Fotografická ročenka 2012

20. 12. 2012 | zobrazeno 6237×


Ani na konci roku 2012 nemůže chybět klasické PF a fotografická ročenka s přehledem nejlepších fotek, které se mi za uplynulý rok podařilo zachytit. Oproti přechozím létům je zastoupeno více fotek cestovatelských, na ty byl uplynulý rok více než bohatý, bohužel na oblíbená blízká místa nebylo tolik času.

LesnáLesnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ještě než jsme před krutou zimou prchli do teplých krajů, strávili jsme alespoň pár dnů v Bílých Karpatech. Počasí bylo neobvykle jasné, a tak vznikly i jiné fotky, než duby ověnčené námrazou a skryté v mlze.

Ko Du, ThajskoKo Du, Thajskokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Padesátistupňový rozdíl nás čekal po dvanáctihodinovém letu do jihovýchodní Asie. V Thajsku jsme zejména na lodích postupně prozkoumali kuželový kras v zátoce Ao Phang Nga, pláže v okolí Krabi a poloostrova Railay i nádherný a turistikou dosud ne příliš dotčený ostrov Ko Adang v národním parku Tarutao u malajských hranic.

Cameron highlands, MalajsieCameron highlands, Malajsiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Malajsie byla také pestrá: od čínské, koloniální i indické čtvrtí na ostrovu Penang přes čajové plantáže a výlety džunglí v Cameronově vysočině po mrakodrapy v hlavním městě, chaotickém Kuala Lumpur.

Marina Bay, SingapurMarina Bay, Singapurkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oázu klidu a čistoty na závěr cesty představoval Singapur, plný moderní architektury v čele s třemi věžemi hotelu Marina Bay Sands.

Bratislavský hradBratislavský hradkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Poněkud chladné velikonoce jsme strávili v Bratislavě, s večerem v centru s hezkými pohledy na nasvícený bratislavský hrad, a svátečním pondělím na rozkvetlé Děvínské Kobyle s dalekým výhledem do širého okolí.

Drozd zpěvnýDrozd zpěvnýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přímo z domácího balkónu jsem několik dnů sledoval (a fotil) hnízdící drozdy, pravidelně přilétající krmit mláďata.

Mlok skvrnitýMlok skvrnitýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na konci jara jsme se vydali do rozkvetlých Bílých Karpat na orchideje, zdejší bukové lesy byly plné mloků.

Pohansko rozfoukanéPohansko rozfoukanékoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeden z chladných červnových dnů s nebem plným rychle plynoucích mraků mi umožnil splnit si dávný plán, fotky pohanských dubů s rozfoukanou oblohou. Ne všechny duby jsem stihl takto vyfotit a ty nejhezčí už ani nestihnu, protože letos byly pokáceny.

50 nočních minut u minaretu50 nočních minut u minaretukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naopak několik jasných nocí a měsíc v novu umožnily další dlouho naplánované fotky – památky Lednicko-valtického areálu s hvězdami, roztočenými okolo Polárky.

letecká fotografie: řeka Moravaletecká fotografie: řeka Moravakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dobrým zážitkem byl vyhlídkový let nad oblastí soutoku Moravy a Dyje. Přestože oblast velmi dobře znám z leteckých snímků, „trojrozměrný“ pohled na zdejší lesy i řeky stál za to.

Boržava, UkrajinaBoržava, Ukrajinakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výlet na Ukrajinu netrval dlouho, ale prohlédnout Užhorod i Mukačevo jsme během pár dnů stihli, stejně jako přejít hlavní část hřebene poloniny Boržavy. Ovšem daní za krásné a horké letní počasí byl nedostatek vody.

Černá jezírka, Jizerské horyČerná jezírka, Jizerské horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jizerské hory nás v červenci přivítali klasickou zimou, mlhou a podmračeným počasím, ideálním na focení vodopádů. Alespoň jeden hezký den se ale udělal, a tak Černá jezírka zrcadlila modř oblohy.

klášter Rangdum, Indieklášter Rangdum, Indiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hlavní letní akcí byla měsíční návštěva severu Indie, kterou jsme začali v kašmírském Šrínagaru, přes městečko Sonamarg a údolí Suru pokračovali trekem přes sedlo Kanji La do Lamayuru a Lehu, jezeru Tso Moriri a stokilometrovým přechodem přes Parang La do údolí Spiti s nejhezčím indickým klášterem.

Strání, Bílé KarpatyStrání, Bílé Karpatykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Alespoň trochu hezkého podzimu jsme si užili v Bílých Karpatech – druhý den hřebenovky již přišly nad Strání první (a dost zajímavé) mraky studené fronty.

Hierva el Agua, MexikoHierva el Agua, Mexikokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Být v Mexiku a vidět jen konferenční místnost (což byl hlavní důvod říjnové/listopadové návštěvy této země) by byla škoda, a tak jsem během dvou týdnů navštívil aspoň pár míst – hezky barevné a malebné město Oaxaca, přírodní i kulturní zajímavosti jeho okolí, pacifické pobřeží a hlavní město.

PF 2013PF 2013koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na závěr bych chtěl všem návštěvníkům webu poděkovat za přízeň – počet návštěv stále roste a podle počítadla zaznamenal web letos téměř 40 tisíc návštěv od více jak 23 tisíc lidí – a popřát hezké svátky a všechno nejlepší do nového roku.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace