NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
12. 8. 2018 | zobrazeno 3077×[Namibie] Kempy Halali a Namutoni leží ve východní části národního parku Etosha. Zde žije větší množství zvěře a i napajedla zde byla vybudována ve větší hustotě, než v západní části.
zebra Burchellova (Equus quagga burchellii)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Většina napajedel nám přišla „krajinářsky“ hezčích, než ty v západní části – třeba Rietfontein nebo Chudop působí hodně přirozeným dojmem. Skladba zvířat byla podobná jako v předchozích dnech – nejčastěji jsme naráželi na stáda zeber, pakoňů a antilop skákavých.
žirafa jižní (Giraffa giraffa)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
žirafa jižní (Giraffa giraffa)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Potěšující byla naopak vyšší koncentrace žiraf, které nebyly tak bojácné jako v západní části. Párkrát se nám je podařilo zahlédnout i mezi stromy, jejichž zabarvené listy dávaly fotkám zvláštní atmosféru.
žirafa jižní (Giraffa giraffa)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
žirafa jižní (Giraffa giraffa)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
V těsné blízkosti kempu Namutoni leží dvojice napajedel – Klein Namutoni a Chudop, u kterých je možné zůstat prakticky do západu slunce, protože cesta do kempu trvá pár minut. V době naší návštěvy se tam střídalo právě několik žiraf, krásně se zrcadlících ve vodní hladině.
dikdik Kirkův (Madoqua kirkii)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nedaleko tohoto napajedla jsme zahlédli i místní vzácnost, antilopu dikdik Kirkův, která svým vzhledem i rozměry připomíná spíše zajíce.
leskoptev savanová (Lamprotornis nitens)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
I kempy mají své obyvatele. Asi nejběžnějšími ptáky jsou kovově modrozeleně zbarvené leskoptve savanové, poskakující okolo kempovacích míst a hledající drobky a další zbytky jídla.
Mangusta žíhaná (Mungos mungo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Proti tomu v Namutoni se v obrovském množství vyskytují mangusty žíhané, drze pobíhající okolo aut, stanů a stolů v honbě za jídlem.
nosorožec černý (Diceros bicornis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vodní nádrž Moringa, která je součástí kempu Halali, je vyhlášená nočními návštěvami nosorožců a leopardů. Zatímco nosorožci černí k vodě po setmění přišli, na leoparda jsme čekali marně (nebo příliš krátce).
nosorožec černý (Diceros bicornis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Večer zapadal měsíc, a tak byla příležitost pro kýčovité fotky s pijícími nosorožci i svítícím srpkem, odrážejícím se navíc ve vodní hladině napajedla.
Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ke světlům lamp přišel kromě nosorožců také slon, pravidelně se přibíhali osvěžit šakali čabrakoví a také hyeny skvrnité, které se vždy rychle napily a poté zase zmizeli ve tmě.
Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Velkým zážitkem bylo setkání s trojicí gepardů, na něž jsme narazili na cestě před napajedlem Ngobib. Silnici přeběhli a z vysoké trávy a keřů pozorovali pasoucí se stádo antilop skákavých a pakoňů.
pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
pakůň žíhaný (Connochaetes taurinus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ti o jejich přítomnosti věděli, vítr jim pach přinášel, a tak nervózně postávali. Gepardi se (asi) rozhodli stádo obejít a dostat se proti větru, na místě jsme proto čekali, zda neproběhne lov, ale šelmy si to rozmysleli nebo jim přípravy vzaly delší dobu…
šakal čabrakový (Canis mesomelas)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Národní park Etosha
NP Etosha zabírá 22 270 km2 zahrnujících prakticky celou stejnojmennou solnou pánev a okolní savanu. Vyhlášen byl v roce 1907 na rozloze 100 tis. km2, pokrývající široké území až po dnešní NP Skeleton Coast. Na dnešní rozlohu byl zredukován v roce 1970. Etosha patří mezi nejvýznamější africké národní parky s obrovským množstvím i diverzitou divokých zvířat.
Praktické rady
Největším bonusem NP Etosha je možnost individuálního cestování vlastním autem. Pohyb je omezen na cesty, ty jsou průjezdné i obyčejným osobním autem (jen v západní části je jejich kvalita spíše horší). Mimo kempy a několik odpočinkových míst je z auta zakázáno vystupovat. Středobodem pro pozorování zvířat jsou vodní nádrže (waterholes), které byly v parku vybudovány, aby zvířata neměla potřebu migrovat v období sucha za vodou. Zde je největší šance je pozorovat. Hodí se samozřejmě teleobjektiv a případně i dalekohled.
Ubytovat se uvnitř parku dá v kempech, provozovaných NWR. V nich se nabízí kempovací místa (poměrně velké, obvykle s elektřinou, kohoutkem na vodu a posezením) za docela rozumné ceny, a také chaty/apartmány za ceny výrazně vyšší. O ubytování uvnitř parku je velký zájem a rezervace je prakticky nutná (my ji dělali s více než měsíčním předstihem a některé termíny již byly zcela plné). Do parku je vhodné vybavit se zásobami jídla zvenčí, obchody v kempech jsou poměrně drahé a zboží moc nemají, restaurace nabízejí jídla formou bufetů za vysoké ceny. V kempu (nebo mimo hranice parku) je třeba být do západu slunce, opustit kemp je možné po východu (časy se mění každý týden a jsou vyhlášeny na branách).
zebra Burchellova (Equus quagga burchellii)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .
Sparák šedý (Corythaixoides concolor)koupit fotografii | poslat jako pohlednici