Ala-Archa a Raceka

20. 8. 2011 | zobrazeno 13145×


[Kyrgyzstán] Národní park Ala-Archa (Ала-Арча), ležící asi 40 km jižně od kyrgyzského hlavního města Bishkeku, je oblíbeným cílem místních, trekerů i horolezců. Zatímco domorodci sem míří s plastovými židličkami a melounem v ruce, turisté obdivují nádherná horská údolí lemovaná vysokými štíty Tian Shanu.

Údolí Ak-SayÚdolí Ak-Saykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Národní park byl založen v roce 1976 a zabírá cca 200 km2 v nadmořských výškách od 1500 do 4895 m n. m. (Pik Semenova). Osu území tvoří údolí řeky Ala-Archa, pojmenované podle jalovce Juniperus semiglobosa – jeho kouř se tradičně používá k odhánění zlých duchů. My zamířili do údolí Ak-Say, proslaveného horolezeckou základnou Raceka.

kozorožcikozorožcikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stoupání údolím vysoko nad potokem je docela náročné, zvláště pak poslední, prudký úsek po moréně. Zde nás také přivítali kozorožci sibiřští (stále se diskutuje o tom, zda se jedná o samostatný druh či poddruh kozorožce horského).

kozorožec sibiřskýkozorožec sibiřskýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kozorožci žijí nad hranicí lesa, dorůstají až 110 cm výšky a hmotnost se údajně pohybuje od 35 do 130 kg. Lovecké zájezdy na tyto divoké kozy jsou v Kyrgyzstánu poměrně populární, naštěstí v národním parku je nikdo neloví (snad) a tak jsou docela krotcí.

kemp Racekakemp Racekakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tábor Raceka (3200 m n. m.) má několik částí – tři (částečně) travnaté plácky k postavení stanů, ležící mezi morénou a každý večer se rozvodňujícím potokem, je zde také chata a několik plechových budek.

ledovec Ak-Say a Pik Slobodnaya Korealedovec Ak-Say a Pik Slobodnaya Koreakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přímo z morény nad kempem je nádherný výhled na ledopád ledovce Ak-Say a vrchol Slobodnaya Korea (4778 m n. m.), jeden z mnoha s bizarními názvy v této oblasti (možno zmínit ještě Pik Pionýr, Pik Pavlíka Morozova či Pik 30. let VKSLM).

údolí Ak-Sayúdolí Ak-Saykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nádherné je celé panorama, kde se objevuje i rozeklaný vrchol Pik Korona (4860 m n. m.).

Pik TeketorPik Teketorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Velmi fotogenický je také Pik Teketor (4480 m n. m.). Při pozorném pohledu objevíte na sněhu pod vrcholem dvě tečky – horolezce.

ledovec Ak-Sayledovec Ak-Saykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ledovec Ak-Say, podél kterého je možné dojít až pod věže Korony, skrývá několik menších ledovcových jezírek.

Pik KoronaPik Koronakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Závěrečná část odhaluje celé panorama Piku Korona, pro několik dílčích vrcholů a náročné výstupové cesty asi nejpopulárnější horolezecký cíl.

Fripito, fotografický průvodce KyrgyzstánemFripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se do Kyrgyzstánu s fotoaparátem v ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.

vodopád v údolí Ak-Sayvodopád v údolí Ak-Saykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kyrgyzstán

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač

Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera

Trek k jezeru Alakol

Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

Červené skály Džety-Ogüz

Výstup na Pik Učitel

Ala-Arča a Raceka

Issyk-kul, kyrgyzské moře

Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

Bishkek - kyrgyzská metropole

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Střední Asie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace