Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
23. 9. 2018 | zobrazeno 5197×[Namibie] Siluety mrtvých akácií, rostoucí z bílé pánve obklopené rudými dunami dosahujícími výšky několika set metrů, jsou jedním ze symbolů namibijské krajiny. Oblast Sossusvlei právem patří k nejvyhledávanějším oblastem národního parku Namib-Naukluft i celé Namibie.
Deadvlei při západukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Východiskem do oblasti je malá osada Sesriem, domorodce zde jednoznačně přečíslují turisté. Jako i v dalších namibijských národních parcích, i zde je vstup omezen na období mezi svítáním a soumrakem. Lidé ubytovaní v kempu provozovaném NWR ale mohou vyrazit hodinu před východem a vrátit se hodinu po západu slunce, což umožňuje být v samotných vlei přímo na východ či západ.
poslední paprsky na akáciíchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Z kempu na parkoviště u Sossusvlei a Deadvlei to je asi 70 km po pěkné asfaltové cestě (písčitý, čtyřkolku vyžadující je až poslední zhruba kilometrový úsek). Oficiálně je rychlost omezena na maximálně 60 km/h, tu však nikdo nedodržuje. Za šera je ale třeba dávat pozor na zvířata (antilopy oryxe a další).
západ na dunáchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Běžnému turistovi by nejspíš jedna noc (a jednodenní návštěva) stačila, fotograf by tady mohl strávit i několik dní. Nejznámější z dnes suchých, kdysi mělkých jezerních pánví vlei je Sossusvlei, to však není moc fotogenické. Proti tomu Deadvlei je hotovým fotografickým rájem.
Deadvlei při východukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
východ slunce nad Deadvleikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dno pánve pokrývá jílovitá vrstva, po deštích rozpraskaná do šestiúhelníkových dlaždic, která vznikla v době, kdy se zde pravidelně rozlévala voda z řeky Tsauchab. I díky ní zde kdysi rostly akácie Vachellia erioloba, dosahující až 17metrové výšky.
Deadvlei při východukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Před staletími se ale klima změnilo, řeka vyschla a akácie uschly. Díky tvrdému dřevu a suchému klimatu jich však velká část stojí dodnes. Odhaduje se, že torza jsou okolo 600 let staré.
ráno v Deadvleikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Jejich bizarní pokroucené tvary umožňují vymyslet bezpočet kompozic v kombinaci se vzory jezerní pánve i hrou světla a stínu na dunách obklopujících pánev. Okolo západu jsme zde (překvapivě) byli skoro sami, na východ tady turistů pobíhalo mnohem víc a je pravda, že východ slunce je tady fotograficky lepší.
písečná bouře nad Deadvleikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Byla by škoda zůstat jen dole. My se (za menší písečné bouře) vydali na jednu z dun nad Deadvlei, s krásnými výhledy. Hodně zajímavý byl pohled na síť vyschlých koryt, vymodelovaných na dně Deadvlei.
dopoledne v Deadvleikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .
východ slunce nad Deadvleikoupit fotografii | poslat jako pohlednici