Singapur

9. 4. 2012 | zobrazeno 8983×


[Singapur] Městský stát Singapur představuje naprostý kontrast ke zbytku jihovýchodní Asie. Ač původně jeden ze států Malajsie, dnes se od ní odlišuje ve všem. Dokonale čisté ulice, moderní architektura, bohatství viditelné na každém kroku, propracovaný systém hromadné dopravy, to vše dává návštěvníku pocit, že přejetím hraničního mostu se dostal o několik tisíc kilometrů jinam.

Central Business DiscrictCentral Business Discrictkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Singapur zabírá 710 km2, z toho většina leží na stejnojmenném ostrovu (jindy nazývaném také Pulau Ujong), doprovázeném 62 menšími ostrůvky, a žije zde 5,2 mil. obyvatel. Nejhustší zástavba stojí na jižním okraji ostrova, kde vedle sebe najdeme starou koloniální čtvrť, obrovský přístav i moderní Central Business Discrict.

Central Business DiscrictCentral Business Discrictkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Historie Singapuru se začala psát v roce 1819, kdy na ostrovu, tehdy patřícím nedalekému sultanátu Johor, přistál britský viceguvernér Stamford Raffles. Přestože tenkrát šlo o kombinaci džungle, bažiny a jedinými obyvateli byla necelá tisícovka rybářů a zemědělců, za pár let zde bylo vystaveno moderní město. Za druhé světové války byl Singapur úspěšně dobyt a okupován Japonskem. V roce 1963 se stal Singapur součástí nově vzniklé Malajsie, ale už o dva roky později z federace vystoupil.

SingapurSingapurkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnes je Singapur podle HDP na obyvatele (60 tis. USD) třetím nejbohatším státem světa, jednou z ekonomicky nejpřívětivějších a nejméně zkorumpovaných zemí, 14. největší exportér, významné finanční centrum či jeden z největších přístavů světa. Letiště Changi získalo od roku 1981 28x cenu pro nejlepší letiště světa.

Botanická zahradaBotanická zahradakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mnozí považují Singapur za poněkud nudné a sterilní město, ale po pár týdnech v „klasické“ Asii působí jako balzám na duši.

Marina Bay Sands, Art Science Museum a Central Business DiscrictMarina Bay Sands, Art Science Museum a Central Business Discrictkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Moderní dominantou města je okolí zálivu Marina Bay, kde se k nebi tyčí desítky mrakodrapů Central Business Discrict.

Art Science Museum a Marina Bay SandsArt Science Museum a Marina Bay Sandskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na jeho okraji stojí hotel a integrované středisko (což je eufemismus pro kasino) Marina Bay Sans, pozoruhodné místo z hlediska stavitelství a architektury.

Marina Bay SandsMarina Bay Sandskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tvoří jej tři věže s 55 patry, které jsou spojeny střešní terasou o rozloze 1,2 ha s bazénem dlouhým 146 m či vyhlídkou Sky Bridge, na kterou vás výtah vyveze za půl minuty.

Marina Bay SandsMarina Bay Sandskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V hotelu je 2561 pokojů, do kterých se vejde až 45 tis. hostů, včetně kasina je v komplexu zaměstnáno 10 tis. lidí a celé to stálo (v přepočtu) více jak 110 mld. Kč.

Marina BayMarina Baykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ze Sky Bridge je krásný výhled jak na Marina Bay, obklopenou mrakodrapy, tak na přístav či nově budovanou botanickou zahradu.

Art Science MuseumArt Science Museumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Před trojící mrakodrapů Marina Bay Sands stojí Art Science Museum, jehož stavba připomíná mušli.

Související odkazy:

Fotogalerie Malajsie

Fotogalerie Singapur

Čajové plantáže a džungle Cameron highlands

Penang - kouzlo čínské čtvrti

Penang - perla Orientu

Kuala Lumpur ve stínu mrakodrapů

Supermoderní Singapur

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Malajsie, Singapur a Brunej průvodce Lonely Planet Singapur do kapsy průvodce Lonely Planet Singapur průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace