Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
8. 7. 2018 | zobrazeno 3614×[Namibie] Severozápadní část Namibie, označovaná jako Damaraland, je (i na namibijské poměry) pustým místem. Přesto tady najdeme hned několik zajímavostí: rozsáhlé skalní malby a petroglyfy Twyfelfontein, zkamenělý les, skalní čedičové varhany a také unikátní populaci slonů, kteří se adaptovali zdejším pouštním podmínkám.
zkamenělý leskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nejunikátnějším lákadlem je zkamenělý les, ležící poblíž silnice C39 západně od města Khorixas. Zkamenělé dřevo se nachází na několika místech světa, s výjimkou Arizony ale ne v takovém množství. Kmenů (a jejich částí) zde leží snad několik stovek, mnohé jsou navíc ještě pohřbeny pískem a objeví se až postupem času.
zkamenělý leskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
S největší pravděpodobností jde o kmeny dnes již vyhynulého řádu jehličnatých stromů Cordaitales, které rostly před 280 miliony let na jiném místě. Sem se dostaly s velkou povodní, která – kromě jejich kmenů – přinesla i písek a bahno, které dřevo překryly. Díky tomu se nerozložilo a spolupůsobením obrovských tlaku během dalších milionů let zkamenělo. Většina kusů jsou relativně malé, ty největší ale dosahují délky až několika desítek metrů, a mnohde jsou dobře patrné suky či větve. Zkamenělé stromy navíc doplňují (zatím většinou ještě dost malé) welwitschie.
Twyfelfonteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Twyfelfonteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
O kus dál, poblíž osady Twyfelfontein, se ve změti divoce poházených skal nachází jedno z největších afrických nalezišť petroglyfů a skalních maleb, zařazené i na seznam UNESCO. Motivem jsou lovecké scény a zvířata, včetně třeba lachtanů – byť je moře sto kilometrů daleko. Obrazce do skal vyryli křováčtí lovci, stáří se odhaduje na tisíc až deset tisíc let.
skalní varhanykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Burnt Mountainkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nedaleko leží další zajímavost, kamenné čedičové varhany. I když podobné útvary známe i od nás, ty namibijské jsou rozsáhlejší a vytvářejí kaňon. „Spálená hora“ o kus vedle dostala název podle své černé barvy, podobných skal jsou ale po Namibie nejméně desítky…
slon africký | Aba Huabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Západně od kempu u vyschlého koryta řeky Aba Huab se nám poštěstilo zahlédnout slony. Ti zdejší bývají označováni jako „pouštní sloni“, protože se dokázali adaptovat na velmi suché podmínky vyprahlého Damaralandu.
slon africký | Aba Huabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
slon africký | Aba Huabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Mezi jejich speciality patří větší plocha nohy, schopnost vydržet až několik dnů bez vody (za kterou v noci ujdou až 70 km) nebo vykopat si v suché údolní nivě díru až na hladinu vody ukryté v podzemí.
koringkriek (Acanthoplus discoidalis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Zdaleka nejhojnější zvířata jsou zde ale cvrčci koringkriek (Acanthoplus discoidalis), jejichž mohutná, až pěticentimetrová těla jsou nepřehlédnutelná i za jízdy autem – často jsou jimi poměrně hustě pokryté zdejší cesty. Tato kobylka sežere prakticky všechno na co přijde, podobně je ale oblíbenou pochoutkou pro jiné druhy, proto si vyvinula množství obranných strategií.
Damaralandkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .