Palmwag – offroadové liduprázdné safari
15. 7. 2018 | zobrazeno 2781×[Namibie] Palmwag je kamenitá oblast mezi atlantským pobřežím a národním parkem Etosha, sloužící jako jakési nárazníkové pásmo a útočiště poměrně velkých zvířecích populací. V divoké a opuštěné krajině žijí pouštní sloni, lvi, nosorožci, žirafy či přímorožci.
Palmwagkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Krajině dominuje červeno-fialová barva skal a kamení, které ji pokrývá od obzoru po obzor. Ten definují zarovnané siluety stolových hor. V suché krajině se nejlépe daří keřům Euphorbia gregaria, obsahujícím jedovaté látky, díky kterým je – kromě nosorožců – nikdo nežere.
Aub canyon | Palmwagkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Palmwagskou rezervací vede několik cest, tvořících v zásadě dva okruhy spojující zejména skalnaté kaňony vysychajících vodních toků. Slovo „cesta“ je ale mnohdy příliš optimistickým pojmenováním, některá místa – zejména na úsecích překonávajících sedla – jsou extrémně kamenité a kvalitní teréňák je základem.
agama ostnitá (Agama planiceps)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
agama ostnitá (Agama planiceps)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na skalách okolo kaňonu se vyhřívají a kořist – nejrůznější kobylky – loví agamy ostnité, vyznačující se výrazným pohlavním dimorfizmem. Zatímco samci jsou modří s oranžovou hlavou a ocasem, samice mají na těle žluté skvrny.
kudu velký (Tragelaphus strepsiceros)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Odměnou za natřásání po kamenitých cestách pod spalujícím sluncem jsou – kromě geologických zajímavostí – zvířata. Těch zde žije sice relativně dost, ale území je rozsáhlé, cesty se dostávají jen na zlomek míst, takže pozorování jsou relativně vzácná. Palmwag by měl být domovem relativně velkého počtu nosorožců černých a pouštních slonů, ty se nám zahlédnout nepodařilo.
antilopa skákavá (Antidorcas marsupialis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nejčastějším druhem zde je stádová antilopa skákavá, která dostala své jméno podle ladných skoků až třímetrové délky.
Přímorožec africký (Oryx gazella)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Relativně běžní – i když poměrně plaší – zde jsou přímorožci jihoafričtí,mohutní sudokopytníci adaptovaní na pouštní podmínky. Bez vody (respektive s vodou získávanou jen s rostlin) dokáží vydržet i několik měsíců. Nejzajímavější jsou na nich rohy, které obvykle dosahují 80centimetrové délky, rekordní mohou přesáhnout i metrovou délku.
žirafa jižní (Giraffa giraffa)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Několikrát jsme zahlédli menší stádo žiraf, jejichž dlouhé krky vykukovaly z keřových porostů. Tato zvířata si celkem obezřetně držela bezpečnou vzdálenost.
lev pustinný (Panthera leo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
lev pustinný (Panthera leo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
lev pustinný (Panthera leo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ve stínu keřů se nám jedno ráno podařilo zahlédnout i lvy – pozornost přitáhla silueta lvice (která si zrovna stoupla), při bližším pohledu jsme objevili polehávajícího lva a další lvici. Na svém stanovišti zvířata vydržela celý den – na místo jsme zamířili i večer, trojice se jen přesunula o kus vedle, aby zůstala ve stínu.
zebra horská (Equus zebra)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Paradoxně mimo hranice rezervace – na silnici cestou zpět – jsme zahlédli zebry horské, druh preferující podmínky suchých náhorních plošin a úpatí hor nad 1000 m n. m. Tradičně bývají rozlišovány dva poddruhy, ten palmwagský je zebra horská Hartmannova.
zebra horská (Equus zebra)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Při tomto setkání jsme měli velké štěstí na podmínky: zebry jsme zahlédli ve chvíli, kdy do západu slunce zbývalo několik minut a zvířata tak zalévalo neuvěřitelné rudofialové světlo. Stádečko s několika jedinci si nás nervózně prohlíželo, aby přeběhlo silnici, na chvíli se zastavilo v bezpečnější vzdálenosti a pak spolu se slunečními paprsky zmizelo v dálce.
Palmwagkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Praktické rady
Dostupným ubytováním je kemp při Palmwag lodge – hezká kempovací místa, vybavená přístřeškem s dřezem, světlem, elektřinou a stolkem. Z Palmwag lodge je možno vyrazit na pěší trek s průvodcem na okolní kopce nebo k vodní ploše (kam se prý pravidelně stahují sloni a nosorožci), avšak jedině s průvodcem. Lodge nabízí i výjezdy za zvířaty.
Ty jsou možné i individuálně, po zaplacení poplatku (120 NAD za auto, 70 za osobu; permit platí na jeden den, je tedy možné se během dne vrátit). Do rezervace vedou dva vstupy, na zvířata jsme měli štěstí u toho severnějšího. Vzhledem k nízké hustotě zvířat je dobré zastavit se na kopcích s výhledem a dalekohledem hledat, kde je něco zajímavého. Bezpodmínečně nutné je kvalitní terénní vozidlo, cesty jsou na některých místech hodně špatné. Oficiálně je mimo vyhlídková místa (jako jsou třeba kaňony) zakázáno opouštět vozidlo, v nepřehledném terénu s keři (v jejichž stínu se rádi schovávají lvi) to je doporučeníhodné.
Různé terénní odbočky opouštějí silnici C43 i mimo placenou koncesi, a třeba zeber jsme tady viděli poměrně hodně, takže by se dalo zkusit štěstí i v těchto částech.
drop Rüppellův (Eupodotis rueppellii)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .
