Amritsar a indicko-pakistánská hranice

21. 11. 2010 | zobrazeno 7097×


[Indie] Milionový Amritsar, založený v roce 1577, je nejsvatějším místem Sikhského náboženství. Ve středu města stojí Zlatý chrám, uchovávající posvátné knihy. Mimo něj zde ale najdete i hinduistický „stříbrný chrám“, architekturou ne nepodobný tomu sikhskému, a na nedaleké indicko-pakistánské hranici se každý večer koná bizarní obřad zavírání hranice.

Hari Mandir Sahib, Golden TempleHari Mandir Sahib, Golden Templekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Středem celého areálu Zlatého chrámu je posvátný bazén Amrit Sarovar, jehož voda obklopuje budovu Hari Mandir Sahib: v té jsou přes den uloženy posvátné knihy (Guru Granth Sahib), ze kterých neustále čtyři muži čtou a tato četba je rozhlasem přenášena v celém areálu. Samotná budova je pokryta zlatými pláty, údajně o celkové hmotnosti 750 kg.

Golden temple, AmritsarGolden temple, Amritsarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Okolo bazénu stojí několik budov, ve kterých najdeme muzeum, obrovskou jídelnu pro až 40 tisíc lidí denně nebo ubytovací kapacity.

Sri Durgiana TempleSri Durgiana Templekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hinduistický Sri Durgiana Temple byl znám jako Stříbrný chrám pro postříbřené vstupní dveře. Celá dává na první pohled najevo, že byla prostě „obšlehnuta“ od Sikhského chrámu – bazén, uprostřed budova, ke které vede most… Korunu tomu nasazuje právě probíhající proces pozlacování, takže se z toho stane Golden Temple II.

Ceremonie v Attari - WagahCeremonie v Attari - Wagahkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi 30 km západně od Amritsaru leží přísně střežená indicko-pakistánská hranice s hraničním přechodem Attari - Wagah. Každý večer se zde odehrává turisty, ale hlavně místními vyhledávaná ceremonie zavírání hranice. Celá maškaráda začíná během s vlajkou směrem k hranici a zase zpět.

Ceremonie v Attari - WagahCeremonie v Attari - Wagahkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na obou stranách jsou postaveny tribuny pro tisíce lidí, kteří zde mohutně povzbuzují, atmosféra je podobná fotbalovému zápasu. Vojáci na obou stranách předvádějí šílené pochody a ceremonie – video napoví, ale reálný zážitek nenahradí.

Ceremonie v Attari - WagahCeremonie v Attari - Wagahkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při západu slunce jsou vlajky na obou stranách staženy, brána definitivně uzavřena a lidé se po krátkém vzájemném nenávistném pokřikování směrem k sousedům rozejdou…

Související články:

Fotogalerie Indie

Dillí - památky v pekle

Tádž Mahal - nejslavnější indická památka

Agra - město plné památek

Fatehpur Sikri - opuštěné město vítězství

Amritsar a indicko-pakistánská hranice

Varánásí - svaté město na Ganze

Himachal Pradesh - hranice dvou světů

Šrínagar a jezero Dal - indické Benátky v srdci Kašmíru

Leh - hlavní město Ladáku

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace