Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

30. 8. 2011 | zobrazeno 10412×


[Kyrgyzstán] Rezervace Sary Chelek (Сары-Челек) byla založena v okolí stejnojmenného jezera v roce 1959, od roku 1978 je biosférickou rezervací MaB UNESCO. Na rozloze 238 km2 jsou především horské lesy, květnaté louky a skalní biotopy.

Brána rezervaceBrána rezervacekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V níže položených oblastech rezervace jsou typické porosty ovocných stromů (jabloní, broskvoní) a ořešáku královského. V horských lesích pak roste jedle sibiřská, smrk Schrenkův a réva lesní, časté jsou keřovité porosty jalovce a abélií. Celkově tu najdeme více jak 1000 druhů rostlin, 160 druhů ptáků a třicítku savců (mj. jeleny, medvědy, rysy, dikobrazy a sněžné leopardy).

Jezero Sary ChelekJezero Sary Chelekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jádrem je jezero Sary Chelek, jehož nádherně modrá hladina leží ve výšce 1783 m n. m.; okolní štíty se zvedají do více jak 4000 m n. m., nejhlubší údolí dosahují nadmořské výšky lehce přes 1 km. Jezero s rozlohou 470 ha, délkou 7,5 km a hloubkou 245 m bylo pravděpodobně vytvořeno zahrazením údolí sesuvem a skalním řícením po zemětřesení. Není ale jediné, kromě něj zde je i několik menších jezer - Kyla Kol, Iyri Kol, Aram Kol, Cherek Kol či Bakaly Kol.

PiknikPiknikkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přestože se jedná teoreticky o přísně chráněnou rezervaci, realita je jiná. Po zaplacení vstupného (cca 200 Kč pro cizince je na kyrgyzské poměry dost) se dá autem dojet až přímo k jezeru, kde vyrostlo obrovské piknikoviště.

Malý KyrgyzMalý Kyrgyzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Místní, kteří mají vstup neporovnatelně levnější, se sem ve velkém sjíždějí na obří hostiny. Dlužno podotknout, že jsou velmi pohostinní a štědří a jako turisté budete středem pozornosti.

Jezero Sary ChelekJezero Sary Chelekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oficiálně je koupání v jezeru zakázáno (kvůli několika smrtelným úrazům), při pohledu na ně a jeho okolí je však zřejmé, že za ně může vodka, ne jezero samotné. Nezaplavat si v průzračné vodě s viditelností kolem 10 metrů by byl přímo hřích, přestože její teplota není zrovna nejvyšší.

Sary ChelekSary Chelekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kolem jezera vede také několik (i když neznačených, různě se ztrácejících) stezek, po kterých můžete vyšplhat na některou z okolních hor. Z těch se naskýtá pěkný výhled na jezera i kopce okolo. Jen pozor na rozkvetlé louky, které jsou plné zlých rostlin, po kterých (a působení slunce) vám na nechráněné kůži zůstanou docela dlouho puchýře jako vzpomínka na návštěvu tohoto malebného místa.

Fripito, fotografický průvodce KyrgyzstánemFripito, fotografický průvodce Kyrgyzstánemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se doKyrgyzstánu s fotoaparátemv ruce? Pak se vám na cestě bude hodit fotografický průvodce z řady Fripito, jehož jsem autorem. Obsahuje na pět desítek fotografií s popisem jejich vzniku, GPS souřadnicemi, tipy na cestování i fotografování a úvodní všeobecné informace a rady k cestování po této zemi. Získání je jednoduché, stačí zdarma stáhnout aplikaci Fripito z AppStore či GooglePlay. Průvodce se jmenuje „Nedotčená krása Kyrgyzstánu“ a můžete buď zakoupit přímo jej, nebo využít předplatného s přístupem ke všem průvodcům.

Hory v Sary ChelekHory v Sary Chelekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kyrgyzstán

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Trek k ledovci Inylček I. - přes sedla Ašutor a Džanalač

Trek k ledovci Inylček II. - sedlo Ťuz, Inylček a Merzbachera

Trek k jezeru Alakol

Čarokrásná jezera Kul Ukok a Kul Tur

Červené skály Džety-Ogüz

Výstup na Pik Učitel

Ala-Arča a Raceka

Issyk-kul, kyrgyzské moře

Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

Bishkek - kyrgyzská metropole

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Střední Asie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace