Téma: Hory a treky


Kalkalpen a Hoher Nock – tak trochu větší Pálava

[Rakousko] Nedaleké Alpy představují ideální cíl, kam zamířit na víkend, odpočinout si od pracovního stereotypu, pochodit po pořádných horách a pokochat se krásnou, upravenou krajinou. Národní park Kalkalpen v ledasčem připomíná naši Pálavu, jen několikanásobně rozlehlejší a vyšší.

15. 9. 2013 | zobrazeno 19361×

Kouzelná Svanetie III. – Ušguli, pod ochranou tajemných věží

[Gruzie] Svanetie si svůj ráz a kulturu zachovala ve velké míře díky odlehlosti a nedostupnosti. Symbolem může být malá vesnička Ušguli, ležící na dohled od nejvyšší gruzínské hory a ukrývající největší množství dochovaných kamenných věží.

1. 9. 2013 | zobrazeno 13274×

Kouzelná Svanetie II. – jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba

[Gruzie] Největší kouzlo sice dodávají Svanetii kamenné obranné věže roztroušené v horských vesničkách, avšak celá oblast je ideální pro horskou turistiku a treky. Okolo Mestie i dalších vesniček je možné chodit po spoustě stezek, od jednodenních výletů po týdenní treky.

25. 8. 2013 | zobrazeno 15411×

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

[Arménie] Geghamské hory, náhorní plošina, z níž se tyčí na stovku kuželovitých vulkánů, lemuje západní břeh Sevanského jezera. Na turisty tu čekají kráterová jezírka, sopečné horniny a obzvlášť na přelomu jara a léta miliony květů, pestře barvících travnaté stráně.

25. 7. 2013 | zobrazeno 14881×

Tafraút a údolí Ameln – srdce rudého Antiatlasu

[Maroko] Hřeben Antiatlasu, nebo-li Malého Atlasu, se táhne od atlantského pobřeží kolem Ouarzazate po pánev Tafilalt. Na rozdíl od Vysokého Atlasu, kterému vévodí nejvyšší hora severní Afriky Džebel Tubkal, není tak turisticky navštěvovaný, ale zdejší krajina plná bizarních žulových útvarů, datlových a olivových oáz i berberských vesniček za návštěvu stojí.

7. 4. 2013 | zobrazeno 6814×

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

[Indie] Jméno Spiti v překladu znamená „střední zem“ – myšleno mezi Ladakem na západě a Tibetem na východě. Přestože patří do státu Himáčal Pradéš, charakter krajiny i lidí je mnohem bližší „Malému Tibetu“ a od zbytku Indie jej oddělují vysoké hory a sedla. Právě zde, na kopečku nad údolím řeky, se tyčí – alespoň pro mě – nejkrásnější buddhistický klášter, Ki.

9. 12. 2012 | zobrazeno 9819×

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

[Indie] Většina ladáckých treků vznikla na trasách dávných stezek, spojujících jednotlivé odlehlé kouty této drsné země a umožňujících převoz zboží i setkávání obyvatel. Nejinak je tomu v případě přechodu přes sedlo Parang La, které spojuje Ladákh přes údolí Rupshu a jezero Tso Moriri s údolím řeky Spiti a skrze něj Tibetetem.

25. 11. 2012 | zobrazeno 5939×

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

[Indie] Ladaku se často pro charakter jeho krajiny i obyvatel přezdívá Malý Tibet. Málokde jinde je charakter krajiny právě tak tibetský, jako ve východní části oblasti, na opuštěných planinách okolo údolí Rupshu, posetých spoustou jezer, mezi nimiž vyniká Tso Moriri.

11. 11. 2012 | zobrazeno 7654×

Rangdum a trek přes Kanji La

[Indie] Prašná cesta proti proudu řeky Suru vede směrem na východ vstříc pohoří Zanskar. Malá vesnička Rangdum je první buddhistickou osadou po západní, muslimské části regionu. Od malého kláštera na skalnatém pahorku nedaleko vesnice vychází trek do sedla Kanji La.

7. 10. 2012 | zobrazeno 6285×

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

[Indie] Přestože údolím řeky Suru vede jediná silnice do Padumu, hlavního města Zanskaru, celá oblast je dost odlehlá a málo navštěvovaná. Těch několik turistů, mířících do Padumu, údolím jen projíždí. A to je škoda – úrodné údolí pod nejvyššími horami celého Ladaku, masivem Nun Kun, patří k těm vůbec nejhezčím v oblasti.

2. 10. 2012 | zobrazeno 5774×

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

[Indie] Samotné městečko Sonamarg s necelou tisícovkou obyvatel je docela ošklivé. Okolní horská krajina má ale své kouzlo a údolí Thajiwas, zakončené stejnojmenným ledovcem, je oblíbeným cílem zejména indických turistů. A s tím spojené divadlo rozhodně stojí za vidění.

27. 9. 2012 | zobrazeno 4733×

Užhorod, polonina Boržava a Mukačevo

[Ukrajina] Zakarpatská Ukrajina, někdy postaru nazývaná Podkarpatská Rus (jak se – byť ne v úplně totožných hranicích – tento celek jmenoval v době, kdy patřil předválečnému Československu), je poněkud zapadlým koutem země. Kdysi nejvýchodnější cíp naší země, kam z Prahy jezdil přímý vlak, dnes nejzápadnější část Ukrajiny u hranice s Evropskou unií.

10. 7. 2012 | zobrazeno 23527×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace