NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
16. 9. 2018 | zobrazeno 3882×[Namibie] V nekonečných dálkách pustého národního parku Namib-Naukluft se skrývají mnohé přírodní poklady: rudé písečné přesypy, tisíc let staré exempláře dlouhověkých welwitschií a žulové masivy, obklopené fotogenickými solitérními aloemi.
západ z Bloedkoppiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
NP Namib-Naukluft by se dal prozkoumávat několik měsíců – jeho rozloha se totiž blíží 50 tisícům kilometrů čtverečních, což jsou dvě třetiny rozlohy Česka… Turisticky navštěvovaných je tak jen několik lokalit, kam se dá dojet po (relativně) normálních cestách, byť i pro většinu turistických míst je vůz s pohonem na všechny čtyři nezbytný.
Měsíční krajina | Wewitschia drivekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Našim prvním cílem byla Welwitschia drive, scénická „silnice“ začínající kousek od Swakopmundu a vedoucí cestovatele do nitra pouště okolo několika zajímavostí. Jednou z prvních zastávek jsou vyhlídkové body na krajinu vpravdě měsíční, dokazující nehostinnost zdejší přírody.
noční nebe nad Bloedkoppiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Okolo geologických pozoruhodností, jako jsou žíly tmavé horniny protínající krajinu, pokračujeme do údolí (toho času vyschlé) řeky Swakop, kde leží jeden z kempů národního parku. Pod pojmem „kemp“ je potřeba si v tomto případě představit plácek pro stany, v němž je možné (po zaplacení permitu) přespat.
Welwitschia podivnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici
O pár desítek kilometrů dále rostou na pláni stovky exemplářů welwitschie podivné, rostliny, která je živoucí fosílií. Přestože na to nevypadá, nejbližším příbuzným jsou jehličnany, což trochu připomínají její šištice. Welwitschie má jen dva listy, ty jsou však působením větru roztřepené do spousty cárů. Welwitschie je endemitem pouště Namib a přes nehostinné podmínky jde o jednu z nejdlouhokovějších rostlin světa: největší (a nejstarší exempláře) jsou staré více než tisíc let.
pod vrcholem Bloedkoppiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Dalším zajímavým místem je žulový masiv Bloedkoppie, na jehož úpatí se také nachází několik kempů. Trochu připomíná Spitzkoppe, na rozdíl od ní lze však na vrchol relativně pohodlně vystoupat a kochat se pohledem do nekonečných dálek Namibské pouště (a haldu nedalekého uranového dolu…).
aloe u Bloedkoppiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Okolo Bloedkoppie roztroušeně rostou aloe rozsochaté (Aloe dichotoma), krásně fotogenické stromy. Zůstat pod Bloedkoppie přes noc se vyplatí pro rudé barvy západu, snad miliony hvězd na temném nočním nebi i fialové barvy úsvitu.
Kamenná brána | Tinkaskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
S dobrým terénním autem se dá popojet kamenitými a písčitými necestami ještě o kus dál, a přes oblast suchých koryt Tinkas dojet až ke kamenné bráně.
aloe u Bloedkoppiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie z Namibie byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2.8 Pro (obvykle v kombinaci s telekonvertorem M.Zuiko Digital 1.4x MC-14 ) a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.
Související odkazy
Jak se fotilo s Olympusem E-M1 mii v Namibii?
Duna 45 a Hiddenvlei, opuštěná krása v dunách
Deadvlei – torza akácií v rudých dunách
NP Namib-Naukluft – prastaré welwitschie a aloe u Bloedkoppie
Namibijské pobřeží koster - plameňáci a lachtani na Cape Cross
NP Etosha – gepardi a žirafy okolo Halali a Namutoni
NP Etosha – lvi, pštrosi, nosorožci okolo Okaukuejo
NP Etosha – (nejen) sloní stáda u Olifanstrus
Epupa – vodopády pod dohledem baobabů
Damaraland a Twywelfontein – skalní malby, zkamenělý les a pouštní sloni
Spitzkoppe – žulový fotografův ráj
Palmwag – offroadové liduprázdné safari
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .