Břeclav – vstupní díra do Lednicko-valtického areálu

13. 3. 2011 | zobrazeno 11504×


Po dlouhé době jsem nafotil něco i v mé domovské Břeclavi. Najít něco pěkného je vcelku těžké, protože Břeclav je městem heren, paneláků, dopravních zácp či supermarketů v úplném centru. Poslední dobou také získala na povědomí na světlo více vypluvšími aférami bývalé radnice (a že těch je povážlivě a Břeclav by s radostí mohla aspirovat na označení „údolí tupých hlav“ místo nedalekého Lanžhota). Nicméně, v tomto fotočlánku se podíváme na těch pár pěkných obrázků, které město nabízí.

kostel sv. Václava, Břeclavkostel sv. Václava, Břeclavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Moderní dominantou města je kostel sv. Václava, stojící na náměstí. Ten byl postaven na místě původní, barokní stavby, která byla zničena při bombardování města na konci druhé světové války.

kostel sv. Václava, Břeclavkostel sv. Václava, Břeclavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obnova kostela byla komunistickým režimem zakázána, a tak se pro liturgické účely používaly jiné objekty. Nový svatostánek byl postaven až v letech 1992 – 1995; architektem byl Ludvík Kolek (který je mimo jiné autorem stylově podobného kostela v Hustopečích), oltář navrhl Karel Stádník, stejně jako křížovou cestu.

kostel sv. Václava, Břeclavkostel sv. Václava, Břeclavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V trojdílné věži jsou tři zvony, z nichž největší je darem ze severní Itálie. O letních prázdninách je kostel přístupný včetně komentovaných prohlídek, ve sklepě může navštívit expozici, připomínající původní kostel.

Synagoga a Lichtenštejnský dům, BřeclavSynagoga a Lichtenštejnský dům, Břeclavkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V Břeclavi najdeme i památku na židovské obyvatele, a to synagogu (pocházející z 19. století, postavenou v novorománském stylu), židovskou školu (dnes v rámci vecpávání se do LVA nazvanou jako Lichtenštejnský dům) a hřbitov, založený v 17. století.

Źlutá školaŹlutá školakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jinými pamětihodnostmi jsou tzv. Žlutá škola, postavená na konci 19. století (dnes ZŠ Dukelská) nebo budova vodojemu z počátku minulého století.

kaple sv. Cyrila a Metodějekaple sv. Cyrila a Metodějekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hned před vlakovým nádražím stojí novogotická kaple, postavená v roce 1856 a zasvěcená Cyrilu a Metoději.

Socha na pěší zóněSocha na pěší zóněkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O kousek dál směrem do centra, příhodně před budovou gymnázia, najdete sochu křičícího muže. Nejspíše symbolizuje průměrného studenta ústavu a jeho myšlenky po každodenním opuštění školy :)

Břeclavský zámekBřeclavský zámekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Břeclavský zámek byl postaven na místě pohraničního hradu z 11. stol., dnešní podobu získal po renesanční přestavbě a zejména dlouhodobém chátrání. Kosmetické úpravy, provedené v posledních letech za nekosmetické ceny, jeho stavu moc nepomohly…

Související odkazy:

Fotogalerie Lednicko-valtický areál

Fotobanka - města a památky

článek Lednicko-valtický areál

Janohrad – mlhavé podzimní ráno v lednickém parku

Národní přírodní památka Rendezvous

Valtice - rodové sídlo Lichtenštejnů

Pohlednice Mikulov a Lednicko-valtický areál

Břeclav – vstupní díra do Lednicko-valtického areálu

Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné

Úvaly - téměř české Toskánsko

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace