Hochschwab – pohodové letní výlety u Eisenerz

2. 9. 2018 | zobrazeno 4675×


[Rakousko] Hornické městečko Eisenerz leží na západním okraji Hochschwabu a jednoznačně mu dominuje obří důl na železnou rudu. Od chladivého jezera Leopoldsteinersee se ale nabízí několik pěkných horských výletů včetně zajištěných cest spíše vyšší obtížnosti.

Leopoldsteinersee Leopoldsteinersee koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Křišťálově čisté vody Leopoldsteinerseejsou napájeny podzemními prameny a horskou říčkou Seebach, i díky tomu teplota vody ani na vrcholu parného léta nepřesahuje 20 °C. Což je po výstupech na okolní hory vítaným osvěžením…

Leopoldsteinersee Leopoldsteinersee koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na severní straně jezera se zvedá prudká stěna hřebene Roßloch, Hochblaser a Strenitzkogel. Na první jmenovaný vede jedna z populárních zajištěných cest – Rosslochhöhlen Klettersteig s obtížností D/E. Na hřeben se ale dá dostat i normální turistickou cestou.

SeeauSeeaukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

My vyrazili širokým údolím Seebachu proti jeho proudu k samotám Seeau. Po nočním dešti se nad horami a údolími převalovaly mraky a tráva zářila neuvěřitelně šťavnatou zelenou. Do toho dřevěné chalupy – kýč radost pofotit…

pod Hochblaser pod Hochblaser koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nad Seeau začíná turistická cesta č. 820 stoupat prudkými serpentinami lesem, který opouští nedaleko sedla mezi Strenitzkogel a Hochblaser. Na malém rovinatém plácku stojí zděná chalupa s pramenem a hlavně krásnými výhledy na okolní hory.

z Hochblaserz Hochblaserkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Poslední úsek podobně prudce stoupá závěrečných 400 výškových metrů na vrchol Hochblaser (17771 m n. m.), který zdobí tradiční kříž a výhledy na hory, které v této části (i svou výškou) připomínají třeba Nízké Tatry.

HochblaserHochblaserkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cesta mírně klesá po hřebeni, kde pokračuje k vrcholu Roßloch, za nímž začíná prudčeji klesat lesem. Ve výšce okolo 1000 m n. m. se dostává na skalní hranu, takže je ještě prudší, místy zajištěná lanem. Rozhodně je lepší zvolit opačný směr, než jsme si vybrali my, a touto cestou jít nahoru.

Leopoldsteinersee a PfaffensteinLeopoldsteinersee a Pfaffensteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z mostku u dolního konce jezera se lze pokochat pohledem na špičku Pfaffensteinu, zrcadlící se v mělké vodě. Ten jsme si vybrali jako cíl pro další den.

Eisenerzer SteigEisenerzer Steigkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výstup začíná na druhém konci města, na parkovišti kousek od potoka Augraben. Nejprve relativně prudké stoupání – naštěstí lesem – nás dovádí k nástupu na hřebenovou zajištěnou cestu Eisenerzer Steig (C/D). Ta po celou dobu nabízí krásné výhledy na jezero i impozantní důl, po němž bez ustání jezdí obří nákladní auta – odsud z výšky ovšem vypadající jako dětské hračky… Dolů se dá sejít dvěma variantami turistických (byť sem tam lany zajištěných) cest, my si vybrali okruh směrem na východ.

PfaffensteinPfaffensteinkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tip: parkoviště naproti Leopoldsteinu (pár set metrů od jezera) je využívané (nejen) karavany jako neoficiální kemp, přespání zde je nejspíš tolerované (na rozdíl od parkoviště přímo u jezera, kde je zákaz stání přes noc).

HochblaserHochblaserkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Rakousko

Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů

Almsee a Gosauseen – zrcadla Dachsteinu

Rossbrand – kopec s Dachsteinem jako na dlani

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mostviertel – alpské výhledy v kraji rozkvetlých hrušní

Mostviertel – rakouské Toskánsko pod katedrálou Sonntagberg

Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den

Jarně-zimní Hochschwab

Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků

Vysoké Taury - nad údolím Giess

Nízké Taury a Ennstálské Alpy

Stubaiské Alpy - Schrankogel a Sulzkogel

Zillertálské Alpy - výstup na Hochfeiler

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace