Srovnání širokoúhlých objektivů pro Pentax

6. 8. 2017 | zobrazeno 3386×


Vzhledem k nespokojenosti s výkonem mého letitého Tamronu SP 10-24 mm Di II SP LD jsem se začal poohlížet po alternativě. A bohužel u Pentaxu situace není ideální. Ve fotočlánku shrnuji srovnání ostrosti Tamron SP 10-24 mmDi II SP LD, Sigma 10-20 mm/f3.5 EX DC HSM a Samsung (Pentax) 12-24 mm f/4 DA ED AL.

Kromě těchto objektivů je ještě na výběr Sigma 8-16 mm f/4,5-5,6 DC HSM, chválený objektiv, bohužel bez možnosti nasazení filtrů, a to stejné platí pro Pentax 10-17 mm Fisheye. V recenzích chválená nová verze Tamronu 10-24mm F/3.5-4.5 Di II VC HLD se bohužel pro Pentax nedělá, takže k výběru mi zbyly v podstatě výše zmíněné objektivy.

Srovnání ostrostiSrovnání ostrostikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

srovnávací snímky ke stažení (detaily viz info na konci článku)

Můj starý Tamron SP 10-24 mm Di II SP LDna tom s ostrostí byl na štíru, v protisvětle docela prasátkuje a ztrácí kontrast, o aberaci nemluvě. Pentax 12-24 mm f/4 DA ED AL je chválený a docela povedený, nicméně jde už taky o poměrně starý objektiv. Když se objevila možnost jej (respektive verzi od Samsungu, která je ale prakticky totožná, liší se jen vnějším provedením) za dobrou cenu koupit z druhé ruky (nový stojí přes 20 tis. Kč), říkal jsem si, že jej použiji jako prozatímní náhradu, než (snad) vnikne něco nového lepšího. Výhodou je i závit na filtry 77 mm, tzn. stejný, jako má Tamron. Ze srovnání vyplývá, že co do ostrosti je na tom ze tří objektivů nejlépe. Specifická je hvězdička – extra dlouhé a výrazné paprsky, ale je jich jen pár. Co mě nakonec odradilo, je obrovský rozdíl v úhlu záběru (i perspektivě celého snímku) na nejširší ohnisko (10 mm versus 12 mm) – nečekal jsem, že rozdíl bude tak velký.

12 mm (vlevo) versus 10 mm (vpravo)12 mm (vlevo) versus 10 mm (vpravo)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na vyzkoušení jsem objednal novou Sigmu 10-20 mm f/3,5 EX DC HSM, modernizovanou a světelnější verzi staršího širokáče od Sigmy. Výhodou je určitě rychlejší a tišší moderní ultrazvukové ostření. Výsledky ostrosti nejsou zas tak špatné, ale na otevřenou clonu (tzn. například noční fotografie) to moc použitelné není, na f/3,5 se s tím vážně fotit nedá (takže výhoda lepší světelnosti odpadá). Hvězdička je pěkná, podobná jako u Tamronu, při zaclonění kolem 10-14 mm je ostrost prakticky totožná jako u Pentaxe/Samsungu. Projevuje se zde ale (v recenzích často zmiňovaný) neduh špatné centrace objektivu, kdy některé rohy jsou horší než jiné. U mnou testovaného kusu to byl levý horní roh (ostrost naprosto katastrofální), kdežto pravý dolní byl nejlepší ze všech srovnávaných objektivů. Daní za lepší světelnost (i když je to jen f/3,5 versus f/4 u Pentaxe/Samsungu) je ale větší průměr filtrů – 82 mm.

Samsung (Pentax) vlevo, Sigma vpravoSamsung (Pentax) vlevo, Sigma vpravokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

A to nakonec rozhodlo – nechám si původní Tamron. Rozdíl 12 mm versus 10 mm je pro mě nepřekonatelný, čímž odpadl Pentax/Samsung (nemluvě o specifické hvězdičce). A u Sigmy rozhodl průměr filtrů – kdyby měla 77 mm a mohl jsem používat dál své stávající filtry, za těch cca 12 tis. Kč bych ji koupil. Nicméně pokud připočítám minimálně dva, spíše tři filtry (abych se dostal tam, kde jsem teď – CPL a dva ND) a nějaké další serepetičky, jako jsou nové krytky a redukční kroužky, jsem na dalších 6-9 tis. Kč a zas tak dobrá není. Navíc u toho, co se širokáčem fotím (krajiny/architektura) není problém zaclonit na f/16, kde (paradoxně - proti teorii, která říká, že by to mělo být okolo clony f/8) je Tamron nejostřejší a s výjimkou rohů se dotahuje na konkurenty. Samozřejmě jsou ale i další aspekty kvality obrazu než je ostrost, kterou jsem primárně srovnával.

Nezbývá mi než doufat, že Pentax přijde s novým širokáčem, že začne na 10 mm, nebo se třeba Tarmon smiluje nad pentaxisty. Pokud někdo oželí filtry, je jednoznačně nejlepší volbou Sigma 8-16 mm f/4,5-5,6 DC HSM, i pro další 2 mm k dobru. Já ale se širokáčem relativně často fotím vodopády, kde to bez polarizačního filtru nejde, stejně tak se hodí u horských jezer, a bez dlouhých expozic (s ND filtrem) se také neobejdu. Alternativa v podobě držáku čtvercových filtrů je nejen drahá, ale pro trekové a horské focení v praxi jen těžko použitelná. Další potenciální objektivové alternativy (Samyang, Iris) jsou pevná skla, opět bez možnosti filtrů a jen manuálním ostřením.

Poznámka ke srovnávacím fotografiím ( zde všechny ke stažení ): foceno do JPG nejlepší kvality a plného rozlišení s Pentax K-5, ze stativu, předsklopení zrcátka + samospoušť na 2 sec a kabelová spoušť, automatické ostření. U 10 mm snímků je výřez u Pentax/Samsung jiný kvůli začátku na 12 mm. Srovnáván střed snímku a roh (standardně levý horní, u mého kusu Sigmy nejhorší; fotky s koncovkou *roh2* jsou pravý dolní, u mého kusu Sigmy nejlepší. Fotky srovnány ve 100% velikosti v Zoneru, uloženy do výstřižků do PNG a konvertovány do JPG. Samsung je bazarový, Tamron mám poměrně dlouho, takže je možné, že výsledky jsou trochu zhoršené podmínkami jeho užívání a u nového kusu by vypadaly jinak.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace