla Larke La. Kvůli aklimatizace se hodí strávit zde více než jednu noc a vydat se kousek výš – třeba na hranici Tibetu po staré obchodní stezce.
Mani wall a Kutang Himalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Mani wall a Manáslukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ze Samagaonu to do Samda není daleko, sotva půlden cesty. Stezka vede stále podél toku Budhi Gandaki, jen v tady nahoře v údolí už to je spíš menší horská říčka než bouřlivá řeka jako níže.
cesta do Samdakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
most přes Budhi Gandakikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Za Samagaonem se údolí trochu zužuje a za jeho svahy mizí dvouvrchol Manáslu – znovu jej uvidíme až po přechodu sedla, z druhé strany. Po pravici se zvedá zasněžený masiv Kutang Himal, přesahující 6500 m n. m.
jaci a Himal Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
pasoucí se kůňkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po několika kilometrech mírného stoupání podél řeky čeká finální výstup na říční terasu, na níž stojí vesnice Samdo. Ani té se nevyhnul překotný rozvoj, a tak tradiční kamenné domky u políček doplňují moderní budovy turistických ubytoven s plechovými střechami.
Samdo leží na rozdvojce údolí – ze severu teče Budhi Gandaki, pod vesnicí se do ní ze západu vlévá říčka Larke Khoja vytékající z ledovců na severním úbočí Manáslu, a z východu ji ještě doplňuje potůček vytékající z ledovce vrcholu Samdo.
jak a Kutang Himalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V této výšce už jsou pole sklizená a na zbytcích se popásají jaci a koně. Okolo vesnice vede spleť stezek nabízejících pěkné výhledy do údolí, směrem k sedlu, i okolní hory – nejhezčí výhledy jsou z hřebene Samdo peak (5177 m n. m.), za pár set výškových metrů je vidět i Manáslu, pokud je jasno.
...přiletěly zásoby...koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na poli za našim ubytováním přistál vrtulník, přivážející zásoby jídla a vyzvedávající místního ministra, který tady byl údajně probrat čínský plán na vybudování silnice z Tibetu. Místním se to asi líbí, pro Manáslu trek to bude (spolu s postupující silnicí ze Soti Khola výše údolím) trochu rána…
Himal Chulikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V současné době spojuje tuto část Nepálu s Tibetem několik stezek pro pěší a zvířecí karavany, překonávající hranici vedoucí po hřebeni na několika místech. Asi nejpoužívanější je cesta přes téměř pětitisícové Rui la, která je taky doporučovaná jako aklimatizační výlet při „odpočinkovém dnu“ v Samdu.
cesta do Rui Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Výlet do Rui la opravdu stojí zato, jen to rozhodně není odpočinkový den. Cesta nejprve vede necelých sedm kilometrů střídavým mírným stoupáním a klesáním podél Budhi Gandaki.
Fukang glacierkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na začátku ledovce Fukang začne se stočí na východ a začne prudce stoupat do sedla. Na necelých třech kilometrech překonáváme 600 výškových metrů, až konečně stojíme na tibetské hranici, ve výšce 4900 m n. m.
karavana z Rui Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
nosič pod Rui Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cestou potkáváme několik karavan oslů nesoucích náklad z Tibetu, spoustu nosičů včetně trojice táhnoucí impozantně vypadající dřevěné trámy, i skupinku milých Tibeťanů na koních, vracejících se z Nepálu domů.
Tibetská hranice v Rui Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Docela nás překvapuje, že z druhé strany sem vede zpevněná cesta, po níž sem vyjelo auto s dvojicí čínských pohraničníků hlídajících hranici, kterou vyznačuje plot se zamykatelnou brankou v sedle. Tady fotka s tibetskou vlajkou neklapne…
pod Rui Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V pěti tisících docela vyfukuje, a tak po pár fotkách se zase rychle vracíme. Zpáteční cesta je rychlá, ale svým způsobem nekonečná. Celý výlet má bezmála 20 km s převýšením 1400 metrů nahoru a dolů do aklimatizačních 4900 m n. m., takže žádná sranda…
Tibeťané pod Rui Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Praktické informace
Trek kolem Manáslu měří ze Sotikholy do Dharapani 135 km, vede přes sedlo Larke La (5160 m n. m.) a kromě samotné trekové trasy nabízí množství možností bočních výletů včetně údolí Tsum. To ovlivňuje časovou náročnost – naprosté minimum je zhruba deset dnů, lepší je však nespěchat. My jej šli dnů 14, celkem ušli 182 km, nastoupali 9800 m a naklesali 8500 m. Trasa vede po vesnicích, kde se spí a jí v ubytovnách, potřeba je tedy jen spacák. Sezona je klasicky himálajská – jaro (duben, květen) a podzim (říjen, listopad), dá se jít i v prosinci, ale krom celkově větší zimy hrozí, že sedlo bude zasněžené a neprůchodné.
Manaslu Circuit patří k regulovaným trekům – je možné jej absolvovat pouze s průvodcem (cca 30 USD/den) – a je nutno vyřídit množství povolení: vstup do chráněných oblastí Manáslu a Annapurna (každé 30 USD/os.), permit do pohraniční oblasti mezi Jagatem a Samdo (100 USD/os. za týden a 15 USD za každý další den), TIMS (10 USD/os.) a administrativní poplatek si naúčtuje i agentura (v našem případě 150 USD/skupina). (Do údolí Tsum je případně potřeba další permit). Celkové náklady na tyto formality v našem případě čtyřčlenné skupiny byly 1400 USD. Oficiálně je počet trekařů omezen na 1000 osob ročně, reálně jich je mnohem více, ve vrcholné sezóně trek začíná pár desítek lidí denně. Za ubytování a jídlo na treku jsme utratili průměrně 500 Kč/os/den (jde spíš o minimum, s nímž je potřeba počítat), ceny se zvyšují s nadmořskou výškou. Vyplatí se mít filtr nebo jinou dezinfekci na vodu.
Související odkazy:
Pokhara a jezero Phéva – zrcadlo osmitisícovek
Trek okolo Manáslu IX – z Bimthangu do Dharapani
Trek okolo Manáslu VIII – přes sedlo Larke La do Bimthangu
Trek okolo Manáslu VII – Samdo a tibetská hranice v sedle Rui La
Trek okolo Manáslu VI – Birendra Tal a Manaslu base camp
Trek okolo Manáslu V – Samagaon, krásná vesnice v srdci hor
Trek okolo Manáslu IV – Shyala a Pungyen Gompa
Trek okolo Manáslu III – klášter Lho a první pohled na Manáslu
Trek okolo Manáslu II – vzhůru ke třem tisícům
Trek okolo Manáslu I – od rýžových políček po první horské výhledy
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .