Leh - hlavní město Ladakhu

11. 10. 2010 | zobrazeno 11776×


[Indie] Ladakh – to je pustá, nehostinná krajina, od okolního světa obklopena hradbou vysokých hor, jimiž je také sama tvořena. Život se zde soustřeďuje v úzkém pásu okolo řek, jejichž osu tvoří Indus – veletok, jehož voda na své cestě od pramenů v Tibetu po ústí do Arabského moře překoná více jak 3000 km. Na jeho pravém břehu leží i hlavní město Ladakhu, Leh.

Namgyal Tsemo Gompa, LehNamgyal Tsemo Gompa, Lehkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ladakhu se přezdívá Malý Tibet pro jeho vysokou nadmořskou výšku i podobný charakter krajiny a kultury, jako v Tibetu skutečném. Byli to právě buddhističtí poutníci k hoře Kailash v Tibetu, kteří zde založili první osady. S buddhisty je spojeno i založení prvního ladackého království v 9. století. V této době vznikla spousta klášterů, z nichž některé existují dodnes.

Královský palác, LehKrálovský palác, Lehkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přirozenou obranu Ladakhu tvořily hory, prostupné jen několika vysokými sedly, které jsou beztak většinu roku pod sněhem a tím pádem neprůchozí. I přes to se však do Ladhaku dostaly muslimské armády, avšak buddhismus i samospráva království přežívala dále. Od roku 1846 je ale Ladakh součástí regionu Jammu a Kashmir.

Královský palác, LehKrálovský palác, Lehkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotný Leh byl dlouhá století důležitou zastávkou cestovatelů na tradiční cestě mezi Kašmírem a Tibetem, Indií a Čínou. Hlavním městem Ladakhu se stal za vlády Singge Namgyala na přelomu 16. a 17. století. V této době, za krále Sengge Namgyala, byl nad městem postaven královský palác, ne nepodobný Potale ve Lhase. Je tvořen celkem devíti podlažími – v horních bydlela královská rodina, níže služebnictvo. Opuštěn byl v 19. století, královská rodina v současnosti žije v paláci ve Stoku.

Namgyal Tsemo Gompa, LehNamgyal Tsemo Gompa, Lehkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O něco výše, než je samotný palác, stojí již od roku 1430 klášter Namgyal Tsemo Gompa. Slovo Tsemo znamená červený a připomíná tak barvu budovy. Uvnitř se nachází 3 poschodí vysoká socha Buddhy, od kláštera je nádherný výhled na město.

Leh od Shanti stúpyLeh od Shanti stúpykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jiným vyhlídkovým bodem na město je Shanti stúpa, postavená v roce 1985 japonskou buddhistickou organizací na vrchu Changspa. Má připomínat 2500 let buddhismu, posvěcena byla samotným dalajlámou.

Leh od Namgyal Tsemo GompyLeh od Namgyal Tsemo Gompykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnešní Leh je především turistickým centrem – ročně sem přijíždí téměř 100 tisíc zahraničních turistů. Nachází se zde jedno z nejvýše položených letišť na světě (cca 3500 m n. m.), které při přistání i vzletu nabízí krásné výhledy na okolní hory. Po zemi se do Lehu dá dostat dvěma cestami: přes Rohtang La z 473 km vzdáleného Manali nebo Srinagaru v Kašmírském údolí. Obě cesty vedou složitým terénem přes vysoká sedla a často bývají poškozeny sesuvy.

Oáza LehuOáza Lehukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V Lehu žije 27 tisíc obyvatel, z čehož je 61 % mužů – to je důsledek obrovského seskupení cestovních kanceláří (a jejich průvodců a řidičů) či obchodů, především se suvenýry.

Namgyal Tsemo Gompa, LehNamgyal Tsemo Gompa, Lehkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V době, kdy jsme Leh navštívili, se město vzpamatovávalo z jedné z největších katastrof v dějinách. Ladakh je v podstatě poušť a průměrně zde ročně naprší okolo 100 mm. V noci 6. srpna však přišly nečekaně silné deště – podle Indické meteorologické služby napršelo okolo 50 mm za jedinou hodinu. Výsledkem byly bleskové záplavy a hlavně blokovo-bahenní proudy, které zničily vše, co jim stálo v cestě, a za sebou zanechaly až několikametrové nánosy bahna.

U královského paláceU královského palácekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zničeny byly stovky budov, prakticky všechny mosty, strženy silnice. Díky silné vojenské přítomnosti však opravy (zejména silnic) proběhly docela rychle. V samotném Lehu byla postižena hlavně spodní část, staré město jen minimálně.

Související odkazy:

Fotogalerie Indie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

Údolí Indu, Lamayuru a Leh

Rangdum a trek přes Kanji La

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

Buddhistické kláštery údolí Indu

Leh - hlavní město Ladakhu

Trek přes sedlo Ganda La

Pangong Tso - modrá perla Himálaje

Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace