Téma: Zvířata a rostliny


Mindo a rezervace Milpe – ptačí ráj na západních svazích And

[Ekvádor] Mlžné západní svahy And nedaleko Quita jsou jedním z ptačích rájů světa. Na jednom místě tu žije na stovky druhů včetně desítek druhů kolibříků, tukanů nebo papoušků, a birdwatching tu chytne opravdu každého…

25. 8. 2015 | zobrazeno 5962×

Jarně rozkvetlá Devínska Kobyla

Masiv Devínske Kobyly je nejjižnějším bodem Malých Karpat na slovenském území. Od českých hranic je vzdálený hodinku cesty, a tak je ideálním cílem na výlet – třeba i ve spojení s Bratislavou, která leží na jeho úpatí. Celý vrch je součástí CHKO Malé Karpaty, na jeho jihozápadních svazích se nachází několik menších rezervací.

19. 5. 2013 | zobrazeno 7766×

Rozkvetlé Bílé Karpaty

Po mnoha letech, kdy jsem chtěl do Bílých Karpat jet i na jaře a nikdy to nevyšlo, se letos konečně vydařilo a já tak mohl poznat louky okolo Lesné i jinak, než pod sněhem a v mlze. Hlavním cílem byly louky hýřící kvetoucími kytkami všech barev a zejména pak ty pro Bílé Karpaty nejcharakterističtější – orchideje.

3. 6. 2012 | zobrazeno 18354×

Drozdi na hnízdě

Drozd zpěvný je o něco menší příbuzný kosa, dosahující délky 23 cm a rozpětí křídel okolo 35 cm. V Evropě je běžným druhem, mimo Islandu jej najdeme všude, typickým biotopem jsou pro drozda listnaté lesy, parky a zahrady či zemědělská krajina se stromy a keři. Jeden párek se usadil i na naší zahradě, a tak jsem mohl vcelku snadno pořídit několik fotek při krmení mláďat.

27. 5. 2012 | zobrazeno 10235×

Pálavská ještěrka zelená

Jen co se jarní slunce začne opírat do vápencových svahů pálavského Děvína, začnou se jako zelené blesky na bílých skalách míhat naše největší ještěrky, dorůstající délky až 40 cm. Ještěrka zelená je doma především v jižnějších státech Evropy (Rakousko, Itálie, Ukrajina či Turecko) a v České republice se vyskytuje jen na několika málo místech.

5. 5. 2012 | zobrazeno 11364×

Tesařík alpský - modrý klenot lužního lesa

Tesařík alpský patří díky své velikosti a modravé barvě se šedými skvrnami k našim nejhezčím broukům. Bohužel - tak jako velké množství ostatního hmyzu - také výrazně ohroženým prvkům české fauny.

30. 7. 2011 | zobrazeno 16822×

Staré duby a jejich obyvatelé

Mohutné několikasetleté duby jsou bezesporu dominantou krajiny soutoku Moravy a Dyje. Zároveň jsou domovem mnohých vzácných druhů organizmů, především z řad xylofágního hmyzu.

3. 7. 2011 | zobrazeno 12712×

Sněženky v Poodří aneb jak na kytičky

Mlhavé nedělní dopoledne v Ostravě, to jsou ideální podmínky vydat se do nedalekého Poodří, podívat se na sněženky, sasanky a jiné jarní kytky.

10. 4. 2011 | zobrazeno 7098×

Za racky na Ilha da Berlenga

[Portugalsko] Asi jedenáct kilometrů a necelou hodinku plavbu lodí Avelar Pessoa od přístavu Peniche leží skalnatý ostrov Berlenga, doprovázený skupinkou menších ostrůvků či skalisek, čnících z věčně rozbouřeného moře. Dnes přírodní rezervace, která by se dala nejjednodušeji popsat jako království racků.

23. 6. 2010 | zobrazeno 5351×

Jarní procházka Pálavou

Chráněná krajinná oblast Pálava je zejména na jaře cílem doslova davů milovníků rostlin. Díky unikátním ekosystémům, jako jsou skalní i jiné stepi, na živiny bohatému podloží, teplému klimatu a poloze v Panonské biogeografické provincii zde roste mnoho druhů, které jinde nenajdete. [poděkování Honzovi Juřicovi za určení většiny rostlin]

24. 5. 2010 | zobrazeno 37109×

NP Madidi a Pampas del Yacuma

[Bolívie] Národní park Madidi a rezervace Pampas del Yacuma byly na naší cestě svou krajinou výjimečné. Většinu času jsme strávili na horách, altiplánu a poušti, a návštěva pralesa a přilehlých ekosystémů slibovala jiné zážitky včetně velkého množství zvířat.

10. 2. 2010 | zobrazeno 6043×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace