Yura – zelená oáza uprostřed pouště

21. 1. 2010 | zobrazeno 5263×

[Peru] Vesnice Yura leží nedaleko Arequipy, jednoho z turistických center Peru. Na rozdíl od ostatních, známější míst (jako jsou sopky Chachani, El Misti nebo kaňon Colca) je ale navštěvována turisty minimálně. Zájezd sem nabízí pouze jedna cestovka, ale mnohem lepší je nevázat se na její program (a několikanásobně předraženou cenu) a udělat si výlet individuální.

OázaOázakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jméno vesnice nenajdete ani v průvodcích, my na ni narazili náhodou při hledání programu na jeden neplánovaně volný den v Arequipě. Popis na webu cestovou vypadal celkem zajímavě, takže nebylo co řešit. Po asi hodince jízdy autobusem jsme už stáli na návsi a vydali se náhodným směrem.

Terasovité políčkaTerasovité políčkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled, který se nám po chvíli otevřel, nás docela ohromil. Mezi suchými, žlutohnědými svahy se jako zelený had vinuly v údolí terásky polí a políček. Rozhodli jsme se do údolí sestoupit a udělat si malý okruh k inzerovaným vodopádům.

KaktusyKaktusykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bez mapy to ale nebylo tak jednoduché – několik místních, které jsme se na vodopády ptali, nám střídavě říkalo, že to je moc daleko (a do večera tam nedojdeme), nebo naopak hodinka cesty. Na směru do „staré Yury“ se ale shodli všichni. Cesta byla lemována kaktusy, jejichž tvar připomíná naše ovocné stromy.

Hra světla a stínuHra světla a stínukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Všechny políčka jsou vodou zásobovány ze sněhových polí na Chachani. Vzhledem k tomu, že sníh taje čím dál rychleji, místní pole neustále rozšiřují.

Nová poleNová polekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na nové políčka je potřeba nejdřív navést hlínu, což lze vidět v levé části snímku – její hromádky vypadají trochu jako krtince.

Nevado Chachani a vodopádNevado Chachani a vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nakonec jsme došli i ke slavnému vodopádu, jeho proud už ale moc silný není – a to právě kvůli zavlažování; většina vody je důmyslným systémem kanálů rozvedena do okolních polí.

Související odkazy:

Fotogalerie Peru

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Alpamayo base camp trek

Nevado Chachani

Národní park Huascarán

Paracas a Islas Balestas

Centrální Andy - Cordillera del Huaytapallana

Nazca a Ica

Yura – zelená oáza uprostřed pouště

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Peru průvodce Lonely Planet Poznáváme Peru průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace