Panská skála a její okolí

7. 2. 2010 | zobrazeno 11418×


CHKO Lužické hory leží na severu Čech, v těsném sousedství dalších chráněných území NP České Švýcarsko, CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce. Hlavním předmětem ochrany jsou zde především geomorfologické útvary – skalní města, vypreparované znělcové a čedičové lakolity či batolity.

Výhled z JedlovéVýhled z Jedlovékoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vyhlídkovou horu Jedlová, která je se svými 774 m n. m. třetím nejvyšším bodem Lužických hor, tvoří znělec. Původních jedlových porostů tu už moc nezůstalo, zato je zde vybudováno lyžařské středisko a na vrcholu rozhledna.

Hrad TolštejnHrad Tolštejnkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hrad Tolštejn byl založen ve 13. století jako součást Žitavské obranné struktury. V 16. století byl opuštěn, posléze vypálen. V dnešní době zde probíhá rekonstrukce, hrad patří k nejnavštěvovanějším místům regionu.

Průrva PloučnicePrůrva Ploučnicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na řece Ploučnici byly mezi Stráží a Novinami pod Ralskem nejspíše v 16. století vybudovány umělé tunely o délce 10 a 41 m. Řeka zde teče hlubokou soutěskou v pískovcových skalách.

Juliina vyhlídkaJuliina vyhlídkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Juliina vyhlídka leží nedaleko Mimoně. Vybudována byla v roce 1822 hrabětem Hartigem pro jeho manželku, která se (nečekaně) jmenovala Julie. Ze skály se naskýtá výhled na Vranov, Mimoň nebo Říp a Bezděz.

Panská skálaPanská skálakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jednoznačně nejznámějším místem severních Čech je ale Panská skála, učebnicová ukázka sloupcové odlučnosti čediče. Geologická stavba skrytá pod povrchem byla odhalena při těžbě čediče v 18. století. Těžební činností vzniklo i jezírko, ležící před skálou. Během druhé světové války bylo v plánu téměř kompletní odtěžení, k tomu ale nedošlo a v roce 1953 tak mohla být skála vyhlášena rezervací, dnes je národní přírodní památkou.

Související odkazy

Fotogalerie Česká republika

Fotobanka příroda a krajina České republiky

Detailní popisy turistiky nejen v horách v Česku

Podzimní Krkonoše nad mraky

Dvakrát barevný podzim na Broumovsku

Jarní Broumovsko

Šumavské pohledy

Tiské stěny

Panská skála a její okolí

Vápencové lomy Českého krasu

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace