Taj Mahal – nejslavnější indická památka

4. 10. 2010 | zobrazeno 34318×


[Indie] Příběh nehynoucí lásky, skrytý v mramorové stavbě, ležící na břehu řeky Yamuna, přitáhne do Agry každým rokem několik milionů návštěvníků. Přestože krásných staveb, v mnohých Tádž Mahalu podobných, je v Agře více, jeho kouzlu ve vycházejícím slunci se žádná z nich nevyrovná.

Tádž Mahal před úsvitemTádž Mahal před úsvitemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Příběh o vzniku Tádž Mahalu je dobře známý. Jednomu z mughalských panovníků, Šáhdžahánovi, zemřela při porodu čtrnáctého dítěte milovaná žena, Mumtáz Mahal. Rok po její smrti, 1632, začal panovník se stavbou hrobky, která by byla hodna její krásy.

Tádž Mahal při východu slunceTádž Mahal při východu sluncekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Během dvaadvaceti let, během nichž se na stavbě vystřídalo okolo 20 tisíc dělníků, vznikl rozsáhlý komplex několika staveb, postavených z mramoru, polodrahokamů a červeného pískovce. Přestože jde o tak slavnou stavbu, její architekt není spolehlivě znám; zmiňována jsou jména jak stavitelů domácích, tak Benátčana Geronima Veronea.

Tádž Mahal při východu slunceTádž Mahal při východu sluncekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Centrální stavbou je samotná hrobka, která má podobu osmiúhelníku, jehož delší strany jsou dlouhé 55 m. Podobná je i výška celé stavby, která se skládá s podstavce, dómu a kupole. Na samotném vrcholku je půlměsíc, který nesmí chybět na žádné muslimské stavbě.

Tádž MahalTádž Mahalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vnější výzdobu tvoří – v souladu s islámem – především kaligrafické prvky, abstraktní a květinové motivy. K jejich zhotovení bylo použito techniky tzv. pietra dura (inkrustace), která spočívá ve vkládání polodrahokamových zlomků (v Tádž Mahalu bylo použito například jaspisu, lazuritu nebo nefritu) do předem vybroušených prohlubní v podkladovém kameni. Motivy tak na první, zběžný pohled vypadají jako namalované, teprve při podrobnějším zkoumání se ukáže jejich krása. Kromě toho jsou na stěnách i nejrůznější reliéfní prvky. Hlavním materiálem, který byl dovážen z Radžastánu, je poloprůsvitný mramor. Za jasných nocí při úplňku díky tomu stavba působí dojmem, jako by svítila.

Tádž MahalTádž Mahalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přesně uprostřed dómu, také bohatě zdobeného, leží kenotaf Mumtaz Mahal, natočený směrem k Mecce. Skutečné hroby jsou ale o něco hlouběji. Po straně je další, pod kterým leží Šáhdžahán; jeho umístění je snad jedinou asymetrií, kterou v Tádž Mahalu uvidíte.

Tádž MahalTádž Mahalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V dostatečné vzdálenosti – aby při případném pádu nepoškodily hrobku – stojí čtyři minarety, jejichž 40 metrů výšky je rozděleno dvěma balkóny na tři stejné části.Budova je obklopena zahradou ve tvaru čtverce o straně zhruba 300 m, která je protkána sítí chodníčků a vodních kanálů, které ji rozdělují na několik dílčích částí. Dále zde jsou bazénky, ve kterých se stavba zrcadlí, fontány či stromořadí. Celá koncepce zahrady je inspirována muslimskou představou ráje.

Darwaza-i-RauzaDarwaza-i-Rauzakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ze tří stran – mimo nábřeží řeky Yamuna – je celý areál obklopen zdmi, vybudovanými z červeného pískovce. Za nimi stojí několik budov – hrobka oblíbeného sluhy či ostatních manželek. Na jižní straně je hlavní vstupní brána k Tádž Mahalu – Darwaza–i-Rauza, Velká brána, postavená jak z mramoru, tak z pískovce a bohatě vyzdobená ve stejném stylu, jako samotný Tádž.

JawabJawabkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na východní straně Tádž Mahal stojí stavba, pojmenovaná Jawab, což znamená „odpověď“ – název naznačuje, že hlavním účelem této stavby bylo dodržení symetrie, z praktického hlediska pak sloužila nejspíš k ubytování poutníků.

Taj MasjidTaj Masjidkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na západě pak najdeme mešitu, jejíž styl je podobný jinýmŠáhdžahánovým stavbám – například Jama Masjid v Dillí.

na břehu řeky Jamunyna břehu řeky Jamunykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Se stavbou je spojeno několik mýtů. Jeden z nejoblíbenějších tvrdí, že Šáhdžahán měl v plánu postavit na druhé straně řeky stejnou stavbu, avšak černou, jako svou vlastní hrobku. Stejně jako u jiných slavných staveb či děl (vzpomeňme například pražský orloj), měl panovník po dokončení stavby hlavnímu architektovi useknout ruku, aby již nikde nemohl postavit podobnou stavbu.

Darwaza-i-RauzaDarwaza-i-Rauzakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnes se Tádž Mahal, zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1983, potýká s několika problémy. Tím menším je obrovská návštěvnost – potenciálnímu poškození se brání tím, že turisté nesmí dovnitř prakticky s ničím, včetně brašny na foťák, stativu, jídla a pití a podobně. Horší je situace se znečištěním ovzduší a kyselými dešti, které v Agře – dnes více jak milionovém městu s rozsáhlým chemickým průmyslem – způsobují žloutnutí bílého a dosud poloprůsvitného mramoru. Jednou z možností, jak stavbu očistit, je obalení bahnem, které by mělo vstřebat nečistoty a později být opláchnuto.

Související články:

Delhi - památky v pekle

Agra, město plné památek

Fotogalerie Indie

Fotografické obrazy - prodej fotografií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace