Téma: Hory a treky


Tafraút a údolí Ameln – srdce rudého Antiatlasu

[Maroko] Hřeben Antiatlasu, nebo-li Malého Atlasu, se táhne od atlantského pobřeží kolem Ouarzazate po pánev Tafilalt. Na rozdíl od Vysokého Atlasu, kterému vévodí nejvyšší hora severní Afriky Džebel Tubkal, není tak turisticky navštěvovaný, ale zdejší krajina plná bizarních žulových útvarů, datlových a olivových oáz i berberských vesniček za návštěvu stojí.

7. 4. 2013 | zobrazeno 5828×

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

[Indie] Jméno Spiti v překladu znamená „střední zem“ – myšleno mezi Ladakem na západě a Tibetem na východě. Přestože patří do státu Himáčal Pradéš, charakter krajiny i lidí je mnohem bližší „Malému Tibetu“ a od zbytku Indie jej oddělují vysoké hory a sedla. Právě zde, na kopečku nad údolím řeky, se tyčí – alespoň pro mě – nejkrásnější buddhistický klášter, Ki.

9. 12. 2012 | zobrazeno 7934×

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

[Indie] Většina ladáckých treků vznikla na trasách dávných stezek, spojujících jednotlivé odlehlé kouty této drsné země a umožňujících převoz zboží i setkávání obyvatel. Nejinak je tomu v případě přechodu přes sedlo Parang La, které spojuje Ladákh přes údolí Rupshu a jezero Tso Moriri s údolím řeky Spiti a skrze něj Tibetetem.

25. 11. 2012 | zobrazeno 4659×

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

[Indie] Ladaku se často pro charakter jeho krajiny i obyvatel přezdívá Malý Tibet. Málokde jinde je charakter krajiny právě tak tibetský, jako ve východní části oblasti, na opuštěných planinách okolo údolí Rupshu, posetých spoustou jezer, mezi nimiž vyniká Tso Moriri.

11. 11. 2012 | zobrazeno 5892×

Rangdum a trek přes Kanji La

[Indie] Prašná cesta proti proudu řeky Suru vede směrem na východ vstříc pohoří Zanskar. Malá vesnička Rangdum je první buddhistickou osadou po západní, muslimské části regionu. Od malého kláštera na skalnatém pahorku nedaleko vesnice vychází trek do sedla Kanji La.

7. 10. 2012 | zobrazeno 5298×

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

[Indie] Přestože údolím řeky Suru vede jediná silnice do Padumu, hlavního města Zanskaru, celá oblast je dost odlehlá a málo navštěvovaná. Těch několik turistů, mířících do Padumu, údolím jen projíždí. A to je škoda – úrodné údolí pod nejvyššími horami celého Ladaku, masivem Nun Kun, patří k těm vůbec nejhezčím v oblasti.

2. 10. 2012 | zobrazeno 4350×

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

[Indie] Samotné městečko Sonamarg s necelou tisícovkou obyvatel je docela ošklivé. Okolní horská krajina má ale své kouzlo a údolí Thajiwas, zakončené stejnojmenným ledovcem, je oblíbeným cílem zejména indických turistů. A s tím spojené divadlo rozhodně stojí za vidění.

27. 9. 2012 | zobrazeno 3909×

Užhorod, polonina Boržava a Mukačevo

[Ukrajina] Zakarpatská Ukrajina, někdy postaru nazývaná Podkarpatská Rus (jak se – byť ne v úplně totožných hranicích – tento celek jmenoval v době, kdy patřil předválečnému Československu), je poněkud zapadlým koutem země. Kdysi nejvýchodnější cíp naší země, kam z Prahy jezdil přímý vlak, dnes nejzápadnější část Ukrajiny u hranice s Evropskou unií.

10. 7. 2012 | zobrazeno 21136×

Vichren - nejvyšší vrchol Pirinu

[Bulharsko] Vichren je s 2914 m n. m. nejvyšším bodem bulharského pohoří Pirin a druhým nejvyšším v Bulharsku. Leží nad stejnojmennou chatou, hřebenovka z něj pokračuje třeba na Končeto.

15. 1. 2012 | zobrazeno 7208×

Strážovské vrchy v barvách podzimu

Ukazatele v obci Horná Poruba píší, že na vrchol kopce Vápeč to je hodina a půl, slunce zapadá za necelou hodinu. Na záda tedy rychle dáváme krosny se vším vybavením a začíná závod s časem o možnost pokochat se výhledem v posledních paprscích slunce. [vyšlo v časopise Příroda]

23. 10. 2011 | zobrazeno 9541×

Kľak - vrchol s krásným výhledem

Vápencovo-dolomitový masiv Kľaku je nejjižnějším vrcholem Lúčanské části Malé Fatry. Díky holému, skalnatému vrcholu a nadmořské výšce 1352 m n. m. je z něj také pěkný kruhový výhled.

30. 10. 2011 | zobrazeno 12402×

Vysoké Taury - nad údolím Giess

[Rakousko] V centrálním hřebenu rakouských Vysokých Taur leží horská skupina Ankogel s nejvyšším vrcholem Hochalmspitze, dosahujícím nadmořské výšky 3360 m.

9. 10. 2011 | zobrazeno 6997×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace