NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
5. 8. 2018 | zobrazeno 2954×[Namibie] Kemp Okaukuejo leží na západním okraji solné pláně Etosha, blíže centru národního parku. Tomu odpovídá i množství a pestrost zvěře, kterou tamní krajina překypuje. A v noci nasvícené napajedlo přímo u kempu je vyhlášené nočními návštěvami nosorožců.
šakal čabrakový (Canis mesomelas)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
antilopa skákavá (Antidorcas marsupialis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po brzoranním odjezdu z kempu Olifanstrus jsme první zastávku naplánovali na waterhole Ozonjuitji m´Bari. Podle popisů od jiných cestovatelů by mělo jít o napajedlo, u něhož se shromažďuje velké množství zvěře. Když jsme přijeli na místo, nic tomu nenasvědčovalo. Dvojice šakalů čabrakových okusovala zbytky kostí a okolo vody postávalo jen pár zeber a antilop skákavých.
zebra Burchellova (Equus quagga burchellii)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Trpělivost se ale vyplatila – zaparkovali jsme na místě s dobrým výhledem a dalekohledem obkroužili okolí. V zorném poli se ukázali pakoni, na obzoru dvojice pštrosů a hodně v dálce vyčuhovalo několik žirafích krků.
zebra Burchellova (Equus quagga burchellii)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Během chvíle se ale pláň okolo vodní hladiny zaplnila neuvěřitelným množstvím zeber, pakoňů, antilop, které ve skupinkách přicházeli a přibíhali napít se, což se neobešlo bez pošťuchování a mnoha příležitostí k focení.
pštros dvouprstý (Struthio camelus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Zato žirafy a pštrosi se blížili hodně pomalu a opatrně a k vodě došli, až když slunce stálo relativně vysoko nad hlavou. I tak ale pozorovat střídavě pijící a hlídající pštrosy bylo zajímavé.
Snovač pospolitý (Philetairus socius)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na jedné z oplocených zastávek podél cesty jsme pozorovali snovače pospolité, přilétávající k neuvěřitelně velkým hnízdům, zavěšených ve větvích stromů.
pštros dvouprstý (Struthio camelus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po zakempování a obědu v kempu Okaukuejo jsme v podvečer vyrazili k dalším waterholes. Cestou jsme potkávali poměrně velké množství pštrosů, popocházejících po savaně a hledajících něco k snědku. U Okondeky ani Nebrowni jsme moc štěstí na zvířata neměli, a tak jsme se vrátili k napajedlu v kempu.
žirafa jižní (Giraffa giraffa)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
U toho bylo prázdno – sloní stádo už někam odešlo, jen přeopatrná žirafa se s posledními paprsky zapadajícího slunce pomalu přibližovala k vodě.
nosorožec černý (Diceros bicornis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po setmění jsme s napětím čekali, zda přijdou nosorožci. Asi po hodině se ze tmy ozvalo funění a klopýtání přes kameny, aby přišla nejprve dvojice – matka s mládětem – a následně i třetí nosorožec černý. U napajedla vydrželi poměrně dlouhou dobu, během níž došlo kromě pití i na přetlačování a hry.
nosorožec černý | NP Etoshakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Napajedlo je sice nasvícené, červená lampa ale mnoho světla nedává. Fotit bylo potřeba na ISO 12800, občas jsem zkusil ISO 6400, i tak se časy pohybovaly okolo 1/10 vteřiny. Proto je docela zázrak, že fotky focené s fotoaparátem v ruce opřeným o kámen se povedlo nerozhýbat – stabilizace Olympusu je fakt neuvěřitelná…
antilopa skákavá (Antidorcas marsupialis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Druhý den při východu jsme vyrazili k Nebrowni, kde ale situace byla stejná jako včera – v trávě zalité rudým světlem vycházejícího slunce se páslo jen pár antilop skákavých. Popojeli jsme proto dál…
lev pustinný (Panthera leo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
lev pustinný (Panthera leo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
…a dobře jsme udělali. Shluk aut u cesty ukazoval, že se děje něco zajímavého, a opravdu – v trávě pár desítek metrů od cesty skotačili lvi i se lvíčátky. Jen ta lvíčata nebylo moc přes trávu vidět a aut už na místě stálo dost, takže focení nebylo úplně ideální.
lev pustinný (Panthera leo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Lvi po chvíli přestaly postávající auta bavit, a tak přešli přes cestu a ztratili se v křoví. I díky nízkému pěknému světlu bylo toto setkání zajímavé, a pro nás – bohužel – co se lvů týče i poslední…
impala černočelá (Aepyceros melampus petersi)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
impala černočelá (Aepyceros melampus petersi)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Naše cesta vedla dál na východ, směrem ke kempu Halali. U napajedla Olifansbad a jeho blízkém okolí jsme měli docela štěstí na elegantní impaly černočelé a majestátní kudu velké, nechyběly všudypřítomné perličky kropenaté, které jsme si pro jejich chování překřtili na „hloupé ptáky“.
kudu velký (Tragelaphus strepsiceros)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
kudu velký (Tragelaphus strepsiceros)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Národní park Etosha
NP Etosha zabírá 22 270 km2 zahrnujících prakticky celou stejnojmennou solnou pánev a okolní savanu. Vyhlášen byl v roce 1907 na rozloze 100 tis. km2, pokrývající široké území až po dnešní NP Skeleton Coast. Na dnešní rozlohu byl zredukován v roce 1970. Etosha patří mezi nejvýznamější africké národní parky s obrovským množstvím i diverzitou divokých zvířat.
Praktické rady
Největším bonusem NP Etosha je možnost individuálního cestování vlastním autem. Pohyb je omezen na cesty, ty jsou průjezdné i obyčejným osobním autem (jen v západní části je jejich kvalita spíše horší). Mimo kempy a několik odpočinkových míst je z auta zakázáno vystupovat. Středobodem pro pozorování zvířat jsou vodní nádrže (waterholes), které byly v parku vybudovány, aby zvířata neměla potřebu migrovat v období sucha za vodou. Zde je největší šance je pozorovat. Hodí se samozřejmě teleobjektiv a případně i dalekohled.
Ubytovat se uvnitř parku dá v kempech, provozovaných NWR. V nich se nabízí kempovací místa (poměrně velké, obvykle s elektřinou, kohoutkem na vodu a posezením) za docela rozumné ceny, a také chaty/apartmány za ceny výrazně vyšší. O ubytování uvnitř parku je velký zájem a rezervace je prakticky nutná (my ji dělali s více než měsíčním předstihem a některé termíny již byly zcela plné). Do parku je vhodné vybavit se zásobami jídla zvenčí, obchody v kempech jsou poměrně drahé a zboží moc nemají, restaurace nabízejí jídla formou bufetů za vysoké ceny. V kempu (nebo mimo hranice parku) je třeba být do západu slunce, opustit kemp je možné po východu (časy se mění každý týden a jsou vyhlášeny na branách).
Perlička kropenatá (Numida meleagris)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .