Gösseck - na nejvyšší vrchol Eisenerzských Alp

20. 8. 2019 | zobrazeno 3750×


[Rakousko] Eisenerzské Alpy se táhnou jižně od města, podle něhož dostaly svůj název. Trochu bokem od hlavního hřeben se tyčí jejich nejvyšší bod – Gößeck (2214 m n. m.), hora s krásným výhledem a nebojácnými kozorožci.

údolí Liesingtalúdolí Liesingtalkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oblast je výborně dostupná, východiska na výlety leží v údolí, kudy vede dálnice A9. My se rozhodli pro (částečný) okruh s přespáním u vrcholu a východiskem za městečkem Kammern im Liesingtal (750 m n. m.). Žlutě značená trasa vyráží hned ze začátku docela zostra, stoupá kolem dvou zřícenin hradů a nad údolím do sedla mezi kopci Auf der Schön a Gfällturm. Výhledy do údolí jsou pěkné, jen je kazí hukot z dálnice.

Reiting-MauternReiting-Mauternkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na rozcestí opouštíme značku a po neznačené pěšince podél oborního plotu stoupáme pod Gfällturm. Tady to je teda pořádně do kopce, odměnou jsou výhledy pod vrcholem a hlavně lavička u chaty Reiting-Mautern, odkud se otevírají výhledy na druhou stranu – do údolí Reitingbach, hlavní hřeben Erisenerzských Alp i Hochtor na obzoru.

kozorožec alpskýkozorožec alpskýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další prudší stoupání – už po červené – nás vede na hřebínek se skalnatým vrcholkem Klauen (1849 m n. m.) a pak už cesta míří na sever vstříc Gößecku. V této části jsme už nad hranicí lesa, takže se celou dobu kocháme výhledy a po čase i kozorožci, pózujícími na skalách.

Kahlwandspitze Kahlwandspitze koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi nejhezčí část s dvojitým skalnatým hřebenem, prudkou stěnou na západ a travnatými svahy na východ leží u vrcholu Kahlwandspitze (2090 m n. m.), odkud je už vidět i samotný Gößeck (do té doby trochu zastíněný mohutným Grieskogelem).

HochtorHochtorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V sedle mezi Grieskogelem a Gößeckem je spousta možností, kde postavit stan (jen tu není voda), a na vrchol (2214 m n. m.) už jen kousek. Bohužel se docela zatáhlo a mraky vydržely nejen při západu, ale i do rána.

Gößeck Gößeck koupit fotografii | poslat jako pohlednici

HochtorHochtorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Je to škoda, protože výhled z Gößecku je hodně pěkný – široké údolí s městem Trofaiach hora převyšuje o 1500 metrů, na ostatních stranách se zubí hory, na jihu dokonce vykukuje 120 km vzdálený Grintovec a Jezerská Kočna.

kozorožec alpskýkozorožec alpskýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

letní květyletní květykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Druhý den scházíme stejnou cestou po hlavním hřebeni a pak prudkým klesáním po červené č. 691. Během dopoledne se mraky roztrhaly, a tak by byla škoda nezajet si (sice kousek, ale přes 1250 m vysoké sedlo) ještě zaplavat k nádhernému (byť i na konci srpna pěkně ledovému) jezeru Leopoldsteiner See.

Eisenerzské Alpy a HochtorEisenerzské Alpy a Hochtorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Rakousko

Grossglockner Hochalpenstrasse – autem na dosah alpských velikánů

Almsee a Gosauseen – zrcadla Dachsteinu

Rossbrand – kopec s Dachsteinem jako na dlani

Velika Baba – okruh z rakouské strany

Mostviertel – alpské výhledy v kraji rozkvetlých hrušní

Mostviertel – rakouské Toskánsko pod katedrálou Sonntagberg

Totes Gebirge – na Spitzmauer a zpět za jeden den

Jarně-zimní Hochschwab

Letní Hochschwab ve znamení oblak a kamzíků

Vysoké Taury - nad údolím Giess

Nízké Taury a Ennstálské Alpy

Stubaiské Alpy - Schrankogel a Sulzkogel

Zillertálské Alpy - výstup na Hochfeiler

 

kozorožec alpskýkozorožec alpskýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace