Jarní Podyjí

24. 5. 2010 | zobrazeno 5313×

Národní park Podyjí je rájem pro cyklisty díky husté síti relativně rovinatých cyklostezek. Cestovat lze po hradech, zámcích i pěkné přírodě.

Znojmo - Děkanský chrám sv. MikulášeZnojmo - Děkanský chrám sv. Mikulášekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Východiskem je město Znojmo, ležící na řece Dyji. Dominantou, patrnou z mnoha vyhlídek na město, je Děkanský chrám sv. Mikuláše, obepnutý zdmi městského opevnění.

CornštejnCornštejnkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V blízkosti Vranovské přehrady stojí několik hradů a zámků. Jedním z nich je zřícenina hradu Cornštejn, tyčící se na skalním ostrohu nad soutokem řek Želetavy a Dyje, naproti vesnice Bítov. Rozsáhlá stavba působí monumentálním dojmem a nabízí krásné pohledy na obě strany.

CornštejnCornštejnkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hrad byl vybudován v polovině 14. století jako posila k obraně hradu Bítova. Během následujících let, s rozvojem zbraní a potřebou obrany proti nim byl hrad postupně rozšiřován a dostavován – poslední taková úprava se odehrála v roce 1542. To už se ale schylovalo ke konci jeho existence – díky připojení panství k Bítovu již nebylo hradu potřeba, byl opuštěn a stala se z něj zřícenina.

BítovBítovkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Téměř naproti Cornštejnu stojí další hrad – Bítov. Nachází se na skalním ostrohu nedaleko místa, kde bylo velkomoravské hradisko. Vlastní hrad byl založen někdy v 11. století.

BítovBítovkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V areálu hradu, za mohutným opevněním, stojí mimo jiné hradní kostel. Před rokem 1949, kdy přešel hrad do státních rukou, se jako jeho vlastníci vystřídal bezpočet šlechtických rodů.

Zámek Vranov nad DyjíZámek Vranov nad Dyjíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve Vranově nad Dyjí leží naopak zámek. Stejně jako předchozí dva hrady, i tento byl vybudován na skále vysoko nad údolím. Jeho historie sahá do 11. století, kdy na tomto místě stála hraniční pevnost.

Zámek Vranov nad DyjíZámek Vranov nad Dyjíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V průběhu 17. století zde byl postupně postaven barokní komplex včetně zámecké kaple Nejsvětější trojice.

Související odkazy:

Fotobanka - Příroda a krajina ČR

Národní přírodní památka Rendezvous

Národní přírodní památka Dunajovické kopce

Jarní Podyjí

Národní přírodní rezervace Ranšpurk – do nitra lanžhotského pralesa

Pálavská Stolová hora

Za hadincem nachovým na Adamce

Pálavské rezervace

NPR Křivé jezero

Tiské stěny

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace