Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni

8. 7. 2018 | zobrazeno 3505×


[Namibie] Severozápadní část Namibie, označovaná jako Damaraland, je (i na namibijské poměry) pustým místem. Přesto tady najdeme hned několik zajímavostí: rozsáhlé skalní malby a petroglyfy Twyfelfontein, zkamenělý les, skalní čedičové varhany a také unikátní populaci slonů, kteří se adaptovali zdejším pouštním podmínkám.

zkamenělý leszkamenělý leskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejunikátnějším lákadlem je zkamenělý les, ležící poblíž silnice C39 západně od města Khorixas. Zkamenělé dřevo se nachází na několika místech světa, s výjimkou Arizony ale ne v takovém množství. Kmenů (a jejich částí) zde leží snad několik stovek, mnohé jsou navíc ještě pohřbeny pískem a objeví se až postupem času.

zkamenělý leszkamenělý leskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

S největší pravděpodobností jde o kmeny dnes již vyhynulého řádu jehličnatých stromů Cordaitales, které rostly před 280 miliony let na jiném místě. Sem se dostaly s velkou povodní, která – kromě jejich kmenů – přinesla i písek a bahno, které dřevo překryly. Díky tomu se nerozložilo a spolupůsobením obrovských tlaku během dalších milionů let zkamenělo. Většina kusů jsou relativně malé, ty největší ale dosahují délky až několika desítek metrů, a mnohde jsou dobře patrné suky či větve. Zkamenělé stromy navíc doplňují (zatím většinou ještě dost malé) welwitschie.

TwyfelfonteinTwyfelfonteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

TwyfelfonteinTwyfelfonteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O kus dál, poblíž osady Twyfelfontein, se ve změti divoce poházených skal nachází jedno z největších afrických nalezišť petroglyfů a skalních maleb, zařazené i na seznam UNESCO. Motivem jsou lovecké scény a zvířata, včetně třeba lachtanů – byť je moře sto kilometrů daleko. Obrazce do skal vyryli křováčtí lovci, stáří se odhaduje na tisíc až deset tisíc let.

skalní varhanyskalní varhanykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Burnt MountainBurnt Mountainkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nedaleko leží další zajímavost, kamenné čedičové varhany. I když podobné útvary známe i od nás, ty namibijské jsou rozsáhlejší a vytvářejí kaňon. „Spálená hora“ o kus vedle dostala název podle své černé barvy, podobných skal jsou ale po Namibie nejméně desítky…

slon africký | Aba Huabslon africký | Aba Huabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Západně od kempu u vyschlého koryta řeky Aba Huab se nám poštěstilo zahlédnout slony. Ti zdejší bývají označováni jako „pouštní sloni“, protože se dokázali adaptovat na velmi suché podmínky vyprahlého Damaralandu.

slon africký | Aba Huabslon africký | Aba Huabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

slon africký | Aba Huabslon africký | Aba Huabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi jejich speciality patří větší plocha nohy, schopnost vydržet až několik dnů bez vody (za kterou v noci ujdou až 70 km) nebo vykopat si v suché údolní nivě díru až na hladinu vody ukryté v podzemí.

koringkriek (Acanthoplus discoidalis)koringkriek (Acanthoplus discoidalis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zdaleka nejhojnější zvířata jsou zde ale cvrčci koringkriek (Acanthoplus discoidalis), jejichž mohutná, až pěticentimetrová těla jsou nepřehlédnutelná i za jízdy autem – často jsou jimi poměrně hustě pokryté zdejší cesty. Tato kobylka sežere prakticky všechno na co přijde, podobně je ale oblíbenou pochoutkou pro jiné druhy, proto si vyvinula množství obranných strategií.

DamaralandDamaralandkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH. 

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.Související odkazy

Fotogalerie Namíbie

Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?

Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách

Deadvlei – torza akácií v rudých dunách

NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie

Na návštěvě u Himbů

Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross

NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni

NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo

NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus

Epupa – vodopády pod dohledem baobabů

Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni

Spitzkoppe – žulový fotografův ráj

Palmwag – offroadové liduprázdné safari

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Botswana & Namibia průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace