Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
22. 7. 2018 | zobrazeno 3659×[Namibie] Vodopády Epupa na řece Kunene jsou sice méně známé, než o zhruba sto kilometrů proti proudu ležící Ruacaná, nabízejí však podobný zážitek: hřmící vodu padající do úzkého kamenného hrdla. Bonusem je poměrně nízký počet dalších turistů.
vodopády Epupa v podvečerkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Zhruba tisíc kilometrů dlouhá řeka Kunene pramení v angolských horách, odkud teče na jih k namibijské hranici, kterou tvoří právě od města (a vodopádu) Ruacaná po ústí do Atlantského oceánu. Do něj se vlévá průměrně 174 kubíků za vteřinu, průtok je ale v průběhu roku silně nerovnoměrný. Na konci suchého období (v září, říjnu) se blíží k nule, zatímco v březnu a dubnu obvykle přesahuje 400 m3/s (rekordní množství vody – 1750 m3/s – řekou teklo v březnu 2011). V dnešní době je navíc průtok silně ovlivněn přehradou v Ruacaná.
Baobaby a řeka Kunenekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vodopády (někdy se pro ně používá také název Quedas do Monte Negro) leží na severním okraji Namibie, v Kaokolandu – chudé oblasti obývané v dnešní době zejména Himby, jedním z domorodých namibijských etnik. U vodopádů stojí malá vesnice s několika možnostmi ubytování. Vzhledem k odlehlosti místa ale není potřeba obávat se davů turistů, i když vodopády jsou poměrně navštěvované.
východ slunce nad vodopády Epupakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
A není divu. Řeka je v těchto místech několik set metrů široká, ale v místě nejvyššího – 37 metrů vysokého – skoku se zužuje do sotva pár metrů široké skalní soutěsky. Pozorovat hřmící masu vody, ve slunečných dnech s duhou vytvořenou na kapičkách vody, je obrovský zážitek.
Noční nebe nad vodopády Epupakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vodopády jsou navíc docela fotogenické, na skalách se dá vymyslet spousta variant pohledů na jednotlivé části, pěkné fotky se dají udělat jak při západu slunce, tak při východu (to je rozsvěcující se nebe za vodopády asi nejlepší) nebo v dokonale černé noci. Jen je potřeba dávat pozor, skála je docela vlhká a klouzavá…
Baobab nad Epupa fallskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pěkné nejsou jen samotné vodopády, ale i jejich širší okolí s baobaby, fíkovníky a palmami se zvláštním názvem duma Petersonova (Hyphaene petersiana). Nejvíc pozornosti přitahují mohutné baobaby (baobab prstnatý, Adansonia digitata), rostoucí na skalách na samé hraně soutěsky, s mohutnými kořeny plazícími se skalními škvírami.
Baobaby a řeka Kunenekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Největší baobaby mohou dosahovat až 10metrového průměru kmene, zajímavé jsou také z hlediska stáří. U některých mohutných exemplářů datování ukázalo, že jsou více než 1000 let staré, což z nich dělá mezi stromy jedny z rekordmanů.
daman skalní (Procavia capensis)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Po skalách nad vodopády šplhají damani skalní (Procavia capensis), tvorové, kteří sice připomínají velké hlodavce, ale nejblíže jsou příbuzní slonům a sirénám. To dokazují třeba miniaturní kly a kopýtka.
Svítání u Epupa fallskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Praktické informace
Epupa falls leží při severní hranici Namibie s Angolou. Cesta sem vede z Opuwa, posledního většího města v této části Namibie. Stav silnice C43 je výrazně lepší, než bývalo zvykem (a je popsáno v průvodcích), v období sucha se sem s trochou opatrnosti dá dostat i klasickým osobním autem, vzhledem k projíždění častých (suchých, ale hrbolatých) brodů by to ale byla cesta zdlouhavá. S terénním autem zabere 180 kilometrů dlouhá cesta necelé tři hodiny. Cesta D3700 podél řeky do Ruacaná je naopak v extrémně špatném stavu, většina půjčoven ji klientům zakazuje a její projetí údajně zabere několik dní.
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .