Spitzkoppe – žulový fotografův ráj

1. 7. 2018 | zobrazeno 5180×


[Namibie] Skály z rudé žuly, skalní mosty, bazénky zrcadlící okolní hory, obří balvany – to vše najdeme v okolí masivu Spitzkoppe, přezdívaného také „Namibijský Matterhorn“. Spolu se světlem zapadajícího nebo vycházejícího slunce, které zabarví skály do žhnoucí rudé, jde o neuvěřitelně fotogenické místo s bezpočtem dokonalých kompozic.

Skalní bazén a SpitzkoppeSkalní bazén a Spitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vrchol Spitzkoppe dosahuje nadmořské výšky 1784 metrů, takže bezprostřední okolí převyšuje o šest stovek metrů. S výjimkou žulových masívů Pontok (1629 m n. m.) a o trochu vzdálenější Kleine Spitzkoppe (1584 m n. m.) kolem leží rovinatá pláň, takže hory působí opravdu impozantně.

Spitzkoppe před úsvitemSpitzkoppe před úsvitemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z geomorfologického hlediska jde o tzv. inselberg (skalní suk nebo tvrdoš), tvořený odolnou horninou (v tomto případě žulou starou 150 milionů let, zasazenou do vrstev metamorfovaných hornin). V dnešní době eroze běží průměrným tempem asi 1,5 mm za tisíc let, takže Spitzkoppe jen tak rychle nezmizí.

Skalní brána | SpitzkoppeSkalní brána | Spitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z hlediska fotografického se jedná o neuvěřitelně pestrou krajinu, protože pro žulu jsou charakteristické nejrůznější mikrotvary – zvětralinové kůry, skalní brány, mosty a okna, prohlubně, až dokonale kulaté balvany, které dohromady nabízejí nejrůznější kompozice.

SpitzkoppeSpitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Červená barva žuly navíc vypadá dobře i na denním slunci, ale při západu nebo východu se rozzáří neuvěřitelnou rudou. Samotná Spitzkoppe je hora horolezecká, ale na okolní menší skály je za pěknými výhledy a kompozicemi relativně snadno vylézt – žula má tu výhodu, že se neklouže, takže se dá chodit i po relativně prudkých skalních svazích (jen dolů to je trošku horší…).

Skalní brána | SpitzkoppeSkalní brána | Spitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi fotograficky nejoblíbenější místa patří skalní brána na jižní straně nebo nedaleko ní ležící skalní bazén (v období dešťů naplní voda množství kruhových prohlubní rozprostřených všude možně po skalách, v období sucha je tento uměle zahrazený bazének jedinou možností pro fotku vrcholu zrcadlícího se ve vodě).

SugarloafSugarloafkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeden západ jsme strávili na skalním pahrbku mezi Spitzkoppe a vrcholkem Sugarloafu u západního vjezdu do parku, na jehož vrcholku byl bezpočet fotografických možností.

Cyphostemma curroriiCyphostemma curroriikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kromě skal patří mezi místní zajímavosti skalní malby, které zde namalovali generace křováckých lovců – nomádů, putujících namibijskou krajinou. Okolí Spitzkoppe bylo jedním z jejich domovů v dobách, kdy zde panovalo vlhčí klima a žilo více zvířat, než je tomu dnes, kdy jde prakticky o poušť.

agama ostnitá (Agama planiceps)agama ostnitá (Agama planiceps)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

I v pusté skalní krajině žijí zvířata. Po skalách pobíhají agamy ostnité, jejichž samci září modrou barvou těla a oranžovou hlavou.

daman skalní (Procavia capensis)daman skalní (Procavia capensis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve stejném prostředí žijí damani skalní, podivuhodný druh vzhledem připomínající králíka, ale poměrně blízce příbuzný slonům. Těm se (pravda docela vzdáleně) podobá miniaturními kly, rozměry a hmotnost (do 5 kg) jsou ale řádově menší.

surikata (Suricata suricatta)surikata (Suricata suricatta)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naopak na planině mezi skalami svou potravu v zemi hledají a vyhrabávají surikaty, charakteristické svým vzpřímeným postojem.

noc u Skalní bránynoc u Skalní bránykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vzhledem k hustotě osídlení, která je v Namibii jedna z nejmenších na světě, zde panují takřka ideální podmínky pro noční focení – nám celou noc nad hlavou svítil oblouk Mléčné dráhy, v tamní zimě se navíc setmělo relativně rychle a s focením tak nebylo potřeba dlouho čekat.

Skalní bazén a SpitzkoppeSkalní bazén a Spitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Své kouzlo mají i brzká rána ještě před úsvitem, kdy se skály rozzáří fialovo-růžovou barvou, aby zbledly čekajíce na první sluneční paprsky. Pro běžného turistu bude Spitzkoppe zajímavou zastávkou na jednu noc, fotografové zde ani po třech dnech nebudou mít pocit, že by vyčerpali všechna zajímavá místa.

SpitzkoppeSpitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Spitzkoppe leží několik hodin jízdy severozápadně od Windhoeku, nejprve po asfaltové silnice, poté po klasické štěrkové cestě. Na jižní straně jsou mezi skalami rozmístěny desítky kempovišť Spitzkoppe campsite. V kempu je možné zamluvit nocleh, ale ne konkrétní místo – zde platí, že kdo dřív přijde, ten si může vybrat. Kempovací plácky jsou vybaveny ohništěm pro grilování a suchým záchodem, voda a sprchy jsou jen u recepce (spolu s restaurací, nabízející pár základních jídel). Ve stejnojmenné vesnici žádné služby nejsou, takže je dobré vybavit se zásobami předem.

SpitzkoppeSpitzkoppekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH. 

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.



Související odkazy

Fotogalerie Namíbie

Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?

Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách

Deadvlei – torza akácií v rudých dunách

NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie

Na návštěvě u Himbů

Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross

NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni

NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo

NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus

Epupa – vodopády pod dohledem baobabů

Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni

Spitzkoppe – žulový fotografův ráj

Palmwag – offroadové liduprázdné safari

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Botswana & Namibia průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace