Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

16. 11. 2014 | zobrazeno 10260×


[Kyrgyzstán] Krajina hor, pastevců a stád koní, ovcí i krav. Tak by se dal charakterizovat Kyrgyzstán a tuto představu v idylické kráse naplňuje právě okolí jezera Kul Ukok v horách nad městem Kočkor.

Pastevci u jezera Kul UkokPastevci u jezera Kul Ukokkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cesta do hor začíná ve vesnici Isakeiv pár kilometrů za Kočkorem vyjetými kolejemi, aby se z ní za pár kilometrů a přítoků několika stržemi stala pěšinka pro lidi a koně. V údolí se nachází pár dočasných pasteveckých táborů, v nižších polohách však pastevci bývají jindy než v létě.

Západ nad jezerem Kul UkokZápad nad jezerem Kul Ukokkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po celodenním pochodu a zvláště prudkém konečném výšvihu na kamenitou a strmou morénu je první pohled na krásně modrou hladinu jezera Kul Ukok (psáno také Kul Ukuk, Köl Ukök, …) neuvěřitelnou odměnou. Jezero a okolní hory působí dokonale idylickým dojmem, kde přírodu doplňuje pár jurt roztroušených na břehu.

Parkování u jurtParkování u jurtkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

S větrem o závodS větrem o závodkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Krávy na pastvěKrávy na pastvěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kolem nich a na svazích i vysoko nad jezerem se pasou obrovská stáda ovcí, krav i polodivokých koní. Jejich bečení či dunění kopyt neodmyslitelně vytváří genius loci místa.

Pastevecký životPastevecký životkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pastevecký životPastevecký životkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Většina turistů z Kočkoru míří k většímu, avšak vzdálenějšímu jezeru Song-Kol. I zde je možné domluvit si přespání v jurtě, turistů je tady ale méně.

jezero Kul Turjezero Kul Turkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dalších pár kilometrů dále a výše v horách leží další, neméně krásné jezero. Kul Tur je menší, zato se však v jeho hladině zrcadlí okolní zaledněné hory.

Soumrak u jezera Kul UkokSoumrak u jezera Kul Ukokkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výlet k jezeru lze koncipovat jako okruh. Stačí se vydat do jednoho ze sedel, skrze něž se dá přejít do sousedního údolí a sejít k vesnici Kara-Su. Popis trasy včetně schematické mapky a GPS souřadnic od organizace Sheperd´s Life najdete zde.

Noční nebe nad jurtamiNoční nebe nad jurtamikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Neuvěřitelné kouzlo má u jezera Kul Ukok i noc. Zde, daleko od civilizace a světel svítící nazdařbůh se na nebi korunovaném obloukem Mléčné dráhy třpytí takové množství hvězd, jaké u nás rozhodně nemáte šanci spatřit.

Fripito, fotografický průvodce KyrgyzstánemFripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se do Kyrgyzstánu s fotoaparátem v ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.

Západ nad jezerem Kul UkokZápad nad jezerem Kul Ukokkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kyrgyzstán

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač

Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera

Trek k jezeru Alakol

Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

Červené skály Džety-Ogüz

Výstup na Pik Učitel

Ala-Arča a Raceka

Issyk-kul, kyrgyzské moře

Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

Bishkek - kyrgyzská metropole

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Střední Asie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace