Červené skály Djety Oguz

14. 8. 2011 | zobrazeno 12204×


[Kyrgyzstán] Mohutné červené pískovcové skály se vypínají na konci údolí Djety-Oguz (Джеты-Огуз). Stejnojmenná vesnice, u které skaliska najdeme, leží asi 35 km od Karakolu, a kromě této geologické zajímavosti zde jsou i léčebné prameny a na ně navázané sanatorium, postavené v roce 1932.

Djety-Oguz (Sedm volů)Djety-Oguz (Sedm volů)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Název údolí znamená v překladu „Sedm volů“ a vztahuje se k hlavní skalní formaci – sedmi čistě rudým skalám, které mají připomínat sedm volských zadků.

Východ slunce nad Djety-OguzVýchod slunce nad Djety-Oguzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

K jejich vzniku se vztahuje několik pověstí – jedna z nich vypráví o dvou mocných chánech, vládnoucích úspěšným a bohatým kmenům. Jednoho dne unesl jeden druhému jeho krásnou manželku a z obou kmenů se staly nepřátelé. Chán dostal radu, aby ženu zabil a vrátil její tělo – tím uspokojí nárok druhého kmene na vrácení, ale žena už nebude patřit nikomu jinému. Chán se podle rady zachoval, uspořádal obrovskou pohřební hostinu, na které bylo zabito a snězeno postupně sedm volů. Po usmrcení posledního vytáhl nůž a bodl jej do srdce ženy, jejíž krev zbarvila okolní skály. A ty jsou rudé dodnes.

Djety-OguzDjety-Oguzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mimo ně zde je ale spousta dalších skalnatých útvarů, některé pojmenované, jiné bezejmenné.

Puklé srdcePuklé srdcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hned u říčky, protékající údolím, je skalní formace nazvaná Puklé srdce. Podle legendy jde o srdce krásné ženy, která zemřela poté, co se v boji o ni navzájem zabili dva nápadníci.

Dračí brlohDračí brlohkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naproti němu je hluboký pískovcový kaňon s také zajímavým jménem Dračí brloh.

Dračí brlohDračí brlohkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nás zaujaly kozy a ovce, pasoucí se na skalách vysoko nad dnem soutěsky. Člověk by řekl, že je tam museli dostat vrtulníkem…

Djety-OguzDjety-Oguzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

I ve zdejší vesnici nechybí monstrózní autobusová zastávka, jakých jsou po Kyrgyzstánu snad tisíce. Stejně jako prakticky všechno – silnice, domy, továrny – vypadá, že od postavení před nějakými 30-50 léty se o ni nikdo nestará, neudržuje, a ona se jen pomalu rozpadá. Hned vedle jurta – aneb dvě tváře současného Kyrgyzstánu: dědictví pastevců a Sovětského svazu.

Fripito, fotografický průvodce KyrgyzstánemFripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se do Kyrgyzstánu s fotoaparátem v ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.

Související odkazy:

Fotogalerie Kyrgyzstán

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač

Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera

Trek k jezeru Alakol

Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

Červené skály Džety-Ogüz

Výstup na Pik Učitel

Ala-Arča a Raceka

Issyk-kul, kyrgyzské moře

Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

Bishkek - kyrgyzská metropole

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Střední Asie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace