Ko Adang - národní park Tarutao

11. 3. 2012 | zobrazeno 16770×


[Thajsko] Na samém jihu Thajska, při hranicích s Malajsií v provincii Satun, leží národní mořský park Tarutao, pojmenovaný podle stejnojmenného největšího ostrova. Na 1490 čtverečních kilometrech najdeme 51 ostrovů a ostrůvků, nabízejících dosud turismem méně poznamenanou přírodu.

Ko AdangKo Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Národní park byl vyhlášen roku 1974 a je tak druhým nejstarším thajským mořským parkem. V těžbou nepoznamenané džungli na ostrovech se daří hulmanům tmavým, makakům jávským i kančilovitým, ve větvích stromů se může objevit krajta zelená, na obloze krouží bělohlaví luňáci brahmínští, mořští orli i tukani, v mořích loví mořská vydra, kočka rybářská, na plážích kladou svá vejce želvy a okolo korálových útesů plave spousta pestrobarevných ryb.

Ko AdangKo Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Možná i díky své poloze zůstal park (většinou a zatím) ušetřen tlakům turismu a tak na většině ostrovů je ubytování provozováno správou národního parku a tím počet návštěvníků limitován.

východ slunce nad Tarutaovýchod slunce nad Tarutaokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největším ostrovem je se 152 km2 Ko Tarutao, jehož nejvyšší bod se zvedá až do výšky 713 m n. m. Z jižního konce ostrova to je na Lankgawi, tedy do Malajsie, pouhých 5 km. Na ostrově byla mezi roky 1938 až 1948 věznice, jejíž pozůstatky můžete dnes navštívit. Ubytování je možné na dvou místech – Ao Pante Malacca a Ao Molae, k dispozici je kemp se stany, bungalovy i pokoje v tradičních dlouhých domech.

skalní brána, Ko Khaiskalní brána, Ko Khaikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na půli cesty mezi Ko Tarurao a Ko Adang leží několik malých ostrůvků (souostroví Muu Ko Klang) s neuvěřitelně čistou vodou, mezi nimi i ostrůvek Ko Khai s relativně malou, ale přesto hojně navštěvovanou skalní bránou.

Ko LipeKo Lipekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V západní části národního parku se nachází dva velké ostrovy – Ko Adang a Ko Rawi, doprovázené malým Ko Lipe. Právě Ko Lipe byl obětován turismu, a tak jeho 4 km2 jsou z velké části zastavěny a přeplněny bungalovy, restauracemi a odpadky.

Ko AdangKo Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pouhý kilometr od Lipe ale leží Ko Adang, 30 km2 velký ostrov, pokrytý z velké části džunglí, s několika čistými plážemi, pěknými korálovými útesy a především málo lidmi. Ubytování je stejně jako na Tarutao skrze správu parku, k dispozici je dvacítka chatiček, kemp a několik dlouhých domů. Na ostrově je jedna restaurace, elektřina funguje během večera do půlnoci. Kousek od současného resortu je už postavena další rekreační vesnička, zatím mimo provoz, ležící podél krásné pláže s velkými kameny i černým pískem.

Ko AdangKo Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přímo u východní pláže je množství korálů, u kterých se prohání spousta rybiček, mj. jsme viděli i rejnokovitou trnuchu vanicorskou (Dasyatis kuhlii).

krab, Ko Adangkrab, Ko Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve vodě i vyplavených na pláž je spousta nejrůznějších mušlí, velká část těch menších je obydlena kraby.

svítání na Chado cliff, Ko Adangsvítání na Chado cliff, Ko Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kousek nad ubytováním je na východní straně ostrova vyhlídkový útes Chado cliff, ze kterého se otvírá výhled na Tarutao i Lipe.

Ko AdangKo Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ostrovy jsou dostupné lodí z přístaviště Pak Bara (kde je možná i rezervace ubytování), plavba trvá necelou hodinku na Ko Tarutao a zhruba stejně tak na Ko Lipe; na Ko Adang je to zhruba čtvrthodinky longtail boat.

Ko AdangKo Adangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Galerie Thajsko

Ko Wai - nalezený ztracený ráj

Ko Adang a NP Tarutao

Krabi a Railay

Kuželový kras Ao Phang Nga

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Thajsko ostrovy a pláže průvodce Lonely PlanetVietnam, Kambodža, Laos a Severní Thajsko průvodce Lonely PlanetThajsko poznáváme průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace