7Artisans 60mm f/2,8 Macro pro Micro 4/3 – makro snadno a levně?
11. 5. 2020 | zobrazeno 4070×Z pracovních důvodů jsem potřeboval makroobjektiv a k němu světlo, protože se ale makru nijak zvlášť nevěnuji, hledal jsem lowcostové řešení. Do oka mi padl objektiv čínského výrobce 7Artisans 60mm f/2,8 Macro, dostupný s různými bajonety, mezi nimi i pro Olympus. Jaký je v praxi?
kozlíček černýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na první pohled působí objektiv (který se dá koupit za necelých 5 tis. Kč)solidním dojmem – kovové tělo, kvalitní provedení, vše se otáčí příjemně ztuha. Minimální zaostřovací vzdálenost je 26 cm, což na Olympusu znamená, že políčko čipu zleva doprava vyplní 1,8 cm. Ostření je jen manuální, což je proti originálním makroobjektivům (například prakticky ekvivalentnímu M.Zuiko Digital ED 60 mm 1:2.8 ) jeden z hlavních rozdílů a dalo by se říct i negativ.
rýhonosec skvrnitýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Otázkou je, zda zrovna pro makro je jen manuální ostření velkým handicapem: hloubka ostrosti je (nejen při cloně 2.8) minimální, a tak ostření stejně probíhá spíš pohybem fotoaparátu, takže autofokus člověk využije zejména na prvotní rychlé naostření. Reálnou nevýhodou je nemožnost využít focusbracketing, tedy vyfocení série různě zaostřených snímků a jejich složení do výsledné fotografie s větší hloubkou ostrosti, které profifotoaparáty od Olympusu nabízejí.
kozlíček hnědýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Manuálně se ovládá i clona (v rozsahu 2.8-16), která je kontinuální a k jejímu otevírání/zavírání dochází při otáčení kroužkem, ne až při vlastním focení. To znamená neustálou kontrolu hloubky ostrosti (výhoda), ale také nevýhody. Úbytek světla při zaclonění (což kompenzuje elektronický hledáček, který obraz zesvětlí – skrze optický hledáček zrcadlovky by to byl velký problém), při zaclonění je pak těžší určit přesné místo, kam je zaostřeno, protože je ostré i okolí.
Tesařík bukovýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
K objektivu jsem koupil i makrosvětlo JJC LED-48LR, při focení pod rozptýleným světlem denní oblohy pomůže zhruba o 1,5-2 EV. V balíčku je i několik redukčních kroužků, bohužel ne zrovna na závit 39 mm, který tento objektiv má, takže je potřeba kroužek buď dokoupit, nebo si pomoct podomácku udělanou redukcí.
rýhonosec Lixus viliskoupit fotografii | poslat jako pohlednici
A nyní už k vlastní praxi. Objektiv používám prakticky ve dvou režimech: focení hmyzu (i velmi malého, jeho detailů) a „portrétů“ rostlin. V prvním případě nastavuji clonu okolo 6-8 (nejlepší kvalita obrazu vzhledem k difrakci clony i relativní dostatek světla), osvědčilo se mi naostřit rámcově na vzdálenost, aby se hmyz vešel na políčko v požadovaném výřezu, a pak fotím pomalou sérii (nebo několik fotek manuálně) za sebou a při tom jemně pohybuji fotoaparátem dopředu a dozadu. Následně desítky fotek probírám a vyberu ty správně zaostřené, dá se udělat i manuální focus stacking ze dvou, tří záběrů.
larvy majek na včelekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pokud by se objekt nehýbal (detail květu v bezvětří, muzejní exponát apod.), je samozřejmě výhodné dát fotoaparát na stativ a použít živý zvětšený náhled, při němž se dá naostřit krásně přesně. Na focení živých tvorů ale tento postup není.
Pěnodějka nížinnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Trochu mě zde zklamala stabilizace, časy pod 1/60 jsou často rozhýbané (čemuž se teda až tak nedivím, protože v takovém makrodetailu jsem si všiml, jak moc se mi třepou ruce, a to i když se snažím se o něco opřít apod.).
stehenáč zelenavý na květu bledule letníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
U focení kytkových portrétů naopak využívám vysoké světelnosti objektivu a minimální hloubky ostrosti, která umožní vyfotit i cca 30 cm vysokou rostlinu s hodně dobře rozmazaným pozadím, proti němuž vynikne. V těchto případech se navíc dá krásně přesně ostřit s živým nazoomováním detailu.
Nosatec lískový koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Jaký je tedy konečný verdikt? Pokud se chcete makru věnovat vážně, je samozřejmě lepší volbou objektiv od Olympusu. Optická kvalita je podle testů lidí, které to baví, velmi podobné až stejná, přenos clony a možnost focusbracketingu ale určitě za cca trojnásobnou cenu stojí. (Z těchto testů také vyplývá, že reálná světelnost 7Artisans je o něco menší než deklarovaných 2.8). Pokud je ale makro jen vedlejším objektem zájmu, je tento objektiv volbou, která s trochou trpělivosti umožní udělat kvalitní fotky s velkou mírou detailu.
mravenec lužníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Fotografie nejen pálavského hmyzu si můžete prohlédnout ve fotobance.
Zlatohlávek zlatýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
krasec třešňovýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
svižník zvrhlýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
lovčík hajníkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Červenáček ohnivýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivem 7Artisans 60mm f/2,8 Macro. S výjimkou fotky mravence lužního jde o snímky s minimálním ořezem, úhel záběru odpovídá tomu, jak byly vyfoceny.