Vrápenci malý - zimní spáči na Turoldu

24. 1. 2021 | zobrazeno 2248×


Jeskyně Na Turodlu, největší a z pálavských jeskyní jediná veřejnosti přístupná, je významným zimovištěm vrápenců malých i dalších druhů netopýrů. A spolu s lomem připomínkou proměn a zvratů v historii kopce Turold.

Proměny TurolduProměny Turoldukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Turold se od poloviny 19. století výrazně proměnil. V roce 1873 tady otevřeli průmyslový lom a postupně odtěžili 1,5 mil. m3 vápence, odváženého do vápenky nedaleko dnešního vlakového nádraží úzkorozchodnou železnicí. Když po odtěžení většiny dostupných zásob těžba v roce 1934 skončila, dno lomu leželo 80 metrů pod dřívějším vrcholem.

stehenní kost bizona pravěkéhostehenní kost bizona pravěkéhokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Od té doby kdysi holé a do daleka svítící stěna postupně zarůstají a památky na původní Turold mizí. Těžbě padly za oběť jeskynní systémy, v nichž se našlo množství nálezů, od druhohorních ježovek a amonitů přes kosti praslonů, mamutů a praturů, po střepy keramických nádob či kostry našich předků.

PR TuroldPR Turoldkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnes známou a přístupnou jeskyni Na Turoldu objevila skupina místních jeskyňářů v roce 1951. Předpokládá se, že jde o část původního velkého systému. V roce 2002 byla objevena propojka se sousední jeskyní Liščí díra, dnes jsou zmapovány více než tři kilometry chodeb v několika výškových patrech.

vrápenec malývrápenec malýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeskyně je veřejnosti přístupná od jara do podzimu, v zimě je uzavřená – a to proto, že v ní zimují vrápenci malý a další netopýři. Na svůj hluboký spánek potřebují ničím nerušený klid.

sčítání vrápenců na Turoldusčítání vrápenců na Turoldukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Už od roku 1958 probíhá na Turoldu každoročně sčítání zimujících netopýrů. Právě úbytek spících vrápenců v době zpřístupnění jeskyně v 70. letech minulého století byl důvodem omezení vstupu veřejnosti v zimě – a čísla ukazují, že se to vyplatilo.

počty zimujících vrápenců malých na Turoldupočty zimujících vrápenců malých na Turoldukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zejména v posledním desetiletí počty vrápenců rekordně stoupají, v roce 2020 i 2021 jich tady spalo přes šest stovek. Dalšími často objevenými druhy jsou netopýr brvitý, n. řasnatý, n. východní a další.

netopýr brvitýnetopýr brvitýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Více informací o zajímavostech Turoldu zjistíte na nově přepracované naučné stezce Turold. Historická fotografie a kost jsou ze sbírek Regionálního muzea v Mikulově.

Máte rádi Pálavu? Pak se vydejte na fotografickou procházku po rozkvetlých stráních, bělostných skalách, zříceninách starodávných hradů, břehu Novomlýnských nádrží, mezi řádky vinohradů a pokroucenými kmeny dubů či malebným Mikulovem na webu KrasnouPalavou.cz

Související odkazy

Kniha Pálava o dvě deci výš

Fotobanka - Pálava a Nové Mlýny

Fotografický průvodce 100 pálavských bezobratlých

Fotografický průvodce 100 pálavských rostlin

Fripito - fotografický průvodce Pálavou

Atlas CHKO Pálava

Mikulov s vůní šeříků

Mikulov panoramatický aneb nejhezčí mikulovské vyhlídky

Mikulov mlhou obklopený

Mrazivé ráno na Mušově

Pálava – nečekaně barevný listopad

Sirotčí hrádek nad Klentnicí

Dřín jarní – žlutý posel jara (nejen) na Pálavě

Barevný a zamlžený podzim na Pálavě

Kosatec nízký – rozkvetlá pálavská zahrádka

Pavlov v zajetí podzimní mlhy

Svítání v Mikulově

Rozhledna Maják - krásný výhled z Přítlucké hory

Svítání na Děvíně

Pálavská stolová hora

Království zimy na Pálavě

Pálavské rezervace

Podvečer na Svatém kopečku

Křivé jezero

Dívčí hrady v proměnách dne a roku

Pálava panoramatická

Jarní procházka Pálavou

Barevný podzim na Pálavě

Jarní Pálavou

Pálavský podvečer na Martince

Pálava a Mikulov jako na dlani

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace