Fotografická ročenka 2013

15. 12. 2013 | zobrazeno 5896×


Na konci roku je vždy čas na ohlédnutí se za uplynulými měsíci a bilancí pořízených fotek. Bohužel času je stále méně a méně, a tak stále ubývá fotografických procházek a výletů, a jsem rád za každé vypadnutí od počítače s fotoaparátem v ruce – i když třeba podmínky nejsou ideální.

Erg ChebbiErg Chebbikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První větší akcí letošního roku byly necelé tři týdny v Maroku. Projeli jsme poznávací okruh se širokým záběrem, od starých královských měst Marrakéše a Fesu, dřívějšího pirátského přístavu Savíry a římských rozvalin Vollubilis nedaleko posvátného muslimského města Mulaj Idrís přes skály, oázy a soutěsky Todry, Dadés a Draa, rudé žulové skály jihomarockého Antiatlasu až po růžové písky Erg Chebbi.

Città Alta, BergamoCittà Alta, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na jaře jsme se vydali za teplem do italského Milána a Bergama. Zejména druhé město nás zaujalo svou malebností a desítkami věží Starého města, tyčícími se nad údolím a městem „novým.“

KonikleceKoniklecekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rozkvetlé jarní přírody jsem si aspoň trochu užil i u Brna na docela známé koniklecové louce

pod Šumárníkem, Bílé Karpatypod Šumárníkem, Bílé Karpatykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

…i v Bílých Karpatech na Šumárníku s rozkvetlými loukami i stromy…

Mandloně pod DěvínemMandloně pod Děvínemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

…a také jedno brzké ráno na Pálavě, kde pod svahy Děvína doslova zářil pás bíle kvetoucích mandloní.

SevanavankSevanavankkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V létě jsme vyrazili na tři týdny pod Kavkaz. V Arménii jsme se prošli trek sopečnými Geghamskými horami a navštívili několik starobylých křesťanských klášterů a kostelíků, které jsou ikonickými stavbami této země.

koně u jezírek Koruldikoně u jezírek Koruldikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V Gruzii byly našim hlavním cílem hory ve Svanetii a s nimi kouzelné vesničky s kamennými věžemi včetně odlehlého Ušguli. Prošli jsme si ale i Tbilisi nebo skalní město ve Vardzii.

Svítání u Feichtauren SeeSvítání u Feichtauren Seekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Alespoň jednou jsem se dostal do Alp, tentokrát národního parku Kalkalpen a jeho nejvyšší vrchol Hoher Nock, hezké vápencové pohoří trochu připomínající Pálavu, jen ve větším.

skály u Göremeskály u Göremekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Fotograficky intenzivní a podařenou akcí bylo deset zářijových dnů v Turecku. Vybrali jsme si pár nejproslulejších lokalit a ty až na všudypřítomné davy turistů splnily naše očekávání. Orientální kouzlo Istanbulu, krásné skály v Kappadokii i travertinové bazénky Pammukale a turecké pobřeží s antickými památkami stály za to.

vinohrady a kaple | Hradištěk, Velké Bílovicevinohrady a kaple | Hradištěk, Velké Bílovicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Barevný podzim byl ve znamení okolí Pálavy a vinohradů. V rámci focení zakázky pro CzechTourism jsem si vyzkoušel slepení obří fotografie ze sedmdesáti záběrů…

Barvy úsvituBarvy úsvitukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

…a při jejím plánování zažil i mimořádně kouzelné ráno na rozhledně Maják na Přítlucké hoře s divadlem světla a mlhy.

Nad Jaloveckým sedlemNad Jaloveckým sedlemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Poněkud mrazivým počasím nás přivítalo babí léto v Roháčích, kde mi (konečně po několika marných pokusech) konečně vyšly hezké podmínky na přechod i focení.

PF 2014PF 2014koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Web dostal po několika letech novou podobu a možná i díky ní zase o něco stoupla návštěvnost, která se pohybuje průměrně okolo tří a půl tisíc návštěv za měsíc. V současné době jsou na webu necelé tři stovky fotočlánků (docela zajímavé pro mě byly při přechodu na nový systém statistiky: na prvních místech podle počtu zobrazení vede soutok Moravy a Dyje, lužní lesy Moravy a Dyje, Jánošíkovy diery a jarní procházka Pálavou) a fotogalerie z dvaadvaceti zemí světa (doufám, že příští rok jich zase pár přibude). Všem pravidelným i náhodným návštěvníkům tedy děkuji za přízeň a přeji příjemně strávené vánoční svátky a úspěšný nový rok. Do konce roku stávajícího si jako dárek můžete stáhnou pár fotek jako tapetu na monitor - najdete je v FTP složce.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace