Marrakéš, královské město pod Atlasem

24. 2. 2013 | zobrazeno 7159×


[Maroko] Marrakéš je historicky nejdůležitějším ze čtyř marockých královských měst. Centrum jižní části země, ležící na úpatí Vysokého Atlasu, je plné velkolepých staveb, pečlivě zavlažovaných zahrad i křivolakých stísněných uliček, překypujících bujícím životem.

foto#10738

Srdcem města je stará čtvrť – medína, obklopená necelých dvacet kilometrů dlouhými hradbami a přístupná několika bránami. Uvnitř nich leží pravé bludiště úzkých uliček, ve kterých si člověk i dnes připadá jako o několik set let zpátky. Město bylo založeno v polovině 11. století vládci z rodu Almoravidů, ačkoliv i před tím bylo důležitou křižovatkou obchodních karavan.

náměstí Džámi al-Faná, Marrakéšnáměstí Džámi al-Faná, Marrakéškoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jestliže medína je srdcem města, pak srdcem medíny je velké náměstí Džámi al-Faná. Jeho jméno je údajně odvozeno od veřejných poprav, které se zde konaly v počátcích existence města a znamená „shromáždění mrtvých“. Dnes se ale jedná o jednu z nejživějších částí města, s desítkami (či možná stovkami) stánků nabízejících čerstvé pomerančové džusy a hlavně pouličním divadlem, zaklínači hadů, tetovačkami heny či vykládači karet, mezi kterými neustále proudí davy lidí. Se soumrakem se náměstí promění v jídelnu, kde se o pozornost kolemjdoucích ucházejí kuchaři u svých nádherně vonících grilů.

foto#10739

Nedaleko od náměstí stojí nejznámější a největší marrakéšská mešita Kutubíja, v čele se 77 metrů vysokým minaretem, postavená na konci 12. století. První mešita měla špatnou orientaci vůči Mekce, a tak byla na jejím místě postavena druhá. Dovnitř nemají nevěřící přístup, ale mohou se kochat pohledem ze dvora, který je asi nejzajímavější na sklonku dne, kdy minaret mění svou barvu: ze žluté pražícího denního slunce přes ohnivě oranžovou při západu po nafialovělé tóny soumraku.

foto#10740

Památkou na jedno z nejbohatších období města jsou hrobky dynastie Saadů. Saadové vládli celému Maroku mezi roky 1554 až 1659, jižní části země už o padesát let dříve. Rodina pocházela z údolí Draa, kterým procházela strategická cesta spojující Maroko s Timbuktu. Právě Saadové udělali z Marrakéše centrum obchodu s cukrem, který byl v té době více než žádanou surovinou, a ve městě nechali postavit mnohé velkolepé stavby.

foto#10741

Sultán Muláj Abdalláh zde založil židovskou čtvrť (melláh) a přestavěl islámskou školu (metresu) Alího ibn Júsefa, neslavnější ze Saadovců – Ahmed al-Mansúr – nechal vyzdobit palác Badi zlatem a vystavět právě velkolepou hrobku. V mauzoleu leží pozůstatky šedesáti členů rodiny i královských rádců a důvěrníků. Na stavbě se vůbec nešetřilo – klenba je pozlacena, mramor byl dovezen až z Itálie a bohatě se používalo cedrové dřevo.

foto#10742

Související odkazy:

Marrakéš, královské město pod Atlasem

Královské město Fes a jeho koželužny

Aït Benhaddou a Tamdaght, nejkrásnější marocké pevnosti

Z oázy do oázy údolím Drâa

Růžové písky Erg Chebbi

Soutěsky Todra a Dadès, údolí tisíce kaseb

Savíra, větrné království racků

Tafraút a údolí Ameln – srdce rudého Antiatlasu

Volubilis, římská výspa v Africe

Muláj Idrís, nejsvatější místo Maroka

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Maroko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace