Fotografická ročenka 2009 a PF 2010

28. 12. 2009 | zobrazeno 6999×


Všem návštěvníkům webu přeju šťastný a úspěšný nový rok, fotografům pak také dobré světlo a hodně povedených fotek, zajímavých cest a stejně tolik návratů. Rok 2009 je již pomalu na svém konci, a tak jsem si připravil jeho malé fotografické shrnutí s výběrem toho nejzajímavějšího.

Lesná, Bílé KarpatyLesná, Bílé Karpatykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První (fotografickou) akcí byl tradiční silvestr a pár dní k tomu na chatě v Bílých Karpatech. Na přelomu roku jsem tam byl potřetí za sebou a počasí bylo vždy dost podobné; trocha sněhu, námraza a hlavně mlha. Vzniklé série se tak bez problémů dají spojit do jedné, o čemž se můžete přesvědčit ve fotočlánku Zamrzlá krása Bílých Karpat.

Velký Rozsutec z Kraviarského hřebeneVelký Rozsutec z Kraviarského hřebenekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První a bohužel poslední zimní horoakcí byl přechod Kraviarského hřebene Malé Fatry. Přes spoustu sněhu jsme se na chatu pod Chlebom nedostali, i tak to ale stálo za to. V nádherně čistém vzduchu se otvíraly nezvyklé pohledy jak na malofatranské hory, tak třeba na Beskydy. Celý fotočlánek bude uveřejněn někdy na začátku příštího roku, čekám na jeho vydání v časopise Turista.

Castel San Angelo, ŘímCastel San Angelo, Římkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ze stále nekončící české zimy jsme si na pár březnových dnů odskočili na víkend do Říma, kde již bylo krásně teplo a modré nebe. Památky a vůbec nálada města také stála za to. Celý fotočlánek je již také na webu.

Vodopád Satina, BeskydyVodopád Satina, Beskydykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Beskydy jsou mým častým cílem nejen z důvodů fotografických, ale i školních. Jaro patřilo zpracovávání práce o beskydských vodopádech, takže kromě profláklé Satiny jsem prošel i údolí Zimného potoka a dalších méně známých vodopádů. O beskydských vodopádech si můžete přečíst tady.

Uspenský klášter, UkrajinaUspenský klášter, Ukrajinakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V květnu jsem strávil necelé dva týdny na Ukrajině, konkrétně na Krymu. V rámci školní exkurze jsme se věnovali hlavně sesuvům, ale (občas) zbyl čas i na jiné zajímavosti. Článek je zde také publikován.

První pohled na světPrvní pohled na světkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na Pohansko jezdím nebo chodím celkem často – ať už fotit, nebo jen si provětrat hlavu. Na jedné pozdně jarní vycházce jsem měl štěstí a narazil na malého opuštěného daňka (nebo srnečka?) na čerstvě pokosené louce. Udělal jsem jen pár fotek, protože se docela bál, a nezbývá než jen doufat, že se maminka pro něj vrátila...

Velký ChočVelký Chočkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V červnu jsme zvládli také výlet na Slovensko. Nejprve jsme pofotili něco na hradě ve Strečně a Janošíkových dierách, ale hlavním cílem byl nádherný výhledový kopec Choč. Na jeho vrcholu jsme vydrželi do večera a o tom, že to stálo za to, se můžete přesvědčit v následujícím článku.

Ráno na Sasso di SestoRáno na Sasso di Sestokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Do Itálie jsem se po Římě vrátil ještě jednou, a to na fotograficky velmi povedené víkendové akci v Sextenských Dolomitech. Kromě prvního feratového lezení nám celkem vyšlo počasí na východovou, a vznikla tam i pro mě jedna z nejlepších fotek vůbec. Výběr z fotek je již také na webu.

ÚvalyÚvalykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V rámci focení série vrcholy České republiky pro časopis Turista jsem objevil kouzelné okolí vesničky Úvaly u Valtic. Nádherné zvlněné pole a geometrické řádky vinohradů a políček mě tento rok přilákaly několikrát a rozhodně se tam ještě několikrát vrátím.

Tower Bridge Tower Bridge koupit fotografii | poslat jako pohlednici

V rámci jednodenního přestupu na letišti v Londýně jsem stihl oběhnout i hlavní zajímavosti a památky hlavního města Velké Británie. Nejvíce mě zaujal kontrast moderní a staré architektury – přečíst si a podívat se na další fotky můžete zde.

Ráno na DěvičkáchRáno na Děvičkáchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V září jsem se konečně dostal k vyfocení fotografie, kterou jsem měl naplánovanou již dlouhou – východu slunce na Dívčích hradech. Pálava patří k mým oblíbeným a často navštěvovaným lokalitám, jak se můžete přesvědčit v článcích Proměny dne a roku na Dívčích hradech nebo Pálava panoramatická. Další fotosérie a povídání z Pálavy chystám i na příští rok.

Ráno na PohanskuRáno na Pohanskukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dalším z mých splněných dluhů bylo podzimní ráno na Pohansku. Vyfotit mlhy, přelévající se přes hráze řeky Dyje a staré duby ve svitu vycházejícího slunce bylo v plánu dlouho, jen jsem se dosud nevyhrabal z postele, abych to vyfotil. Avšak série, která tam vznikla, předčila mé očekávání a určitě se tam ještě vrátím. Celkem dlouhý článek o lužních lesích je zde.

Pumori, HimalájePumori, Himalájekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Konec září a první polovina října patřily akci roku – expedici do Nepálu. Prošli jsme několik údolí v národním parku Sagarmatha, znovu nasáli řídký vzduch v pěti a půl tisících metrů nad mořem, poznali, že nepálská sezóna rozhodně neznamená azuro, ale klidně i týden zamračeného počasí, a že Himaláje jsou pěkné a rozhodně stojí ještě za návštěvu.

Svítání na Lysé hořeSvítání na Lysé hořekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V listopadu přišla (aspoň na chvíli) zima, čehož jsme využili k fotografické akci – východovce na Lysé hoře. Podmínky nebyly úplně ideální, ale i tak vzniklo mnoho zajímavých fotografií, doplňujících postupně vznikající sérii Beskydských panoramat.

Svatý kopeček u MikulovaSvatý kopeček u Mikulovakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zima ale zase odešla a přišlo listopadové babí léto. Fotku podvečerního Mikulova ze Svatého kopečku jsem měl také v plánu dlouho, jak už to ale u plánů bývá, realita byla jiná. Zatímco fotky Mikulova jsou víceméně dokumentační, kaple na Svatém kopečku ve světle těsně po západu byly mnohem zajímavější a tato fotka patří k těm mým nej.

PF 2010 PF 2010 koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Když jsem si to tak prošel, uvědomil jsem si, že za uplynulý rok jsem toho viděl (a nafotil) celkem dost. Kdyby ten další vyšel aspoň tak, jako letošek, byl bych úplně spokojený. Na podzim jsem spustil novou verzi webu – hlavním cílem bylo více propojit fotky s texty, které stejně k většině fotografií píšu pro různé časopisy (až mě překvapilo, že letos se mi téměř každý měsíc sešlo na stole několik autorských čísel). Rostoucí návštěvnost svědčí o tom, že to byl krok správným směrem a doufám, že spoustu (aspoň trochu) zajímavého čtení a fotografií Vám budu moct přinášet i příští rok. Zpětná vazba od návštěvníků je pro mě důležitá, proto neváhejte a pište do návštěvní knihy.

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace