Na návštěvě u Himbů
9. 9. 2018 | zobrazeno 7989×[Namibie] Ač to možná všudypřítomné německé názvy skrývají, Namibie je etnicky neuvěřitelně pestrou zemí. Na jejím území se vystřídalo mnoho kmenů a etnik, jejichž potomci zde stále žijí. Jedněmi z nejznámějších a na první pohled nejzajímavějších jsou Himbové.
u Himbů v chýšikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Himbský taneckoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Himbové patří do etnika Herero. V dnešní době na území Namibie žije asi 120 000 příslušníků Hererů, z toho necelá polovina Himbů. Jejich předchůdci přišli na území dnešní Namibie zhruba v 16. století. Jejich soumrak nastal na přelomu 19. a 20. století. Nejprve docházelo ke střetům s lidmi kmene Nama i německými kolonisty, které vyvrcholili bitvou u Waterbergu.
žena a dítě kmene Himbakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
žena a dítě kmene Himbakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kvůli ní zemřelo 80 % tehdejší populace, zbytek se rozprchl po celé zemi nebo do sousední Botswany. Dnes Hererové obývají hlavně vyprahlou severní část země, kde žijí v chudobě. Nebýt této události, dalo by se předpokládat, že by Hererů v Namibii žilo kolem milionu a půl a byli by tak nejpočetnějším etnikem.
Himbská dívkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
u Himbů v chýšikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Himbové na první pohled zaujmou svým (ne)oblečením. Ženy si svou pleť natírají směsí jílu, másla a bylin, což jí dává temně oranžovou barvu. Stejnou směs používají i do vlasů, takže ty vypadají jako rudé dredy.
Himbská vesnicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Himbové: mletí moukykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Himbové se tradičně živí pastevectvím, jejich tradiční vesnice se skládají z malých kupolovitých domků postavených z jílu, naplácaného na proutěnou kostru. Dnes ale samozřejmě nejčastěji člověk potká Himby ve městech, třeba místním Sparru.
Himbský taneckoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V Kaokoweldu je ale pořád docela dost tradičních vesnic, z nichž některé si přivydělávají konceptem „Living museum“ – umožňují turistům (placenou) návštěvu s ukázkou tradičních činností a doprovodem anglicky mluvícího průvodce (obvykle jediného anglicky rozumějícího člověka ve vesnici). Je to sice trochu taková lidská zoo, ale když už jsme tudy k vodopádům Epupa projížděli, tak jsme neodolali…
Himbské dítěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Himbové: výroba zbraníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .