Téma: Města a památky


Bergamo – skrytá perla Lombardie

[Itálie] Zhruba stotisícové město Bergamo ležící nedaleko Milána je pro mnoho lidí známé jen jako letiště nízkonákladových aerolinií. Přitom jde o nádherné město plné památek a hlavně zvláštní scénické krásy.

5. 5. 2013 | zobrazeno 44010×

Královské město Fes a jeho koželužny

[Maroko] Dnes milionový Fes hrál v historii Maroka důležitou roli. Během své 1200leté historie střídal období vzestupů i pádů a dnes je jeho medína, plná úzkých uliček překypujících zbožím od keramiky přes koření po koberce oblíbeným turistickým cílem. Stejně jako koželužny Derb Chaouwara, kde se kůže vydělávají téměř stejně, jako ve středověku.

28. 4. 2013 | zobrazeno 18256×

Muláj Idrís, nejsvatější místo Maroka

[Maroko] Muláj Idrís – bělostné městečko rozkládající se na dvou kopcích – stojí na místě, kam roku 789 přišel vnuk proroka Mohammeda, aby do země Západu přinesl islám a stal jsem prvním vládcem z dynastie Idrísovců. Dlouhá léta sem nemuslimští turisté nesměli vstoupit.

21. 4. 2013 | zobrazeno 6604×

Volubilis, římská výspa v Africe

[Maroko] Římská říše v období svého největšího rozkvětu zabírala nejen polovinu celé Evropy, ale sahala až na sever Afriky. Pozůstatky města Volubilis, nejzachovalejší archeologická lokalita v Maroku, představují ukázku klasické římské architektury z období prvních tří století našeho letopočtu.

15. 4. 2013 | zobrazeno 6800×

Savíra, větrné království racků

[Maroko] Délka marockého mořského pobřeží je téměř 2000 kilometrů. Jedním z nejhezčích měst zdejšího pobřeží (a pro mě vůbec celého Maroka) je Savíra (Essaouira), dávný pirátský přístav s modrobílou malebnou medínou, hradbami vzdorujícími rozbouřenému moře a křikem všudypřítomných racků.

31. 3. 2013 | zobrazeno 6498×

Soutěsky Todra a Dadès, údolí tisíce kaseb

[Maroko] Narůžovělé skály rozřezané hlubokými kaňony a zelené oázy pod pevnostmi ze sušených cihel, tak vypadá kraj mezi Vysokým Atlasem na severu a rozeklaným Džebel Sahro na jihu. Ne nadarmo jsou soutěsky Todra a Dadès jedněmi z nejnavštěvovanějších marockých lokalit, které nechybí v žádném top seznamu země.

24. 3. 2013 | zobrazeno 14060×

Z oázy do oázy údolím Drâa

[Maroko] Údolí nejdelší marocké řeky je plné palmových oáz, jejichž jasně zelená barva ostře kontrastuje s okolní vyprahlou krajinou. Podél řeky vedla odjakživa důležitá obchodní cesta, kterou putovaly karavany přicházející z dalekého Timbuktu na západ k moři, a tak téměř v každé vesnici stojí alespoň jedna pevnost, efektně shlížející do údolí.

9. 3. 2013 | zobrazeno 8221×

Aït Benhaddou a Tamdaght, nejkrásnější marocké pevnosti

[Maroko] Větší či menší pevnosti, v severní Africe nazývané kasby či ksary, jsou nedílnou součástí marocké krajiny. Ty nejznámější a asi i nejhezčí leží nedaleko Ouarzazate (Varzázatu). Ksar Aït Benhaddou poznají leckteří milovníci filmů.

3. 3. 2013 | zobrazeno 10455×

Marrakéš, královské město pod Atlasem

[Maroko] Marrakéš je historicky nejdůležitějším ze čtyř marockých královských měst. Centrum jižní části země, ležící na úpatí Vysokého Atlasu, je plné velkolepých staveb, pečlivě zavlažovaných zahrad i křivolakých stísněných uliček, překypujících bujícím životem.

24. 2. 2013 | zobrazeno 7025×

Velkolepé ruiny Monte Albán

[Mexiko] Monte Albán se tyčí čtyři sta výškových metrů nad okolní údolí, nedaleko města Oaxaca. V osmém století před naším letopočtem zde začali první stavby budovat Olmékové, o pět století později obsadili místo Zapotékové, kteří zde vybudovali rozsáhlé hlavní město své říše.

16. 12. 2012 | zobrazeno 6544×

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

[Indie] Jméno Spiti v překladu znamená „střední zem“ – myšleno mezi Ladakem na západě a Tibetem na východě. Přestože patří do státu Himáčal Pradéš, charakter krajiny i lidí je mnohem bližší „Malému Tibetu“ a od zbytku Indie jej oddělují vysoké hory a sedla. Právě zde, na kopečku nad údolím řeky, se tyčí – alespoň pro mě – nejkrásnější buddhistický klášter, Ki.

9. 12. 2012 | zobrazeno 10381×

Všechny barvy Oaxacy

[Mexiko] Dvěstěpadesátitisícová Oaxaca, hlavní město stejnojmenného státu, je jedním z nejhezčích mexických měst. Město plné koloniální architektury, bezpočtu kostelů, barev a vůně čokolády.

18. 11. 2012 | zobrazeno 5327×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace