Záchrana bahňáků na Nesytu

5. 4. 2020 | zobrazeno 2091×


[ 2. místo vCzech Nature Photo 2020 v kategorii Ohrožené druhy a jejich ochrana] Po tragickém úhynu ryb na Nesytu (součásti národní přírodní rezervace Lednické rybníky) v srpnu roku 2018 si Správa CHKO Pálava byla vědoma rizika botulismu – otravy neurotoxinem produkovaným bakterií Clostridium botulinum. Pokud by epidemie vypukla, mohlo by to znamenat další masivní úhyn, tentokrát ptactva včetně vzácných a ohrožených druhů. Proto bylo rozhodnuto bahňáky, pro něž je Nesyt zastávkou při tahu, odchytit a převézt o jedenáct kilometrů dál, kde byli vypuštěni zpět na svobodu. Spolu s dalšími opatřeními se podařilo botulismus eliminovat.

PřípravaPřípravakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Prvním krokem byl odchyt ptáků. Okolo břehů a ostrovů s častým výskytem bahňáků byly nataženy sítě. Soustava 298 metrů sítí umožnila během noci pochytat prakticky všechny jedince zájmových druhů, kteří se zrovna na Nesytu vyskytovali.

Natahování sítíNatahování sítíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ptáky do sítí lákali mimo jiné balabáni (umělé figurky ptáků na tyčích zapíchnutých do bahna) nebo nahrávky s hlasy ptáků.

LákáníLákáníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve zhruba hodinových intervalech od soumraku po svítání bylo potřeba všechny sítě projít a vybrat odchycené ptáky. Každý pták byl zaznamenán, zvážen a okroužkován. Odchyt probíhal během čtyř nocí od konce srpna do první poloviny září.

Podvečer na NesytuPodvečer na Nesytukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Podobné záchranné akce bahňáků proběhly na Břeclavsku a Hodonínsku při výskytu botulismu i v minulosti. Zdokumentované jsou převozy bahňáků z let 1976 (Lužické rybníky – vypouštěni v Břeclavi), 1983 (Nesyt – vypouštěni v Břeclavi) a 1986 (Mušlov – vypouštěni na Nesytu).

Natahování sítíNatahování sítíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Brzy ráno pak byli ptáci převezeni na Dyji za Břeclav. Stejně jako u případů z minulosti jsme předpokládali, že řeku Dyji v těchto místech jako tahovou zastávku nevyužívají, neznají a neměli by se tak vrátit zpátky na Nesyt, ale pokračovat v tahu dále na jih nebo na jinou lokalitu.

Odchyt bahňákůOdchyt bahňákůkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tento předpoklad se potvrdil – ze 161 převezených ptáků se jich podle kontrolních odchytů na Nesyt vrátilo jen sedm, naprostá většina se tedy vydala jinam.

Vypouštění na svoboduVypouštění na svobodukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celkem bylo převezeno 161 jedinců dvanácti druhů bahňáků, mezi nimiž byli i nejvíce ohrožení jespáci bojovní, šedí a malí.

Kameňáček pestrýKameňáček pestrýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kameňáček pestrý – bahňák typický tím, že svým zobákem obrací kameny a hledá pod nimi potravu.

Vypouštění na svoboduVypouštění na svobodukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Správa CHKO Pálava

národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Czech Nature Photo

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace