Barevný podzim na Pohansku

16. 1. 2011 | zobrazeno 7671×


Podzim nabízí na Pohansku ostrý kontrast usychajících starých dubů s proměnlivými barvami okolního lesa. Když se k tomu přidají zajímavé mraky a nečekané podzimní záplavy, o pěkné pohledy je postaráno.

Černé loukyČerné loukykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Letošní podzim byl zvláštní v tom, že v Dyji bylo neobvykle hodně vody a ta se rozlila i do oblasti lužního lesa - jev, který bývá obvyklý na jaře či v létě. Nebylo jí sice moc, ale aspoň něco.

Dub u zámečku LányDub u zámečku Lánykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Starých dubů je v oblasti soutoku řek Moravy a Dyje stále ještě velké množství. Solitérní stromy, z části pozůstatky pastevního lesa, z části vysazované kvůli produkci žaludů pro zvěř, jsou dnes hostitely mnoha významných druhů - mimo jiné saproxylického hmyzu, vázaného právě na staré, odumírající dřevo.

Zapadající slunceZapadající sluncekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vzhledem k nynějšímu lesnímu hospodaření ale těchto stromů postupně ubývá - od roku 1938 se jejich počet zmenšil zhruba na polovinu. Z Pohanska tak pomalu mizí jedna z nejvýznamnějších dominant zdejší krajiny.

Po západuPo západukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Slunce pomalu zapadlo za obzor a začalo zbarvovat oblaka. Na nebi dlouho zůstávaly kondenzační čáry po prolétajících letadlech. Hned jsem si vzpomenul na jeden z jarních večerů, v době "islandské sopky", kdy žádná letadla nelétala, nebe bylo krásně čisté a jediný zvuk bylo skřehotání žab. Konečně nastal okamžik, na který jsem se těšil nejvíce - půl hodiny po západu získalo nebe ty nejhezčí (a nejkýčovitější :) barvy.

Noční Černé loukyNoční Černé loukykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O pár dnů později mě naprosto bezmračné nebe vylákalo na další z nočních pokusů. Noční focení je dost zdlouhavé - půlhodinová expozice a následující redukce šumu ve fotoaparátu způsobí, že s jedním záběrem člověk stráví skoro hodinu. O to větší pech je pak zjsitit, že něco bylo špatně...

Fripito průvodce po PálavěFripito průvodce po Pálavěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se fotit na Pohansko? Tipy na zajímavá místa, fotografické postupy i praktické cestovatelské informace obsahuje fotografický průvodce Víno a slunce pod Pavlovskými vrchy, který jsem připravil pro Fripito. Stáhnout jej můžete pro zařízení s Androidem nebo iOs.

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

StromSolitér.cz - stránky věnované Pohansku a jeho starým dubům

Nejhezčí duby na Pohansku padly lidskou rukou

Pohansko rozfoukané

Podzimní Pohansko námrazou postříbřené

Soutok Moravy a Dyje ze vzduchu

NPR Ranšpurk - do nitra lanžhotského pralesa

Staré duby a jejich obyvatelé

Tesařík alpský - modrý klenot lužního lesa

Jarním Pohanskem

Barevný podzim na Pohansku

Soutok Moravy a Dyje

Mlhavé letní ráno na Pohansku

Fotografický podvečer na Pohansku

Vznikne na jihu Moravy nová CHKO?

Pohansko

Lužní lesy Moravy a Dyje

web Soutok lidí a krajiny

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace