Pohansko rozfoukané

10. 6. 2012 | zobrazeno 6180×


Co fotit, když je nebe zamračené a počasí na první pohled nefotogenické? Pokud se mraky po obloze prohánějí dostatečně rychle a zároveň netvoří jednolitou šedou deku, nastává ideální počasí pro nasazení tmavého filtru na objektiv, fotoaparátu na stativ a hrátky s dlouhou expozicí. Sérii pohanských starých dubů pod plynoucí oblohou jsem měl v hlavě už dlouho a teď konečně nastaly vhodné podmínky k realizaci.

Padlý dubPadlý dubkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Všechny fotky jsou foceny ze stativu, časy se pohybovaly okolo jedné minuty. Pro focení takových snímků je nezbytný tmavě šedý filtr, prodlužující expozici (já používám B+W ND110, čas je tedy 1000x delší, než by byl bez něj).

staré duby | Pohanskostaré duby | Pohanskokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další důležitou pomůckou je kabelová spoušť s aretací – většina fotoaparátů umožňuje maximální čas 30 sec, jinak je potřeba fotit na režim Bulb (tedy závěrka je otevřená tak dlouho, jak je zmáčknutá spoušť).

Průhled dubemPrůhled dubemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

K získání dokonalé fotky pomáhá také zakrýt během expozice hledáček, protože (ač nevím jak a kudy) se zřejmě dostává dovnitř světlo, které způsobuje nějaké vnitřní odrazy a tvoří na fotce nepěkné věci.

Suchý dubSuchý dubkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejzajímavěji působí efekt rozmazané oblohy, pokud se mraky pohybují proti fotoaparátu, důležitá je i jejich struktura – čím více různých odstínů šedé mají, tím kontrastnější bude obloha.

Květy ve větruKvěty ve větrukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při rychlém pohybu mraků fouká většinou i na zemi, vítr tedy rozhýbává i kytky, trávu či větve a listy stromů. Mohutné pohanské duby jsou i ve větru nehybné a tvoří tak zajímavý kontrast proti rozhýbanému zbytku scény. Dalo by se říct, ukázka stálosti těchto velikánů proti pomíjivosti okolního světa. Bohužel, od minulé návštěvy už zase několik mohutných stromů spadlo, například na jednom z mých nejoblíbenějších míst na Zadním Pohansku zůstaly z fotogenické symetrické čtveřice už jen dva stromy. Opravdu nebude dlouho trvat a tyto stromy už budou existovat jen na fotkách…

Dubová bránaDubová bránakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Fripito průvodce po PálavěFripito průvodce po Pálavěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se fotit na Pohansko? Tipy na zajímavá místa, fotografické postupy i praktické cestovatelské informace obsahuje fotografický průvodce Víno a slunce pod Pavlovskými vrchy, který jsem připravil pro Fripito. Stáhnout jej můžete pro zařízení s Androidem nebo iOs.

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

StromSolitér.cz - stránky věnované Pohansku a jeho starým dubům

Nejhezčí duby na Pohansku padly lidskou rukou

Podzimní Pohansko námrazou postříbřené

Soutok Moravy a Dyje ze vzduchu

NPR Ranšpurk - do nitra lanžhotského pralesa

Staré duby a jejich obyvatelé

Tesařík alpský - modrý klenot lužního lesa

Jarním Pohanskem

Barevný podzim na Pohansku

Soutok Moravy a Dyje

Mlhavé letní ráno na Pohansku

Fotografický podvečer na Pohansku

Vznikne na jihu Moravy nová CHKO?

Pohansko

Lužní lesy Moravy a Dyje

web Soutok lidí a krajiny

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace